В Ірландії відбудуться нові вибори

В Ірландії відбудуться нові вибори

18:23 Жовтень 30, 2022

Політика 1723 5 хвилин

Magyar

У Північній Ірландії мають відбутися нові парламентські вибори, оскільки після травневих не був сформований уряд

Термін для його формування закінчився в п’ятницю, і Кріс Хітон-Гарріс, міністр британського уряду в справах Північної Ірландії, оголосив, що в такій ситуації він, згідно із законодавством, зобов’язаний протягом 12 тижнів призначити нові вибори.

За словами високопосадовця, він знає, що жодна з партій у Північній Ірландії не хоче виборів, але ці політичні сили прийняли правила, розроблені для таких випадків. Однак Кріс Хітон-Гарріс усупереч очікуванням не став озвучувати дату волевиявлення, а заявив, що повернеться до цього питання наступного тижня.

На парламентських виборах у Північній Ірландії, які відбулися 5 травня й викликали величезний резонанс у всьому світі, партія антибританського католицького руху «Шинн Фейн» отримала найбільшу кількість місць у парламенті в Стормонті. Там в останні десятиліття найбільшу кількість фракцій мали протестанти, які підтримували британське панування, – Демократична юніоністська партія (DUP).

Історичний поворот на весняних виборах означає, що уряд у Белфасті, заснований на міжконфесійному розподілі влади, може вперше отримати католицького лідера. Мішель О’Ніл, голова північноірландського відділення «Шинн Фейн», віцепрезидентка партії, мала би право обійняти цю посаду.

Однак новий уряд у Північній Ірландії не вдалося сформувати, оскільки DUP, яка радикально налаштована стосовно ЄС, наполягає на тому, щоб Лондон домігся від Європейського Союзу скасування протоколу щодо Північної Ірландії, який додається до умов припинення членства Британії в ЄС (Brexit) до моменту формування уряду в Белфасті.

На основі цього протоколу Північна Ірландія залишилася в узгодженій системі відносин з правилами торгівлі єдиного внутрішнього ринку ЄС, щоб уникнути необхідності відновлення фізичного контролю на кордоні між Північною Ірландією та Республікою Ірландія. Ця ділянка кордону завдовжки 499 км – єдиний спільний сухопутний митний кордон між ЄС та Великою Британією.

Проте, згідно з офіційною позицією DUP, протокол підриває конституційний статус Північної Ірландії як невід’ємної частини Сполученого Королівства.

Утім «Шинн Фейн» уже після того, як стали відомі результати травневих виборів, вказала, що на порядок денний слід поставити питання про призначення референдуму про об’єднання розділеного в 1921 році острова Ірландія.

Угода Страсної п’ятниці 1998 року про врегулювання Північної Ірландії робить це можливим, якщо опитування громадської думки з’ясує, що більшість населення Північної Ірландії виступає за об’єднання ірландського острова, але референдум про об’єднання має бути проведений також у Республіці Ірландія. Нещодавно стало відомо, що вперше за 101-річну історію Північної Ірландії католики стали більшістю серед місцевого населення.

Згідно з даними минулорічного перепису населення, які наприкінці вересня представив Інститут статистичних досліджень Північної Ірландії (NISRA), серед 1,9 мільйона громадян частка католиків становить 45,7%, а протестантів – 43,5%. Це має велике значення для політичного життя країни, адже більшість католицького населення підтримує антибританські рухи, які борються за возз’єднання ірландського острова, насамперед «Шинн Фейн».

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня