Аспекти захисту нацменшин Ради Європи мають бути внесені до правового порядку ЄС – думка

Аспекти захисту нацменшин Ради Європи мають бути внесені до правового порядку ЄС – думка

17:09 Квітень 19, 2023

Політика 1391 6 хвилин

Magyar

Рамкова конвенція про захист національних меншин, прийнята Радою Європи, а також Європейська хартія регіональних мов або мов нацменшин повинні бути внесені до правового порядку ЄС. На цьому наголошує у своїй доповіді про співпрацю між Європейським Союзом та Радою Європи депутат Європарламенту від Демократичного союзу угорців Румунії Лорант Вінце, інформує МТІ.

У доповіді, представленій на пленарному засіданні Європейського парламенту в Страсбурзі, депутат підкреслив, що правові інструменти захисту національних меншин, які були розроблені й контролюються Радою Європи, що об’єднує 46 членів, наразі є найбільш повними та юридично обов’язковими засобами у світі.

Хоча Євросоюз вважає імплементацію Рамкової угоди про захист національних меншин важливим елементом умов вступу до ЄС, цього недостатньо, зазначив євродепутат. «Європейський Союз повинен зробити захист нацменшин частиною моніторингу верховенства права та основних прав у ЄС, а це означає, що дотримання цих положень має здійснюватися не тільки до вступу, але й після нього», – підкреслив він.

«Потрібна більш тісна співпраця між Європейським Союзом і Радою Європи. Важливо, щоб захист культури та мови національних меншин був спільною цінністю», – зазначив депутат.

Пояснюючи деталі тексту, Лорант Вінце повідомив, що, ухвалюючи доповідь, Європарламент вчергове заохочує Європейський Союз приєднатися до Рамкової конвенції про національні меншини та Європейської хартії регіональних мов або мов нацменшин, а також закликає до тісніших правових відносин між ЄС та Радою Європи у сфері прав нацменшин.

Якщо зробити норми Рамкової конвенції про захист національних меншин частиною моніторингу верховенства права та фундаментальних прав у Євросоюзі, це зміцнить довіру до ЄС під час процесу вступу, підкреслив він.

Пропозиція передбачає також формалізацію консолідованого стратегічного партнерства між двома інституціями, перегляд угоди про співпрацю 2007 року та створення міжпарламентської делегації між Європарламентом та Радою Європи, повідомив депутат.

Доповідь про співпрацю між Європарламентом і Радою Європи в кінці лютого була одноголосно схвалена на засіданні Комітету з конституційних питань Європейського парламенту (AFCO). Європарламент голосуватиме за документ у вівторок під час пленарного засідання.

В ухваленому тексті наголошується на великому значенні співпраці в просуванні та захисті культур нацменшин. Крім того, підкреслюється важливість забезпечення використання регіональних мов і мов нацменшин як у приватному, так і суспільному житті, а також гарантування можливості передачі цих мов на різних рівнях освіти, зокрема її поглибленого вивчення.

Наголошується також, що Рада Європи є важливим партнером у процесі розширення ЄС, оскільки співпрацює з ним у підтримці країн-кандидатів і потенційних кандидатів у здійсненні реформ, необхідних для вступу. Орган допомагає державам відповідати критеріям стабільності інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, права людини, повагу та захист нацменшин, і контролює результати, досягнуті в цих сферах.

Співпраця між ЄС і Радою Європи в питанні розширення має ще більше зміцнюватися, щоб стати більш формальною, структурованою та систематичною, ідеться в прийнятому документі.

Євродепутат від «Фідес» Ласло Трочані в повідомленні, надісланому інформагентству МТІ наголосив, що і Європейський Союз, і Рада Європи відіграють важливу роль у Європі.

Проте, зазначив він, прикро, що роль ЄС у захисті корінних національних меншин не може бути оцінена. За його словами, це підтверджує «цинічна відповідь» Єврокомісії на європейську громадянську ініціативу Minority Safepack, яка спрямована на покращення захисту представників національних і мовних меншин, а також зміцнення культурної та мовної різноманітності Євросоюзу. При тому, що статутні договори визначають захист національних меншин як завдання Євросоюзу.

«Вважаємо важливим, щоб ЄС довів, що він тлумачить положення договорів не вибірково, за своєю примхою, а може бути захисником прав національних меншин», – зазначив депутат.

За словами Ласла Трочані, прикро, що прийнятий текст закликає Раду Європейського Союзу схвалити Стамбульську конвенцію про запобігання та боротьбу з гендерним насильством, до якої ще не приєдналися кілька держав-членів.

«Неправильно, що ЄС таким чином намагається тиснути на країни-члени, оскільки рішення про ратифікацію конвенції належить до національної компетенції, тож доповідь не може бути підтримана в такому вигляді», – додав політик від партії «Фідес».

 (hirado.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня