Trump: „el kell távolítani az orosz fenyegetést”

Trump: „el kell távolítani az orosz fenyegetést”

18:29 Január 19, 2026

Politika 695 4 хвилини

Donald Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok megszünteti az „orosz fenyegetést” Grönlandon, miután „Dánia képtelen volt bármit is tenni az ügyben”. Az amerikai elnök Truth közösségi oldalán arról írt, hogy a NATO már húsz éve mondja, hogy el kell távolítani az orosz veszélyt – írja a The Kyiv Independent.

A NATO húsz éve mondja Dániának, hogy el kell távolítania az orosz fenyegetést Grönlandról – fogalmazott Donald Trump, hozzátéve, hogy „most elérkezett az idő, és ez meg fog történni!”.

 A lap emlékeztet, hogy az amerikai elnök kijelentése azután hangzott el, hogy korábban akár 25 százalékos vámokkal fenyegette meg azokat az európai országokat, amelyek ellenállnak a Grönland annektálására irányuló ambícióinak.

Az amerikai államfő többször is igényt tartott a stratégiailag rendkívül értékes szigetre, és nem zárta ki a katonai erő alkalmazását sem, miután a dán és grönlandi hatóságok elutasították a terület megvásárlására tett ajánlatát.

Az európai vezetők visszautasították Donald Trump fenyegetéseit, és sajtóértesülések szerint saját gazdasági ellenlépéseket dolgoznak ki, beleértve az amerikai vállalatokra kivetendő vámokat vagy korlátozásokat.

A fokozódó vitát az elmúlt évtized legsúlyosabb transzatlanti kapcsolati válságaként értékelik: egy olyan fejlemény, amelyet Oroszország nyíltan üdvözölt. Trump nemzetbiztonsági okokkal indokolta igényét a szigetre, és azzal vádolta a dán hatóságokat, hogy nem fektetnek be kellő mértékben annak védelmébe, ami szerinte sebezhetővé teszi Grönlandot Oroszországgal és Kínával szemben.

Donald Trump figyelmeztetései az orosz fenyegetéssel kapcsolatban ellentétben állnak a Moszkva irányába tanúsított békülékeny hozzáállásával, különösen az orosz–ukrán háborút illetően. Mindössze egy héttel ezelőtt jelentette ki, hogy Vlagyimir Putyin békét keres, de Kijev útját állja. Mindezt annak ellenére, hogy amerikai és ukrán tisztviselők között jelenleg is tárgyalások folynak a békeegyezményről.

Hétfőn Rusztem Umjerov, Ukrajna Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsának titkára bejelentette, hogy az ukrán és amerikai tisztviselők a svájci Davosban megrendezésre kerülő Világgazdasági Fórumon folytatják a békejavaslatokkal kapcsolatos tárgyalásokat. A fórum éves csúcstalálkozóját január 19. és 23. között rendezik meg Svájcban, ahol Ukrajna és az Egyesült Államok gazdasági megállapodást írhat alá.

Mint megírtuk, az ukrán delegáció január 17-én érkezett az Egyesült Államokba, hogy a korábban közösen kidolgozott 20 pontos béketervről tárgyaljanak. Az ukrán fél szerint már majdnem kész, a felek azonban még nem állapodtak meg a biztonsági garanciákról, amelyek Kijev szerint elengedhetetlenek a tartós békéhez.

(index.hu)

social
Kövessenek bennünket a közösségi oldalakon
subscribe
Szeretnéd olvasni a híreket akkor is, ha nem vagy internetközelben?

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!

Feliratkozás
subscribe
Feliratkozás
Iratkozzon fel
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a legaktuálisabb hírekről. Mi nem küldünk spam üzeneteket, ugyanis tiszteljük a magánéletét.
A nap hírei