Угорці не беруть участі у військових діях за межами території НАТО – Орбан
Віктор Орбан і генсек НАТО Єнс Столтенберг зробили спільну заяву в середу вранці після того, як очільник Альянсу несподівано прибув до Будапешта.
«Генеральний секретар має високу репутацію в Угорщині», – зазначив у заяві Віктор Орбан, повідомивши, що наразі 1300 угорських військових беруть участь в операціях Альянсу. Ми виконуємо всі свої зобов’язання, витрати на оборону перевищують 2 відсотки ВВП, ми виконуємо завдання з охорони повітряного простору в регіоні і продовжуватимемо виконувати ці зобов’язання в майбутньому. Позиція Угорщини щодо російсько-української війни, як відомо, відрізняється від позиції інших країн – членів НАТО, Угорщина це визнає, й Орбан вдячний генсеку за можливість висловлювати свою позицію на всіх форумах.
«Угорщина не буде блокувати ті рішення в НАТО, які підтримують інші країни-члени, хоча вони й відрізняються від того, що ми вважаємо розумними рішеннями», – повідомив прем’єр.
Орбан з гордістю заявив: Столтенберг підтвердив на зустрічі, що країни-члени не можна зобов’язати брати участь в акціях поза межами території НАТО. Щоправда, це і досі не вважалося обов’язковим, але прем’єр-міністр відзначив: тепер це важлива гарантія для Угорщини, що особливо важливо у світлі недільних, «промирних» результатів виборів.
Столтенберг назвав війну жорстокою агресією Росії та висловив сподівання, що найближчим часом буде досягнуто нової угоди щодо навчання та фінансової підтримки українських військових. Він додав, що Угорщина не братиме участі у військовій підтримці ані навчанням, ані фінансово, і НАТО поважає це рішення.
Вторгнення Росії в Україну викликає багато питань, сказав Орбан, зазначивши, що з генсеком вдалося досягнути чесної угоди. За його словами, незважаючи на це, моменти, які порушуватимуть ймовірність воєнного долучення, будуть і надалі, але він гарантує, що представлятиме точку зору країни в таких ситуаціях. «На щастя, згідно з основними документами НАТО, участь у будь-яких діях за межами її території може бути лише добровільною, тому в нас є поле для маневру», – додав він.
«Членами НАТО є 32 союзники, іноді думки різняться, нам вдається це долати і знаходити спільне, перспективне рішення», – відповів Столтенберг на запитання Reuters.
В НАТО попередньо не повідомили про точну мету візиту, але генсек поділився деякими подробицями на саміті Бухарестської дев’ятки (B9) у Ризі. Як повідомляє Euronews, Столтенберг сказав, що частиною його роботи як генерального секретаря є відвідування лідерів країн НАТО та вивчення їхньої думки.
Столтенберг обіймає пост генсека НАТО з 2014 року і дав зрозуміти, що не балотуватиметься на наступний термін. Уряд Угорщини вже заявив, що не підтримує обрання наступником колишнього прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте. В інтерв’ю ЗМІ Орбан пояснив це тим, що у Рютте було два речення, «які угорці йому не пробачать». Перше, що угорців потрібно виключити з Євросоюзу, друге, що Угорщину потрібно поставити на коліна.
Умова Угорщини щодо нового генсека – щоб він поважав те, що угорці не беруть участі у військових операціях за межами території НАТО.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися