На COP28 домовилися про новий фонд у 530 млн євро та інвестпрограму на $30 млрд

На COP28 домовилися про новий фонд у 530 млн євро та інвестпрограму на $30 млрд

09:07 Грудень 2, 2023

Політика 1182 7 хвилин

Magyar

Кліматична конференція СОР28 в Дубаї почалася з «епохальних» міждержавних домовленостей, які дещо загасили скептицизм щодо результативності цього заходу.

На першому пленарному засіданні учасники (а це майже 200 країн) одностайно ухвалили історичне рішення про створення Фонду для відшкодування втрат і збитків від зміни клімату державам, що розвиваються (Loss and Damage Fund, LDF). Це сталося попри жовтневе попередження Генерального директорату Єврокомісії з питань клімату, що ЄС не готовий взяти на себе зобов’язання щодо участі у фінансуванні, доки Китай та інші країни – «азіатські тигри», які є значними продуцентами вуглецю, не погодяться також стати донорами фонду.

Дипломатичних здібностей представника Об’єднанних Арабських Еміратів – Султана Аль-Джабера, якого було обрано президентом СОР28, вистачило для того, щоб буквально в останній момент змінити розклад сил. «Це доказ того, що ми на COP28 можемо досягти конкретних результатів», – сказав він.

Хто скільки готовий пожертвувати у новий кліматичний фонд? Ось суми чеків від країн, які вже погодилися зробити свої внески у LDF:

  • ОАЕ – $100 млн
  • Німеччина – $100 млн
  • Велика Британія – $75 млн
  • США – $17,5 млн
  • Японія – $10 млн

Крім того, ЄС пообіцяв щорічно направляти до фонду 225 млн євро.

«LDF відкриває можливості додаткового фінансування саме кліматичних проєктів. Тому наша країна має всі шанси отримати додаткові кошти на зелене відновлення», – зазначається в повідомленні Міндовкілля України.

Проте ключові параметри роботи LDF залишаються ще невідомими. Крім того, що тимчасово він буде функціонувати и на базі Світового банку.

Другою визначною подією COP28 стало оголошення Еміратами про найбільшу в історії інвестиційну програму ALTÉRRA на суму $30 млрд, яка ставить за мету мобілізувати до 2030 року від інституційних і приватних інвесторів $250 млрд у проєкти для боротьби зі зміною клімату (скорочення викидів вуглецю, декарбонізацію та розвиток відновлюваної енергетики).

Партнерами ОАЕ в програмі ALTÉRRA стали інвестфонди BlackRock, Brookfield і TPG.

«Масштаб і структура створять мультиплікативний ефект в інвестиціях, орієнтованих на боротьбу зі зміною клімату, і зроблять цей фінансовий механізм унікальним», – заявив Султан Аль-Джабер, який також очолив раду директорів ALTÉRRA.

Вже відомо, що понад $6 млрд в рамках цієї програми будуть спрямовані на Фонд трансформації для зростання кліматичних інвестицій у країни, що розвиваються.

За словами Мафальди Дуарте, виконавчого директора «Кліматичних інвестиційних фондів» (CIF), вторгнення росії в Україну сприяє поверненню потоків приватного капіталу до країн, що розвиваються, які потребують трильйонів доларів інвестицій для адаптації до зміни клімату та екологізації економіки. Тобто вона підтвердила, путінська агресія прискорила розвиток відновлюваної енергетики, децентралізацію енергопостачання і скорочення залежності від викопного палива. Але ця трансформація потребує величезних коштів.

«У нас недостатній рівень інвестицій, які спрямовуються в країни, що розвиваються, в дуже великих обсягах. Проте внаслідок кризи, пов’язаної з війною в Україні, ми тепер спостерігаємо зворотний рух приватного капіталу», – сказала Мафальда Дуарте в інтерв’ю Bloomberg TV. Також вона зазначила, що завдяки домовленостям на СОР28 CIF тепер отримає у своє розпорядження $30 млрд. для фінансування відповідних програм.

«Зеленому фінансуванню» буде присвячено окремий захід в українському павільйоні 4 листопада. У фокусі – декарбонізація енергосектору України; потенціал відновлюваних джерел енергії для посилення енергобезпеки, страхування військових ризиків для інвестицій у чисті технології, роль приватного сектору.

Серед спікерів – американський дипломат Джеффрі Пайет, колишній посол в Україні, який нині є помічником секретаря Бюро енергетичних ресурсів в Державному департаменті США. Сьогодні в інтервʼю Financial Times він заявив про наміри Вашингтона вдвічі скоротити доходи росії від експорту вуглеводнів до 2030 року і запевнив, що західні санкції проти рф триватимуть «ще багато років», щоб приборкати військову машину москви.

На СОР28, що триватиме до 12 грудня, також очікується підписання угоди щодо викопного палива. Якщо всі держави зійдуться в тому, що його зможуть замінити ВДЕ, до договору може бути внесено формулювання про поетапну відмову від вугілля, нафти і газу. Хоча наразі немає впевненості, що країни зможуть про це домовитися. Зокрема, Султан Аль-Джабер закликав до інклюзивної політики відносно всіх видів енергії і визнання ролі викопного палива у вирішенні кліматичних проблем людства.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня