Закон про посилення покарання військових. Спроба навести порядок чи перекласти відповідальність?
Парламентарі ухвалили законопроект №8271, який посилює відповідальність військовослужбовців за злочини. Йдеться зокрема про невиконання наказу начальника, насильство або погроза щодо начальника, дезертирство, самовільне залишення місця служби або військової частини, поля бою або відмова застосовувати зброю.
Тюрма за все
Закон вносить зміни до Кримінального кодексу України, відтак, при здійсненні злочинів військовослужбовцям одразу світить покарання у вигляді 5 років ув’язнення. При цьому, жодного умовного терміну чи пом’якшення покарання не передбачено. Іншими словами, закон унеможливлює звільнення військовослужбовців від покарання або призначення їм м’якшого покарання, ніж передбачено чинним законодавством за ст. 402, 403, 405, 407, 408 і 429 Кримінального кодексу України. Крім цього, командири мають право на огляд військовослужбовців на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння.
Спроба перекласти відповідальність?
Низка експертів зауважують, що таким чином обмежуються права військовослужбовців, так як до уваги не братиметься ані об’єктивна, ані суб’єктивна сторона вчиненого. Про це розповів 24 каналу секретар комітету Верховної ради з Національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко. Експерт зауважив, що покарання має бути, однак відсутність умовного терміну або пом’якшення покарання є неправильним.
Соломія Бобровська, народна депутатка від партії “Голос”, заявляє про те, що деякі норми закону — надмірні та шкідливі. Авторами проекту закону не зазначено та не наведено жодних переконливих обґрунтувань наявності суспільно небезпечних наслідків від скоєння визначених злочинів, щоб «обтяжувати» і так немалі санкції.
Ольга Решетило, волонтерка та журналістка заявила, що посилення відповідальності військовослужбовців є спробою перекласти відповідальність з командування на нижчий рядовий та офіцерський склад за невдалі військові операції. Пані Ольга зазначила, що законопроект «активно продавлював» Генеральний штаб Збройних сил України.
Порушення прав людини і дискримінація за професійною ознакою
Центр прав людини ZMINA оприлюднив заяву, у якій йдеться про те, що законопроект про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо особливостей несення військової служби під час воєнного стану чи в бойовій обстановці, обмежує суддів у врахуванні всіх обставин під час винесення вироку. А це погіршує право військових на судовий захист та є порушенням принципу верховенства права, рівності перед законом та судом, а також дискримінацією військових за професійним статусом.
В організації наголошують, що варто впливати на причини правопорушень, які виникають під час військової служби в умовах воєнного стану, а не посилювати відповідальність за їхнє вчинення.
У заяві йдеться, що посилення відповідальності не призведе до кращого ставлення військового до служби, а навпаки погіршить його мотивацію та психологічний стан.
Відтак, замість очікуваного ефекту, в разі вступу закону в дію, він стане причиною порушення права на справедливий суд і дискримінації військовослужбовців.
Петиція проти підписання закону вже набрала 32 тисячі голосів
15 грудня на сайті Президента була оприлюднена петиція, щоб ветувати цей закон. Станом на 13 годину 19 грудня петицію підписали майже 32 тисячі українців, з необхідних 25 тисяч.
Оксана ЧОПАК
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися