Лідери США та КНР три години обговорювали глобальні проблеми напередодні саміту G20

Лідери США та КНР три години обговорювали глобальні проблеми напередодні саміту G20

13:51 Листопад 15, 2022

Політика 1211 7 хвилин

Magyar

Глобальні виклики, питання конкуренції в економіці, проблему Тайваню та загрозу КНДР, а також наслідки війни росії проти України обговорили на тригодинних переговорах президент США Джозеф Байден та голова КНР Сі Цзіньпін. Перша очна зустріч лідерів провідних світових держав відбулася 14 листопада на індонезійському острові Балі перед відкриттям дводенного саміту «Великої двадцятки».

У заяві адміністрації США за підсумками зустрічі переговори були названі «відвертими». Джозеф Байден “пояснив Сі Цзінпіну, що США продовжать активно конкурувати з КНР”, зазначивши, “що це суперництво не повинно переходити в конфлікт”. Питання, пов’язані з цією конкуренцією, Вашингтон та Пекін мають вирішувати «відповідально», підтримуючи «відкриті лінії зв’язку». На пресконференції після переговорів Байден наголосив, що США не потрібна «нова холодна війна» з Китаєм.

Китай не намагається “кинути виклик Сполученим Штатам” або “змінити існуючий світовий порядок”, – наголошується в заяві МЗС КНР за підсумками зустрічі, яку цитує France-Presse. Згідно з цим текстом, Сі Цзіньпін виступив за «взаємну повагу» у відносинах двох країн і зазначив, що «в нинішніх умовах у Китаю та США більше, а не менше спільних інтересів».

На переговорах лідери двох країн обмінялися попередженнями щодо проблеми Тайваню. Байден повторив: «наша політика одного Китаю не змінилася, США виступають проти будь-яких односторонніх змін статус-кво будь-якої зі сторін». Згідно із заявою Білого дому, він передав Сі Цзіньпіну «заперечення США проти дедалі більш агресивних дій КНР щодо Тайваню».

У заяві китайського МЗС за підсумками переговорів зазначається:

«Тайванське питання знаходиться в центрі фундаментальних інтересів Китаю, є політичною основою китайсько-американських відносин та першою червоною лінією у цих відносинах, яку не можна переступати».

На пресконференції після зустрічі Байден сказав, що не вірить у «неминучу спробу Китаю захопити Тайвань» військовим шляхом. Сі Цзіньпін, за його словами, на переговорах “ясно висловився за мирне рішення” тайванської прогалини.

Джозеф Байден і Сі Ціньпін – про війну росії проти України

«Президент Байден порушив питання про жорстоку війну росії проти України та безвідповідальні загрози рф застосувати ядерну зброю», — повідомляється в заяві Білого дому про підсумки американо-китайської зустрічі на найвищому рівні.

У тексті наголошується на згоді лідерів США та КНР з принципом неприпустимості ядерної війни, в якій «неможливо здобути перемогу», і наголошується на неприпустимості «загрози застосування ядерної зброї в Україні».

Сі Цзіньпін, згідно з повідомленням китайського МЗС, заявив на переговорах про своє «глибоке занепокоєння» військовим конфліктом в Україні.

«Китай завжди стояв на боці миру… Ми підтримуємо і з нетерпінням очікуємо на поновлення мирних переговорів між росією та Україною», — йдеться у повідомленні китайського дипломатичного відомства.

На підсумковій пресконференції президент США відповів на запитання кореспондента агентства France-Presse про повернення Херсона під контроль України, продовження американської військової підтримки Києва та перспективи українсько-російських мирних переговорів.

Джозеф Байден назвав повернення Херсона “значною перемогою України”.

“Я можу тільки аплодувати мужності, рішучості та здібності українського народу та українських військових”, – заявив президент США.

Він зазначив, що «наразі складно оцінити значення» цієї перемоги для подальшого перебігу подій.

Байден підтвердив, що США «продовжать надавати народу України засоби захисту» від російської агресії. У питанні мирних переговорів США залишаються вірними принципу: «Нічого про Україну без України».

«Рішення (про переговори) має ухвалити сама Україна», — заявив Байден.

Президент США припустив, що військові дії можуть сповільнитися протягом зимових місяців через труднощі у пересуванні військ. За словами Байдена, «вихід» з військового протистояння «точно ще має бути побачений» у майбутньому.

“Я впевнений, що росія не окупує і не переможе Україну, як вона мала намір зробити з самого початку”, – підкреслив Джозеф Байден.

Лідери США та Китаю окреслили сфери двосторонньої співпраці

Як повідомили в американській адміністрації, на переговорах лідери США та КНР обговорили «провокаційну поведінку КНДР» та нещодавні численні ракетні випробування, проведені Північною Кореєю. Після зустрічі Байден висловив «впевненість» у тому, що Китай «не прагне ескалації» ситуації у цьому питанні. Президент США попросив Сі Цзіньпіна “ясно попередити” керівництво Північної Кореї про неприпустимість проведення чергового ядерного випробування (сьомого в історії КНДР).

США та Китай домовилися про відновлення співпраці у питаннях боротьби зі змінами клімату, яке було перервано минулого літа в момент загострення двосторонніх відносин через проблему Тайваню.

Готовність до співпраці, згідно з заявою адміністрації США, обидві країни висловили у питаннях «глобальної макроекономічної стабільності, включаючи полегшення боргового тягаря, безпеки охорони здоров’я та глобальної продовольчої безпеки». У цих питаннях США та КНР домовилися вести активний діалог на рівні високопоставлених представників керівництва.

Джозеф Байден також оголосив, що для підтримки діалогу Китай незабаром відвідає державний секретар США. Пізніше в американській адміністрації уточнили, що офіційний візит Ентоні Блінкена до Пекіна може відбутися вже на початку 2023 року.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня