Рада Європи посилює викладання угорської мови в Словенії

Рада Європи посилює викладання угорської мови в Словенії

15:04 Вересень 24, 2022

Політика 890 5 хвилин

Magyar

Двомовна модель навчання, яка застосовується в етнічно змішаній місцевості, не відповідає назві та не забезпечує рівного використання угорської та словенської мов у школах.

Угорськомовну освіту в Словенії необхідно покращити, зокрема, шляхом вдосконалення підготовки вчителів та методики, заявило представництво Ради Європи з питань захисту меншин у своїй доповіді про становище національних меншин Словенії, опублікованій у четвер.

У своєму звіті Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин, який діє під наглядом Ради Європи, наголосив, що в Словенії угорську мову викладають у межах двомовних уроків. Але назва не відповідає двомовній моделі навчання в етнічно змішаній місцевості та не забезпечує рівного використання угорської та словенської мов у школах.

Наголошується, що ця модель у її нинішньому вигляді не гарантує отримання учнями комплексних знань з угорської мови. За словами представників угорської національної меншини, частка угорської мови в двомовних класах на практиці залежить від учителя і часто становить менше 50 відсотків. Причиною цього є передусім недостатня лінгвістична компетентність учителів, які викладають угорською мовою, що вказує на необхідність модернізації навчальних програм і методики навчання. Тому Рада Європи закликала компетентні органи влади Словенії забезпечити відповідну підготовку вчителів для викладання угорською мовою.

Щодо радіо- та телепрограм на суспільному мовнику, на думку доповідачів, тривалість і частота мовлення угорською мовою обмежена, тому вони просять збільшити як тривалість, так і частоту таких програм. Крім того, підкреслюється, що суспільні засоби масової інформації повинні забезпечити відповідне телевізійне та радіомовлення мовами й інших нацменшин задля сприяння згуртованості та взаєморозуміння.

Стосовно використання мов меншин у державному управлінні та судочинстві зазначається, що в Словенії забезпечена можливість використання угорської та італійської в цих сферах. Але для пришвидшення виконання процедур із двомовними офіційними документами слід найняти більше державних службовців із хорошим знанням цих мов.

Доповідачі привітали прийняття та послідовне використання угорських та італійських топонімів на дорожніх знаках, завдяки чому ці назви широко використовуються у повсякденному житті.

Повідомляється, що Міністерство культури Словенії підтримує культурні програми угорської та італійської нацменшин із щорічних прямих грантів. Зокрема на підтримку угорських культурних програм у 2021 році затверджені бюджетні асигнування становили 485 630 євро. Ця сума включає витрати на діяльність та функціонування установ і організацій. Зазначається, що угорська та італійська національні меншини загалом задоволені підтримкою їхньої культурної діяльності.

Водночас доповідачі висловили занепокоєння збільшенням кількості скарг, пов’язаних із мовою ворожнечі та етнічною нетерпимістю. За їхніми словами, включення заходів протидії мові ворожнечі в Національну програму протидії злочинності на 2019-2023 роки свідчить про те, що влада повністю усвідомлює цю тенденцію. Вони закликали відповідні органи влади боротися зі стереотипами та упередженнями й публічно засуджувати риторику, націлену проти меншин, а також ефективно переслідувати та карати ворожнечу, включаючи публічний і політичний дискурс.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня