Столтенберг: незважаючи на занепокоєння Туреччини, затримок із запланованим розширенням НАТО не очікується
Незважаючи на застереження Туреччини, очікуваний вступ Фінляндії та Швеції до НАТО не затримується, – заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на зустрічі міністрів закордонних справ країн – членів Альянсу в Берліні в неділю.
Столтенберг підкреслив, що Анкара чітко дала зрозуміти – вона не хоче блокувати вступ двох північноєвропейських країн. «Я впевнений, що ми зможемо вирішити занепокоєння Туреччини таким чином, щоб не перешкоджати процесу вступу», – сказав Генеральний секретар НАТО.
Столтенберг також наголосив, що НАТО максимально прискорить процес ратифікації для двох країн і спробує надати гарантії безпеки протягом перехідного періоду, включаючи посилення присутності сил НАТО в регіоні. Генеральний секретар НАТО не уточнив, про який саме регіон ідеться.
Столтенберг також говорив і про війну в Україні. За його словами, наступ Росії на Донбасі застопорився.
«Війна Росії йде не за планами Москви. Їм не вдалося зайняти Київ. Зараз вони виходять із Харківської області, і їхній масштабний наступ на Донбасі застопорився», – підкреслив посадовець.
Генеральний секретар НАТО також висловив переконання, що Україна може виграти війну. «Росія не може досягти своїх стратегічних цілей. (…) Україна вистоїть. А НАТО сильніше, ніж будь-коли», – сказав він.
Туреччина заявила про умови, за яких підтримає можливий вступ до НАТО Фінляндії та Швеції.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу на зустрічі в неділю заявив, що Гельсінкі та Стокгольм повинні припинити підтримку Робочої партії Курдистану (PKK) і курдські Загони народної самооборони (YPG), які Анкара вважає терористичними організаціями, надати чіткі гарантії безпеки та послабити обмеження експорту окремих видів військової продукції.
«Необхідні гарантії безпеки. Вони повинні припинити підтримку терористичних організацій», – наголосив Чавушоглу.
«Наша позиція чітка. Це не погроза чи умови, де ми хочемо просувати свої інтереси. Про популізм не йдеться. Йдеться про те, що дві країни – потенційні члени підтримують терористів», – сказав міністр.
Водночас Чавушоглу підкреслив, що Туреччина не проти так званої політики «відкритих дверей» НАТО.
Він також наголосив, що провів результативні переговори зі шведським та фінським колегами та вніс пропозиції щодо вирішення правомірного занепокоєння Анкари. Міністр закордонних справ Туреччини додав, що надав міністрам закордонних справ Фінляндії та Швеції докази того, що в їхніх країнах живуть терористи.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що провів переговори із Чавушоглу щодо занепокоєння Анкари і висловив упевненість, що сторони зможуть знайти спільний знаменник.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок сказала на зустрічі, що Фінляндія та Швеція, по суті, вже є членами НАТО.
«Швеція та Фінляндія – не лише наші партнери та друзі, а й члени нашої європейської родини. Тому вони користуються нашою повною підтримкою у прийнятті будь-яких рішень щодо власної безпеки зараз», – зазначила вона.
За словами Бербок, дії Росії є одностороннім розірванням угоди про співпрацю з НАТО 1997 року.
«Російський уряд чітко дав зрозуміти, що Основний акт Росія-НАТО для нього більше нічого не вартий. Тому тепер ми змушені визнати, що цей основний акт також було розірвано в односторонньому порядку Росією, а не НАТО», – сказала вона. Угода була розроблена для зміцнення довіри та обмеження силової присутності обох сторін у Східній Європі.
Інформаційні агентства нагадують, що НАТО призупинило практичну співпрацю з Росією у 2014 році після окупації Криму. Росія зупинила свою місію при НАТО і закрила офіс альянсу в Москві у жовтні 2021 року у відповідь на висилку російських дипломатів.
Джерело: hirado.hu
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися