Сьогодні у Європейській комісії представили нову антикризову міграційну стратегію ЄС
Сьогодні, 23 вересня Єврокомісія (ЄК) здійснила чергову спробу подолання проблеми міграції, яка останнім часом буквально «розколює» Європейський Союз. Саме голова ЄК Урсула фон дер Ляєн представила сьогодні нову міграційну стратегію, покликану зняти найгостріші суперечності в ЄС між «жителями півдня» і «сіверянами» про справедливий розподіл міграційного тягаря. За оцінками коментаторів, ініціатива навряд чи отримає швидке схвалення всіх столиць Євросоюзу і буде «замилена» в обговореннях євробюрократів.
Напередодні самої презентації нового «міграційного пакту», який має кардинально реформувати Дублінську угоду від 1990 року (згідно з нею, відповідальність за долю нелегалів лягає на ті країни ЄС, де вони опинилися вперше – авт.), ЗМІ побувавши у «кулуарах Брюсселю» відзначали кілька основних новел.
По-перше, зіткнувшись під час міграційної кризи 2015 року з явним дефіцитом солідарності в ЄС, ряд країн-членів навідріз відмовилися приймати у себе частину майже двохмільйонної хвилі біженців, а у Брюсселі із великим запізненням усвідомили, що тиск у цьому питанні є безперспективний. З огляду на те, що цілий ряд урядів країн ЄС вважали тоді і вважають сьогодні, що вони у першу чергу мають подбати про соціальні гарантії та безпеку власних громадян, а вже потім сприяти вирішенню «міграційного питання» ЄС, яке було з самого початку штучно спровокованим та недосконалим у своїй задумці та реалізації.
З цього приводу, Урсула фон дер Ляєн, представляючи свій «міграційний пакт» заявила наступне: «Міграційний тиск на наших кордонах різниться, тому ми повинні знайти нову рівновагу з розподілу тягаря. Більше не стоїть питання, чи повинні країни ЄС проявляти солідарність, питання тільки у тому, як саме вони будуть це робити».
Його точні параметри будуть опубліковані пізніше. Однак, згідно з витокам, що відмовляються розподіляти мігрантів на своїй території країни-члени ЄС відтепер зобов’язані включитися до «спонсорства» – надати фінансову і логістичну підтримку для депортації нелегалів із країн ЄС на зовнішні кордони блоку.
До їх числа, насамперед, відносять Грецію, Італію та Іспанію, що знаходяться на шляху східно- (з Туреччини), центрально- (з Лівії) і західносередземноморських (з Алжиру та Марокко) міграційних маршрутів.
На практиці це означатиме, якщо мігрант у Греції повинен бути відправлений додому, а, до прикладу, така країна як Польща, яка не бажає приймати біженців у себе, буде зобов’язана взяти на себе відповідальність за повернення мігранта у країну його походження. Проте, якщо депортація провалиться, то тут вже хочеш не хочеш доведеться переміщати нелегалів до себе.
Таким чином, йде у небуття система обов’язкових квот по розподілу біженців, проти якої з 2015 року активно протестували Будапешт, Варшава, Відень і Прага. А Афіни, Рим і Мадрид повинні бути задоволені перекладанням частини свієї міграційної відповідальності, особливо, тим що зможуть вимагати від партнерів брати участь у відправленні мігрантів додому.
По-друге, швидше за все ЄК також введе окрему посаду координатора ЄС із переселенням і посилить допомогу країнам на зовнішніх кордонах Євросоюзу, які на сьогодні є найбільш уразливими перед обличчям потенційного напливу мігрантів. З метою його попередження буде розроблений спеціальний механізм операційної готовності до нового міграційного кризи.
Крім цього, передбачається збільшення обсягів фінансової допомоги у країни, з яких біженці масово тікають до Європи, а також різке посилення боротьби з контрабандистами, які нелегально переправляють людей у ЄС.
По-третє, також очікується, що пропозиції нинішнього складу ЄК будуть вже незабаром передані на розгляд країнам-членам ЄС. Однак деякі з них, як небезпідставно припускають ЗМІ, аж ніяк не поспішатимуть із їхнім погодженням, адже аналогічним чином раніше були фактично «замилені» багато ініціатив попереднього голови ЄК Жан-Клода Юнкера. «Очікується, що майбутні переговори щодо міграційних пропозицій упрутся у «глухий кут», не дивлячись на заяви Єврокомісії про «попередньо проведений інтенсивний процес консультацій».
По-четверте, запропонована ЄК міграційна стратегія обов’язково повинна отримати схвалення Ради ЄС та Європарламенту і тільки у цьому випадку вона вступить у силу. За прогнозами «брюссельських» ЗМІ, в ідеальному випадку її узгодження може бути завершено наступного літа, але найбільш імовірним виглядає сценарій вирішення цього питання лише до кінця головування Франції у ЄС у 2022 році.
Але як до цього часу складеться доля десятків тисяч біженців, які вже знаходяться у переповнених таборах на грецькому острові Лесбос, італійської Лампедузі і іспанських Канарах залишається тільки здогадуватися.
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися