Волонтери проти уряду. Чи вдасться взяти під контроль ввезення і облік гуманітарної допомоги в Україні?

Волонтери проти уряду. Чи вдасться взяти під контроль ввезення і облік гуманітарної допомоги в Україні?

10:04 Листопад 27, 2023

Політика 902 6 хвилин

З 1 грудня Кабмін запроваджує нові правила щодо роботи з гуманітарною допомогою. Зміни торкнуться благодійних організацій та волонтерів, які завозять в Україну гуманітарку. Прозорості стане більше, але уповільниться швидкість доставки.

У Мінсоцполітики переконані, що такі зміни необхідні, щоб боротися із схемами на кшталт ввезення гуманітарних авто Porsche Cayenne чи продажу “гуманітарних” дронів.

Теперішня спрощена процедура ввезення гуманітарної допомоги вимагає лише подання декларації для митного оформлення у пункті пропуску, для товарів військового призначення — гарантійного листа від військової частини. Спрощені вимоги почали діяти в березні 2022р. щоб забезпечити обороноздатність та гуманітарну підтримку населення, залучивши до волонтерського руху тисячі людей.

Цифровізація процесів та обовʼязкова звітність

За новими правилами, які були розроблені в ході роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної ради України щодо нецільового використання гуманітарної допомоги, всі процеси з ввезення гуманітарної допомоги будуть цифровізовані. Ба більше, після ввезення гуманітарної допомоги стане необхідним подавати звіт про її розповсюдження. Цим мають займатися організації, які возять гуманітарну допомогу та її отримують, тобто, отримувачі та набувачі гуманітарної допомоги. А саме, юридичні особи, які є зареєстрованими в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Однак, волонтери підняли хвилю обурення. Адже багато представників громадянського суспільства вважають, що таке посилення державного нагляду за гуманітарною допомогою стане нездоланною перешкодою для волонтерської діяльності фізичних осіб та ускладнить як роботу невеликих благодійних організацій, так і міжнародних, які не мають офіційних представництв в Україні.

Волонтери добилися відтермінування нових правил

Волонтери переконують, що за новими правилами ввезення допомоги значно уповільниться та ускладниться. Відповідна петиція з вимогою відтермінувати дію нових правил ввезення гуманітарки набрала необхідних 25 тисяч голосів за два дні.

20 листопада Кабмін продовжив використання паперових декларацій для везення гуманітарки до 1 квітня 2024р. Таким чином, волонтери зможуть продовжувати ввезення гуманітарної допомоги в Україну за звичними правилами. Водночас, отримувачі гуманітарки можуть подавати онлайн декларацію на ввезення допомоги з використанням автоматизованої системи її реєстрації.

Волонтери-фізособи поза законом

Як зазначає Мирослав Лаврінок, керівник аналітичного відділу УГСПЛ, наразі діяльність фізичних осіб волонтерів знаходиться поза правовим полем. А чинний порядок не перешкоджає таким особам здійснювати закупівлю і ввезення гуманітарки. Проте, новим порядком уряд намагається повернути процес ввезення гуманітарної допомоги у законодавчі рамки. Відтак, фізичним особам, які волонтерять, доведеться шукати посередників юридичних осіб, які зможуть взяти на себе всі обов’язки та відповідальність як отримувача гуманітарної допомоги.

Наталія Ліпська, керівниця БФ “Крила Надії”, вважає, що ініціатива зі зміною порядку хорошо, адже нам потрібен контроль за гуманітарними вантажами. Однак, з реалізацією є проблеми, пише Еспресо. Директорка фонду Dignitas Люба Шипович каже, що після отримання тестового доступу до системи з 1 листопада, фонди побачили в ній багато проблем і неточностей.

Міжнародні організації без представництв в Україні не зможуть ввозити допомогу

Ще однією проблемою правопорядку є неможливість міжнародних організацій ввозити гуманітарну допомогу, так як вони не можуть отримати кваліфікований електронний підпис. Без цього є неможливим зареєструватися в автоматизованій системі та отримати статус отримувача гуманітарної допомоги.

Як йдеться на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини, термін в 90 днів, протягом якого необхідно подати звіт про митне оформлення, також є бюрократично перешкодою. Адже в разі неподання такого звіту гуманітарка вважається використаною не за цільовим призначенням. Отримувач такої допомоги видаляється з єдиного реєстру з блокуванням облікового запису. Повторна реєстрація є можливою тільки через 6 місяців. Аналітики вважають, що в умовах війни, підхід мав би включати можливість зазначати причини неподання або невчасне подання звіту і оскарження видалення із реєстру та блокування облікових записів для волонтерських організацій.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня