Сербія повинна зробити ще більше для використання мов меншин – Рада Європи

Сербія повинна зробити ще більше для використання мов меншин – Рада Європи

19:26 Червень 8, 2023

Політика 1735 5 хвилин

Magyar

Ситуація з мовами меншин у Сербії покращилася, але уряд має докласти додаткових зусиль для підтримки двомовної освіти та заохочення використання мов меншин як у засобах масової інформації, так і в суспільному житті, – заявила Рада Європи, яка об’єднує 46 держав-членів.

У звіті Ради Європи про застосування Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (ECRMML) експертний комітет, відповідальний за моніторинг застосування Хартії, заявив, що з моменту останнього звіту, опублікованого п’ять років тому, Сербія досягла прогресу у виконанні своїх зобов’язань за Хартією, в країні прискорився процес офіційного використання мов.

Доповідачі відзначили досягнутий прогрес, але звернули увагу на те, що в кількох населених пунктах, де традиційно розмовляють мовами меншин, зокрема ромською та українською, необхідні зусилля для забезпечення офіційного використання мов меншин.

У звіті наголошується, що освіта мовами меншин на різних рівнях забезпечена албанською, боснійською, болгарською, хорватською, угорською, румунською, русинською та словацькою мовами, однак інші мови меншин взагалі не можна використовувати на жодному рівні освіти.

Щодо системи освіти дорослих зазначається, що, за винятком угорської, сертифікована освіта дорослих не проводиться жодною іншою мовою меншини.

Експерти встановили, що більшість мов меншин використовуються в кримінальних і цивільних судових процесах, але не в адміністративних. За винятком угорської мови, мови меншин не використовуються в контактах із місцевими представництвами національних органів влади.

Доповідачі відзначили, що більшість мов меншин використовуються в ефірах як державних, так і приватних телерадіокомпаній, водночас повторили свої попередні рекомендації щодо подовження тривалості та більш частого транслювання програм мовами меншин, а також виробництва контенту різного жанру.

«Влада Сербії повинна розробити комплексний медіа-план для кожної мови меншин», – заявили доповідачі.

Крім того, слід значно посилити бюджетну та кадрову спроможність рад національних меншин, щоби вони ефективно підтримували використання мов меншин у суспільному житті та повною мірою виконувати роль консультативних рад із політики щодо мов меншин. Також необхідно, щоби Сербія включила інформацію про мови та культури меншин у національні навчальні програми, підготовку вчителів та навчальні матеріали більшості.

Щодо використання мови угорської меншини, у звіті підтверджується, що в Сербії навчання угорською мовою здійснюється у дитячих садочках, початкових, середніх школах та закладах професійно-технічної освіти, крім того, в дошкільних навчальних закладах організовано двомовне угорсько-німецьке навчання. Зазначається, що, на думку представників угорської меншини, використання угорської мови в судах могло б бути більш частим, чому сприяло б навчання більшої кількості угорськомовних юристів. Хоча носії угорської мови часто подають усні чи письмові запити угорською мовою до місцевих представництв національних органів влади, ті зазвичай не готують документи угорською мовою. Представники угорської меншини також висловили необхідність додаткового фінансування закладів культури, які використовують угорську мову, зокрема бібліотек.

Експертний комітет закликав угорців, які проживають у Сербії, використовувати рідну мову під час спілкування з місцевими представництвами національних органів влади та допомагати готувати документи угорською мовою.

Крім того, експерти закликали владу Сербії вжити заходів для заохочення використання угорської мови в спілкуванні з надавачами державних послуг.

 (hirado.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня