Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття підсумувало роботу за минулий рік
Асоціація «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» 24 березня провела на базі готелю «Гелікон» у селі Яноші загальні збори, під час яких підбила підсумки роботи за минулий рік.
У заході, крім членів асоціації, узяли участь керівники облради, представники обласної й районної адміністрації, благодійних та церковних організацій. На початку зустрічі хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв війни. Відтак присутніх привітав та ознайомив з питаннями порядку денного директор Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття Йосип Резеш.
Першим із гостей виступив Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї. Він, зокрема, зазначив, що для нього велика честь зустрітися з керівниками територіальних громад, які несуть на своїх плечах щоденну турботу про довірені їм громади, піклуються про них з першого дня війни, надають допомогу вимушеним переселенцям та всім, хто її потребує, підтримують роботу місцевих адміністрацій попри всі труднощі та виклики. «Уряд Угорщини та угорське суспільство солідарні з народом України, у тому числі з жителями Закарпаття. Парламент Угорщини одним із перших засудив російську агресію. Від самого початку війни Угорщина послідовно виступає за територіальну цілісність України. Уряд та народ Угорщини протягом минулого року надавали і продовжують надавати всебічну гуманітарну підтримку східному сусідові, адже ми знаємо, що хороші сусіди, які потребують допомоги в біді, можуть розраховувати один на одного», – наголосив дипломат, розмірковуючи про те, що закарпатці й переселенці, які знайшли в нашому краї прихисток, з першого дня війни відчувають цю підтримку. «Ті, хто потребує допомоги, завжди можуть розраховувати на угорців», – наголосив Йожеф Бачкаї й додав, що Угорщина як хороший сусід хоче, аби війна якнайшвидше закінчилася, розпочалася відбудова України, а двостороннє співробітництво розвивалося та розширювалося. За його словами, однією з найважливіших основ цього є побудова транскордонних відносин та діалог у різних професійних сферах.
Надзвичайно добре, що в нас діють такі організації, як Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття, котрі згуртовують певні регіони, оскільки таким чином вони можуть ефективніше висловлювати свою думку та спільно вирішувати ті чи інші проблеми, наголосив під час виступу голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко.
«Дуже важливо, щоб територіальні громади об’єднувалися. Адже сьогодні ми часто бачимо, що ОТГ живуть самостійним життям, обласна влада намагається спілкуватися з кожною з них, але, наприклад, прикордонні територіальні громади мають спільні завдання, вирішувати які потрібно гуртом. Тому дуже добре, що є такі асоціації, де територіальні громади можуть разом шукати ці рішення», – наголосив Володимир Чубірко. «Ми зараз у складній ситуації, у нашій країні триває війна, тому діяти треба швидко», – зазначив він. Голова облради додав, що в нашому краї реалізуються транскордонні програми, які дозволяють залучати ресурси для розвитку інфраструктури. Як приклад навів будівництво сміттєпереробного заводу. Такий проєкт неможливо реалізувати в кожній окремій територіальній громаді, але можна втілити в життя разом. Або, наприклад, територіальна громада самостійно не має змоги побудувати водоочищувальну станцію, але спільно це вже можливо.
«Саме тому потрібні такі об’єднання, щоб територіальні громади розвивалися. Необхідні комунікація, прогрес, залучення зв’язків для забезпечення кращих умов життя. […] Наші органи місцевого самоврядування, їхні працівники протягом останніх місяців виконали велику роботу, за що їм слід подякувати. Важливим завданням залишається продуманий, оперативний розподіл гуманітарної допомоги, яка надходить з-за кордону, розвиток населених пунктів Закарпаття», – додав голова облради.
Начальник управління національностей та релігій Закарпатської ОВА Олександр Лях позитивно відзначив діяльність Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття. Він підкреслив, що Асоціація відіграла вирішальну роль у забезпеченні органами місцевого самоврядування стабільності в розпал воєнної ситуації, а також значною мірою сприяла тому, що вони змогли впоратися з проблемами, які виникли в територіальних громадах, організовувала надання допомоги малозабезпеченим, постраждалим від війни, координації доставки гуманітарної допомоги, брала участь у прийомі вимушених переселенців та їхньому забезпеченні.
Одним із важливих партнерів Асоціації «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» в реалізації програм є Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС). Наразі організації спільно працюють над розширенням системи соціальних карток, яка успішно діє в Берегівській територіальній громаді, а з літа буде запроваджена в усіх громадах – членах Асоціації.
Заступник голови ТУКЗ-КМКС Ґейза Ґулачі під час свого виступу нагадав, що останнім часом органи місцевого самоврядування зіткнулися з проблемами й труднощами, які в рази перевищують попередні виклики, але при цьому їхні можливості практично не змінилися. «На жаль, схоже, що нинішня ситуація не покращиться найближчим часом, тому ми маємо серйозно подумати над тим, як розв’язати проблеми, наприклад, освіти. Чи будуть діти і чи будуть узагалі дорослі, яким можна довірити вирішення завдань органів місцевого самоврядування? Адже людей стає дедалі менше. […] Перед нами стоять серйозні завдання, тому я бажаю, щоб якнайшвидше настав мир і щоб Всевишній дав усім сили для роботи», – наголосив він.
Відзначив роботу Асоціації «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» і голова Берегівської районної ради Карло Резеш, а також висловив вдячність за допомогу присутнім представникам благодійних організацій.
Відтак про діяльність за минулий рік відзвітував голова Об’єднання Золтан Бабяк. На початку виступу він, зокрема, наголосив, що очільники територіальних громад, яким довелося показувати результати в безпрецедентних умовах, працювали відмінно.
Аналізуючи діяльність Асоціації за минулий період, голова підкреслив, що у 2021 році структуру Об’єднання реорганізували. Крім центрального офісу в Берегові, регіональний відкрили і в Ужгороді. Минулий рік виявився надзвичайно насиченим, було проведено багато заходів, Асоціація долучалася до важливих зустрічей, круглих столів та конференцій, присвячених питанням нацменшин. Для посадовців та депутатів новостворених органів місцевого самоврядування провела тренінги, семінари та фахові консультації.
«У нас було чимало планів і на 2022 рік, однак їх перекреслила війна. Тож довелося за одну ніч вибудувати абсолютно нову стратегію, щоб мати змогу допомагати членам нашої організації в ці важкі часи», – підкреслив Золтан Бабяк. «Одним із головних завдань стала координація гуманітарних вантажів. Обсяг гуманітарної допомоги, отриманої нашими територіальними громадами, а потім розподіленої в освітніх і соціальних установах, майже всі з яких за короткий час були перетворені на центри розміщення переселенців, становить приблизно 550–700 тонн», – повідомив він.
З початку війни Закарпаття прийняло понад 600 тисяч громадян з інших областей України, які були вимушені покинути свої домівки. На сьогодні майже 350 тисяч осіб залишаються в нашому краї. «Ми всі знаємо, яким тягарем було і є для нас забезпечення цих людей, але маємо нести цей тягар, ми також несемо за них відповідальність, оскільки кожен громадянин України відповідає за своїх співгромадян незалежно від статі, віросповідання та національності. Я не випадково порушив тему національності, адже ми вже багато часу живемо на території, де мирно співіснують представники різних національностей. Закарпаття – одна з найбільш різноманітних скарбниць України, де жили і живуть люди багатьох національностей. Сьогодні їх об’єднує одне – віра в те, що в країні знову буде мир і ми зможемо продовжувати будувати наше суспільство та громади», – наголосив Золтан Бабяк.
«Загалом можу сказати, що ми завершили рік, який, хоч і торкнувся всіх наших нервових закінчень, але сформував з нас команду, і тепер до кого б не зверталися наші колеги, вони роблять це з довірою, оскільки всі знають, що ми хочемо допомагати без прихованих мотивів чи політичного підґрунтя, для завоювання певних позицій, адже ми в одному човні, ми команда», – підкреслив голова.
Директор Асоціації «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» Йосип Резеш, підсумовуючи роботу, торкнувся поточного стану запровадження системи соціальних карток, можливостей їх застосування. Він також висловив вдячність керівництву області, району, благодійним та церковним організаціям, дипломатичним представництвам Угорщини в Ужгороді та Берегові, головам територіальних громад за командну роботу та зразкову співпрацю.
«Навіть минулого року ми знайшли можливості для розвитку. Асоціація готова допомагати також органам місцевого самоврядування, які не входять до нашого об’єднання. На нас можуть розраховувати і за межами області», – зазначив Йосип Резеш.
«Справжні друзі пізнаються в біді», – говориться в приказці, і ми з радістю дізналися, скільки друзів у нас не лише в Карпатському басейні, але й за його межами. Нам простягли руку допомоги міста-побратими, як найбільші, зокрема Будапешт із майже двомільйонним населенням, так і найменші, наприклад, Ваґашгута в області Земплен, де проживає трохи більше ста осіб», – ідеться в листі-подяці, який Асоціація «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» адресувала благодійникам. Текст листа, де висловлюється вдячність, зокрема, благодійним організаціям, містам-побратимам та уряду Угорщини, під час заходу зачитав голова Пийтерфолвівської територіальної громади Йосип Оросі.
Окрім підбиття підсумків, на зустрічі також окреслили плани на майбутнє. Ішлося, зокрема, про організацію заходів, у чому територіальним громадам допоможе Асоціація «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття».
Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися