До Закарпаття завітав комісар Європейського Союзу Олівер Варгеї

До Закарпаття завітав комісар Європейського Союзу Олівер Варгеї

10:25 Вересень 30, 2022

Політика 1302 14 хвилин

У четвер, 29 вересня, до Закарпаття завітала делегація на чолі з Комісаром Європейського Союзу з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Олівером Варгеї. Разом із ним прибули очільник його кабінету у Європейській комісії (ЄК) Ласло Кріштофі, керівник координаційної групи з реформ та політики ЄК Танел Танг, а також політичний радник Представництва ЄС в Україні Еймонн Прендергаст.

З українського боку високоповажних гостей зустрічали голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита і його заступники Ігор Шинкарюк та Василь Іванчо, голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, а також депутат Закарпатської обласної ради і за сумісництвом заступник голови (уповноважений) фракції «КМКС» Партія угорців України Йосип Борто, представник МЗС України в місті Ужгороді Іван Лукачук, начальник управління міжнародних та регіональних зв’язків Василь Маковський та заступник директора ЄОТС ТИСА Юдіта Євчак.

І, як повідомив Віктор Микита у своєму повідомленні у соціальній мережі Фейсбук, «під час зустрічі з єврокомісаром було обговорено ряд важливих проблем, зокрема, питання гуманітарної підтримки України в умовах розпочатої росією повномасштабної війни та процес відновлення зруйнованої інфраструктури, створення гідних умов проживання ВПО, інтеграції їх у життєдіяльність області, забезпечення освітою дітей, підтримки нацменшин та інше.

Також зупинилися на перспективах розширення пунктів пропуску на кордонах з країнами ЄС. Це важливе питання, яке ми вирішуємо з урахуванням збільшення потоку вивезення сільгосппродукції, повідомив Віктор Микита на своїй офіційній Фейсбук-сторінці». При цьому очільник Закарпатської ОВА додав, що Олівер Варгеї «знає про успішні кейси Закарпаття та сприятливе й безпечне середовище, яке створене завдяки ефективним рішенням регіональної влади. Єврокомісар додав, що наша область може у будь-який час розраховувати на його підтримку і підтримку колег з ЄС».

Зі свого боку у пресслужбі Закарпатської обласної ради повідомили, що Володимир Чубірко «подякував єврокомісару за допомогу, яку Євросоюз надає Україні з перших днів війни. І ця допомога є надзвичайно цінною і ефективною. ЄС є надійним тилом для нас у цій війні і ми впевнені, що з вашою допомогою ми переможемо. Наша найзахідніша область, що межує з чотирма країнами ЄС, має давні європейські традиції. Ми перші в Україні ще у 2015 році створили разом з сусідньою областю Угорщини платформу для співпраці з ЄС у вигляді Європейського об’єднання територіального співробітництва «ТИСА». Крім того, маємо десятки угод із регіонами Чеської Республіки, Словаччини, Австрії, Румунії та багатьох інших країн-членів Євросоюзу. Ці зв’язки дозволили нам з початку війни отримати сотні тон гуманітарної допомоги від наших іноземних партнерів».

У свою чергу пан Олівер Варгеї заявив, що знає про Закарпаття, як про важливий мирний регіон, який робить чимало для підтримки внутрішньо переміщених осіб і має величезний потенціал для розвитку. «Ваша область має бути двигуном відновлення всієї країни та її руху до спільноти ЄС. І, впевнений, нас чекає ще не один спільний проект, спрямований на розвиток Закарпаття й України в цілому. Для цього ми будуємо і продовжуватимемо будувати шляхи співпраці…», – зазначив єврокомісар.

Насамкінець, за інформацієї пресслужби облради, Володимир Чубірко та Йосип Борто запевнили пана єврокомісара у готовності Закарпаття до вступу до ЄС і попросили зробити все від нього залежне для реалізації цього процесу.

Далі, після зустрічі з керівниками області пан Олівер завітав до обласного осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), де провів плідну зустріч з провідними представниками угорської громади краю – депутатами обласної ради Йосипом Борто, Гейзою Гулачі (обидва є заступниками голови Товариства), а також Ільдікою Орос, яка, до того ж є президенткою Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ та головою Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства. Присутнім на зустрічі був і ректор цього вишу Іштван Черничко.

Після цієї зустрічі Олівер Варгеї відповідаючи на запитання журналістів також розповів про результат свого візиту у Києві і, також нагадав про кроки України на шляху до виповнення вимог для членства в ЄС. «ЄС має давню заборогованість перед Закарпаттям у висловленні подяки за ту величезну допомогу, яку вона надає іншим регуонам України. Закарпаття є острівцем миру, сюди приїжджають переселенці з інших областей країни. Закарпаття приймає переселенців і не лише приймає, але забезпечує їх роботою, допомагає їм прижитися і, у цьому аспекті Закарпаття показує приклад для всього світу. За це я хочу висловити подяку. Закарпаття є гуманітарним центром через який допомога потрапляє в інші регіони України, і ми мало про це говоримо…

Найкращими послами України є ті нацменшини, чиї материнські країни знаходяться в ЄС. У процесі набуття членства такою ж політичною вимогою є захист прав національних меншин, як у будь якому іншумо процесі приєднання. Тому я хотів підкреслити це послання та аби проговорити з предстаниками нацменшин, чи бачать вони реалізацію цих вимог. Про це ми говорили і в Києві, адже ви бачили, що ті сім умов, які ЄС визначило для того аби Україна зберегла свій статус кандидата на членство в ЄС, вони містять в собі і реалізацію прав нацменшин та прийняття нового закону про національні меншини. Я так бачу, що Україна серйозно ставиться до цього завдання. Всі усвідомлюють, як в Києві так і тут, що це один з важливих елементів, і всі добре розуміють, що ці сім умов мають бути виконаними для того, щоб країна змогла продовжити рух на обраному шляху. Я бачу, що розпочалася спільна праця та спільне міркування. Найкращим було б те, якби народилося таке рішення, яке відповідатиме всім, і нацменшини б теж його сприйняли. Над цим ми працюємо, і сподіваюся, що ми досягнемо успіху», – наголосив європосадовець.

У свою чергу, Йосип Борто зазначив, що з паном Варгеї відбулася дуже змістовна та інформативна розмова. «Український народ приніс найбільше жертв заради того, аби стати членом Європейського Союзу. Ми, закарпатці та закарпатські угорці максимально підтримуємо цей напрямок руху та прагнемо пришвидшення набуття членства в ЄС. Ми просили пана Олівера про те, щоб він, як комісар зробив все що в його можливостях для того, аби ми отримали це членство. Зрозуміло, що є певні вимоги, які потрібно виконати, але це завдання центральногої влади в Києві.

Ми хочемо, щоб Україна змогла виконати всі вимоги для вступу нашої країни в ЄС, серед яких між іншими присутнє питання політики нацменшин. Вона теж має відповідати європейським нормам та вимогам. Також ми дуже хочемо, щоб ця війна якомога щвидше закінчилася перемогою України, та ми розпочали відбудову інфраструктури та економіки нашої країни та створення економічно стабільної, європейської правової держави в якій права нацменшин забезпечені у відповідності до європейських норм. Про ці речі ми говорили.

І так як він є комісаром ЄС не лише з питань розширення але і політики сусідства, і Україна є сусідом ЄС, а Закарпаття безпосередньо межує з чотирма країнами ЄС, тому для нас дуже важливо, які у нас відносини з Європейським Союзом та сусідніми з нами країнами. Ми зацікавлені у якнайкращих відносинах з цими країнами. І, якщо десь ці стосунки знаходяться не в найкращому стані, як наприклад стосунки між Україною та Угорщиною, то ми на стороні кроків у напрямку нормалізування цих стосунків. Ми прагнемо того, щоб стосунки між двома країнами на державному рівні теж знову стали дружніми, результативними та конструктивними, як ми це бачимо на міжрегіональному рівні. У той час, як іде війна, ідуть бойові дії, а на сході та центральній частині України значна частина економіки зазнала суттєвого занепаду, на Закарпатті, як у минулому, так тепер і сподіваємося і в майбутньому ми бачимо можливість «економічного дива». Після запуску релокованого бізнесу виникли нові робочі місця та нові надходження до бюджету», – наголосив Йосип Борто.

До відома, пан Варгеї прибув до Ужгорода з української столиці, де він мав зустріч з віцепрем’єр-міністеркою України Ольгою Стефанішиною. Що цікаво, це перший візит єврокомісара до України у статусі країни-кандидата на членство в ЄС. Про це повідомила українська політикиня на своїй офіційній Фейсбук-сторінці.

У Києві сторони предметно обговорили виконання Україною семи рекомендацій Європейської Комісії, що є передумовою діалогу з ЄС щодо відкриття переговорів з розширення, а також необхідну експертну та фінансову підтримку для реалізації реформ та цілісного впровадження європейського законодавства.

Українська урядовиця звернула увагу і на той факт, що з початку повномасштабної збройної агресії росії багато компаній в Україні були змушені перемістити та переорієнтувати виробництво; ринок Європейського Союзу став для них життєвонеобхідним. У цьому контексті такі рішення як лібералізація торгівлі або відкриття можливостей для експорту електроенергії відіграли значну позитивну роль для національної економіки.

У свою чергу Олівер Варгеї зазначив, що розширення є системним процесом з рядом важливих кроків, де кожному наступному рішенню має передувати виконання попередніх умов. Він також підкреслив, що оскільки тепер йдеться про досягнення повної відповідності критеріям членства, оцінка прогресу України з боку ЄС буде більш глибокою та враховуватиме не лише ухвалення певних рішень, а й їх імплементацію.

У цьому контексті Ольга Стефанішина та Олівер Варгеї обговорили як краще налагодити процес, аби підготовка законодавства відбувалась з урахуванням кращих європейських практик, зокрема з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.

Юрій КОПИНЕЦЬ, Відео Дмитро МИСЬ, “Карпатський Об’єктив”

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня