Румунія та Естонія закликають посилити східне крило НАТО
Румунія та Естонія засуджують російську агресію проти України, закликають до термінового, збалансованого зміцнення східного крила НАТО й просять ЄС надати підтримку Молдові для забезпечення українських біженців. Про це в четвер в Бухаресті заявили президент Естонії Алар Каріс і президент Румунії Клаус Йоганніс.
На пресконференції за підсумками зустрічі Йоганніс наголосив, що війна в Україні та присутність російських військ у Білорусі матиме довгострокові наслідки для безпеки всього євроатлантичного регіону й це потребує негайної ефективної реакції з боку НАТО. За його словами, наступного року Румунія готова долучитися до спільного патрулювання сил Альянсу в повітряному просторі Балтії на знак солідарності з членами НАТО в регіоні, зокрема з Естонією. У той же час Бухарест закликає до розгортання додаткових сил Альянсу в Чорноморському регіоні.
Йоганніс повідомив, що в Сучаві на півночі Румунії створено логістичний центр для збору й доставки міжнародної гуманітарної допомоги в Україну та Молдову. Президент Румунії закликав ЄС чимшвидше надати підтримку Кишиневу для забезпечення біженців і покращення енергетичної безпеки країни, яка залежить від російського природного газу.
Алар Каріс повідомив, що Естонія поділяє занепокоєння Румунії щодо безпеки на східному крилі, і погодився з тим, що Альянсу, крім нинішнього посилення військ, необхідно вжити подальших кроків для збільшення своєї спроможності захищати регіон та проводити політику стримування.
Відповідаючи на запитання журналістів, Каріс сказав, що недавно парламент Естонії на підтримку звернення президента Володимира Зеленського закликав НАТО закрити небо над Україною. Як зазначив лідер Естонії, таким чином його держава підтвердила, що Європа й НАТО повинні «робити більше» для України. Водночас він визнав, що практична реалізація повного закриття повітряного простору може призвести до прямого конфлікту між НАТО й Росією, якого Естонія також хоче уникнути. «Однак народні депутати мають право писати звернення та робити заяви», – сказав він.
За словами президента Румунії, позиція НАТО чітка: Альянс не має наміру вступати у військовий конфлікт з Росією і зробить усе можливе, щоб «утримати війну в її нинішніх кордонах». Тому НАТО обмежується підтримкою України та введенням економічних санкцій проти РФ. «Закрити небо над Україною можна лише військовими засобами, а НАТО не хоче використовувати привід для ескалації конфлікту», – пояснив президент Клаус Йоганніс.
(MTI)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися