У Словаччині представили законопроєкт, спрямований на врегулювання прав угорців на використання рідної мови

У Словаччині представили законопроєкт, спрямований на врегулювання прав угорців на використання рідної мови

16:07 Вересень 18, 2021

Політика 2117 4 хвилини

Magyar

Громадська організація Pro Civis представила проєкт закону, спрямований на комплексне врегулювання прав угорців на використання рідної мови в округах Словаччини, де угорці становлять більшість населення (Felvidék).

Pro Civi спеціалізується на відстоюванні інтересів угорців в органах місцевого самоврядування країни і вже понад десять років займається мовними правами місцевої угорської громади.

Представлений законопроєкт, який винесли на громадське обговорення, є унікальним з огляду на те, що спрямований на врегулювання та розширення мовних прав угорців, які наразі частково регулюються кількома різними законами. У минулому були лише спроби виправити ці документи, що супроводжувалося незначним успіхом.

Pro Civis розглядає законопроєкт як стратегічну мету, відправну точку та майбутній орієнтир для представлення політичних інтересів угорської нацменшини Словаччини. Він має назву «Закон про офіційні мови Словацької Республіки», що цікаво, оскільки словацька правова система визначає лише поняття «державна мова».

«Зміна поганих законів ніколи не може привести до хороших результатів», – пояснив голова ГО Pro Civis Петер Йоврі під час презентації проєкту.

«Перша новизна полягає в тому, що закон відмовляється від підпорядкованих відносин, натомість говорить про рівні мови й запроваджує поняття офіційних мов. Він також пропонує новий підхід, визначає, де угорська мова могла би бути офіційною. Проєкт передбачає, що вона стане офіційною в тих населених пунктах та адміністративних одиницях, де кількість угорців перевищує три тисячі або де частка угорців становить щонайменше 8% усього населення», – зазначив Петер Йоврі.

За його словами, чинні нормативні акти прив’язують можливість забезпечення певних мовних прав як мінімум до 20-відсоткової частки населення. Законопроєкт, залежно від частки населення, передбачає обов’язкове використання всіх офіційних мов у державному управлінні.

У цьому контексті голова Pro Civis зазначив, що під час створення законопроєкту використовувалися моделі, які були прийняті й успішно працюють у європейських країнах, більшу частину взято з фінської практики.

«Досі ми завжди чули від словацьких політиків, що маємо право на використання мови вище стандарту. Ось перед вами цей законопроєкт. Тепер ви можете подивитися, який він – західноєвропейський стандарт», – підкреслив Петер Йоврі. За його словами, представники Pro Civis усвідомлюють, що їхній законопроєкт не буде реалізований у короткостроковій перспективі, але «потрібно з чогось починати».

ma7.sk

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня