
Відповідь Німеччини: Фрідріх Мерц оголошує про перемогу
Після розпаду правлячої коаліції восени в Німеччині відбулися дострокові федеральні вибори. Згідно з виборчим законодавством, вирішувалося питання про 630 місць у Бундестазі. Консервативна коаліція ХДС/ХСС перемогла на виборах із 28,5% голосів, але AfD не відстала від неї, а СДПН, як і очікувалося, зазнала важкої поразки. Вибори не лише вирішують, яка партія буде найсильнішою в Бундестазі, але й прогнозують, хто стане наступним канцлером Німеччини, якого обиратиме нова нижня палата парламенту. Однак найскладніше ще попереду, оскільки жодна з партій не здобула більшості, достатньої для формування уряду, тож на нас чекають тривалі коаліційні переговори.

У неділю 23 лютого в Німеччині відбулися дострокові федеральні вибори. Парламентські вибори мали відбутися в Німеччині восени, але трипартійна правляча коаліція розпалася на початку листопада минулого року через суперечки щодо економічної та фіскальної політики, а Вільна демократична партія (ВДП) вийшла з неї. Після того, як соціалістично-зелений уряд канцлера Олафа Шольца втратив вотум довіри в нижній палаті парламенту, глава держави наприкінці грудня розпустив законодавчий орган і призначив дострокові вибори.
За даними Федерального статистичного управління, 59,2 мільйона виборців у Німеччині та понад 3 мільйони німецьких громадян за кордоном змогли проголосувати на виборах.
Згідно з новим виборчим законом, прийнятим у березні 2023 року, було визначено 630 місць у Бундестазі (нижній палаті німецького парламенту), а загалом у виборах брали участь 4506 кандидатів.
Виборчі дільниці були відкриті з 8 ранку до 18 вечора, голосування відбулося на 299 дільницях. Опитування громадської думки показали, що опозиційні консервативні Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС) мають найкращі шанси набрати найбільшу кількість голосів, а партія «Альтернатива для Німеччини» (АдН), яка знаходиться праворуч від союзних партій, є другою за рейтингом серед найпопулярніших партій. Очікувалося, що Соціал-демократична партія (СДПН) канцлера Шольца посяде третє місце, тоді як Зелені були четвертими, а ВДП – п’ятими.
Чотири партії висунули своїх кандидатів на посаду канцлера, але глава уряду не буде обраний безпосередньо, а визначатиметься новим Бундестагом. Кожна партія мала право висунути кандидата на посаду канцлера, але лише чотири найбільші партії скористалися цією можливістю. Альянс ХДС/ХСС висунув Фрідріха Мерца, АдН – Алісу Вайдель, СДПН – Олафа Шольца, а Зелені – Роберта Хабека.

Яким був результат виборів
Згідно з останніми даними, доступними на момент написання цієї статті, на дострокових виборах у Німеччині перемогли опозиційні консервативні Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС), набравши, як і прогнозувалося, 28,5% голосів виборців. Альтернатива для Німеччини (АдН) посіла друге місце з 20,6%, майже подвоївши свій результат відносно виборів 2021 року.
Не набагато відстала від АдН Соціал-демократична партія (СДПН), якій 16,4% вистачило для третього місця. «Це гіркий результат і означає поразку на виборах. Це треба чітко усвідомити», – заявив Олаф Шольц, побачивши підсумки підрахунку голосів, додавши, що він візьме на себе відповідальність за низький результат.
Зелені посіли четверте місце з 12 відсотками, а Ліва партія (Die Linke) – п’яте з 8,6 відсотками. Інші партії поки що не змогли подолати п’ятивідсоткового бар’єру. А загалом результати виборів виглядають так:
- ХДС/ХСС: 28,5%;
- АдН: 20,6 відсотка;
- СДПН: 16, 4 відсотка;
- Зелені: 12 відсотків;
- Ліва партія: 8,6 відсотка;
- BSW: 4,9 відсотка;
- ВДП: 4,5%;
- Інші партії: 4,5%.
Оскільки жодна з партій не змогла заручитися достатньою підтримкою для формування уряду, тепер очікуються складні коаліційні переговори. Переможець виборів Фрідріх Мерц планує сформувати новий уряд до Великодня. «Немає альтернативи тому, щоб сформувати уряд розумно і швидко», – заявив лідер ХДС. Він повідомив, що прагнутиме створити федеральний уряд, «який представлятиме інтереси всього населення Німеччини». Він також заявив, що хотів би залучити лише одного партнера по коаліції, якщо це можливо, а не двох. Однак напередодні виборів він натякнув, що вони не будуть співпрацювати з АдН за жодних обставин.

Тим часом Аліса Вайдель, кандидат на посаду канцлера від АДН, очікує, що незабаром отримає запрошення від пана Мерца до участі в новому уряді. Вайдель заявила: якщо цього не станеться і коаліція ХДС/ХСС опиниться в коаліції з лівими, то незабаром на Німеччину чекають нові вибори, оскільки Мерц переконаний, що агітація на платформі AfD є зрадою виборців.
Саскія Ескен, співголова СДПН, зазначила, що соціал-демократи завжди брали на себе відповідальність у минулі десятиліття, коли це було необхідно. «Але я хочу чітко заявити: як соціал-демократи, ми можемо брати на себе відповідальність і знаходячись в опозиції», – зазначила вона.
Джерело: (index.hu)

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися