Що змінить євроінтеграційний закон про виноградарство

Що змінить євроінтеграційний закон про виноградарство

13:02 Серпень 28, 2024

Політика 304 5 хвилин

Magyar

Українські вина скоро отримають нове маркування, що полегшить виробникам вихід на ринки Європейського Союзу. Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроєкт, який сприятиме розширенню географії експорту українських вин та відкриттю нових ринків для вітчизняних виноробів.

Про це заявила голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, повідомляє РБК-Україна з посиланням на її виступ.

Йдеться про законопроєкт №9139, який приводить законодавство про виноградарство у відповідність до стандартів Європейського Союзу.

Новий закон відкриє виноробам доступ до експортних ринків

Як зазначила голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, українська виноробна галузь на шляху до євроінтеграції зіткнулася з численними проблемами, які гальмують експорт вин на світові ринки. Деякі з цих проблем вирішує прийнятий законопроєкт, що має на меті привести норми виноробного законодавства у відповідність до вимог ЄС, а також сприяє дерегуляції цієї галузі, замінюючи застарілі інструменти регулювання.

Шуляк підкреслила, що українські вина вже експортуються в 49 країн, але нове галузеве законодавство, яке відповідає міжнародним стандартам, створить можливості для виходу на нові експортні ринки.

Створять кадастр виноградників та реєстр виноробів

Однією з ключових проблем, з якими зіткнулася виноробна галузь на шляху до євроінтеграції, є відсутність в Україні реєстру виробників винограду та вина і кадастру виноградників. Законопроєкт №9139 передбачає створення такого реєстру, який включатиме інформацію про виробників винограду, виноробної продукції, виноградні ділянки та інші дані, необхідні для контролю та регулювання галузі.

Закарпатське вино

Серед важливих змін є також оновлення термінів та визначень, а також класифікація сортів винограду та вимог до виробництва, які тепер будуть відповідати стандартам ЄС. Це включає нові терміни, пов’язані з географічними зазначеннями, що повинні відповідати сучасним правилам, прийнятим у Європі.

Шуляк зазначила, що деякі українські виробники вже почали реєструвати свої географічні зазначення. Зокрема, цьогоріч “Виноробна карта України” поповнилася новим географічним зазначенням — “Закарпаття/Закарпатське вино”. Подібна практика географічних зазначень поширена і на інші українські продукти, як-от гуцульська бриндзя чи мелітопольська черешня.

Окрім цього, за новим законопроєктом, маркування виноробної продукції в Україні зміниться, і стане аналогічним до європейського, що дозволить українським винам відповідати міжнародним стандартам.

Шуляк підсумувала, що цей законопроєкт є важливим для українських виноробів, і зміни, ухвалені в парламенті, є результатом спільного рішення між владою та бізнесом, враховуючи пропозиції та зауваження виробників.

Нагадаємо, у травні цього року, Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроект “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” (№5473-Д), який удосконалює законодавство щодо державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції. На прийнятті цього законопроекту наполягала Українська рада бізнесу, адже чинне регулювання та штрафи ускладнювали роботу підприємців в поточних складних умовах.

22 серпня Верховна Рада України ухвалила в цілому проєкт Закону №9139 «Про виноград, вино та продукти виноградарства». Цей документ, розроблений Міністерством аграрної політики та продовольства, підтримало 311 народних депутатів. Закон набере чинності з 1 січня 2026 року.

Основною метою Закону є приведення українського галузевого законодавства у відповідність до міжнародних правил виробництва продуктів виноградарства та виноробства. Закон також імплементує положення регламентів ЄС, які стосуються ведення виноградарства, енологічних практик, виробництва ароматизованих винних продуктів, використання і захисту географічних зазначень вин, та контролю у сфері виноградарства і виноробства.

Оксана Чопак

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня