Майбутнє партії Путіна може залежати від російського голосування, що відбудеться на цих вихідних
Виборці зможуть віддати свої голоси в сорока одному регіоні Росії до кінця тижня, а в інших сорока двох регіонах виборчі дільниці відкриються у неділю. Близько 35 мільйонів людей можуть взяти участь у голосуванні, яке є політичним викликом для партії Путіна “Єдина Росія”.
У 83 із 85 регіонів вибори відбудуться з 11 до 13 вересня. З п’ятниці до неділі буде загалом проголосовано за 9 000 позицій, а також будуть обрані 18 губернаторів регіонів, 11 представників регіональних парламентів та 22 нардепи ради столичної області.
Крім того, у 4 округах проводяться додаткові вибори до нижньої палати федерального парламенту. Затримку голосування на три дні російська влада виправдовує захистом від коронавірусу.
Експерти стверджують, що це, у свою чергу, дає можливість сфальсифікувати голоси та зманіпулювати результатом. У багатоденній виборчій системі, яку вперше випробували влітку, можна голосувати не лише на місцевих окружних виборчих дільницях, але й в інших місцях, призначених для цього.
У широких масах голосування розглядається як політичний виклик партії російського президента Володимира Путіна “Єдина Росія”, оскільки популярність глави держави впала до історичного мінімуму внаслідок епідемії коронавірусу та економічних труднощів, які вона принесла за собою. І партія, відповідно, ототожнюється з Путіним.
Також на виборців може вплинути і те, що влітку в далекосхідному російському місті Хабаровськ пройшли масштабні демонстрації, не кажучи вже про отруєного опозиційного активіста Олексія Навального, який став мучеником в очах багатьох.
Опозиціонер, який прокидається від коми в Берліні, раніше заохочував своїх прихильників обирати тактичне голосування, тобто голосувати за найбільш прийнятного кандидата від опозиції, щоб відсторонити людей Єдиної Росії від посади.
Спостерігаючи за протестами проти президента Олександра Лукашенка в Білорусі, які тривають вже місяць, росіяни можуть помітити подібність, інформуючись про вибори з різних онлайн-джерел. Президент Білорусі, який перебуває на посаді вже 26-й рік поспіль, на початку серпня набрав 80 відсотків голосів на виборах, які широкі маси признали сфальсифікованими. Влада намагалася придушити протести силою, однак згодом перейшла на терористичну тактику, щоб зламати опозицію.
Події в Білорусі можуть викликати погані спогади про російський уряд, особливо росіян – жителів великих міст, оскільки подібні акції протесту розгорнулися влітку 2019 року в Москві, після того, як влада відсторонила низку кандидатів від опозиції на муніципальних виборах восени минулого року.
Хоча Росія першою у світі зареєструвала противірусну вакцину в серпні і розпочала її розповсюдження під назвою “Спутник V” серед населення у вересні, тих, хто розчарувався в Кремлі через його боротьбу з епідемією або втратив роботу через неї, це не тішить.
Крім того, росіяни вдруге голосуватимуть в умовах епідемічної ситуації, адже вперше це відбулося в червні, на момент полегшення карантину. Це були перші багатоденні вибори, – також із посиланням на епідемічну ситуацію – коли ті, хто має право голосу, з 25 червня до 1 липня могли прийняти рішення про зміну конституції. Кінцевим результатом стало те, що попередні мандати президента Росії були “обнулені”, що дозволило йому ще двічі взяти участь на майбутніх президентських виборах. Спостерігачі заявили: той факт, що голосування проводилося кілька днів, і що в декількох місцях можна було голосувати поштою та навіть онлайн, дало можливість маніпулювати голосами.
Згідно з офіційними результатами, 75 відсотків виборців підтримали поправку до конституції.
Губернатор Іркутська Ігор Кобзєв, якого підтримує Кремль, зіткнувся із серйозною конкуренцією в особі Михайла Щапова, який висувається у кольорах Російської комуністичної партії. Ситуація в Іркутську досить подібна до ситуації в Хабаровську. В Хабаровську спалахнули демонстрації через те, що популярного серед народу губернатора Сергія Фургала заарештували за підбурювання до вбивства і замінили на Михайла Дегтярова, який, за його власною заявою, не мав нічого спільного з регіоном.
Демонстрації, що симпатизували з Хабаровськом, були більшими в Іркутську, ніж у Москві чи Санкт-Петербурзі, оскільки історія Фургала досить резонансна. Колишній губернатор Іркутської області Сергій Левченко, за повідомленнями преси, подав у відставку під тиском Кремля, а на його місце прийшов Ігор Кобзєв, який зовсім не пов’язаний з Іркутськом. Експерти кажуть: якщо іркутці відчують, що можлива перемога Кобзева зумовлена фальсифікацією виборів, можна очікувати протестів.
Нещодавно «Єдина Росія» втратила значну частину своєї популярності, оскільки уряд розробив план побудови величезного сміттєзвалища в двох адміністративних районах, незважаючи на протести громадськості. А на сміттєзвалище планують вивозити 10,5 мільйона сміття на рік із Москви, упродовж наступних 20 років.
Тисячі жителів Комі та Архангельська вийшли на вулиці на знак протесту.
Хоча президент Татарії Рустам Мінхіханов переміг на виборах із 95 відсотками голосів у 2015 році, багато оглядачів піддали сумніву такий результат, посилаючись на фальсифікацію виборів.
Не очікується, що президент Татарстану втратить свою посаду, але останні події можуть мати певний вплив на хід голосування. З одного боку тому, що, попри те, що Татарстан є одним з регіонів, постраждалим від епідемії, влада повідомила лише про кілька десятків смертей, за якими підозрюється фальсифікація даних.
З іншого боку причиною могло послужити те, що за кілька днів до отруєння Навального опозиційна активістська організація опублікувала відео з прихованими активами сім’ї Мініханова.
Сім’я президента Татарстану нібито володіє імперією нерухомості вартістю у 3,5 мільярда рублів (12,9745 млн грн) у Франції та Дубаї.
У третьому за величиною місті Росії опозиційні групи приєдналися до коаліції під назвою Новосибірськ-2020, щоб зайняти якомога більше місць від “Єдиної Росії” та Комуністичної партії в міській раді. Незвично, що опозиційна коаліція змогла взяти до списку десятки незалежних кандидатів, але отруєння Навального, який підтримує опозицію, також зіграє свою роль у рішенні виборців.
Навальний відвідав це сибірське місто ще до того, як йому стало погано під час перельоту до Москви. Опозиційний політик має досить велику базу підтримки в Томську, і в той день перед тим, як сісти в літак, він консультувався з лідерами опозиції. Спостерігачі кажуть, що опозиція також має шанс завоювати міську раду від правлячої партії, оскільки 150 кандидатів претендують на депутатські мандати, а голоси, подані в окремих округах, також можуть значно покращити їхні шанси.
Звичайно ж, у інтересах Кремля не дозволити опозиції просунутися на місцевих виборах.
Наступного року будуть обрані депутати нижньої палати російського парламенту – Думи, де переважна більшість місць належить “Єдиній Росії”. Якщо опозиція досягне успіху на регіональних виборах, – особливо опозиція Навального, – у електорату може виникнути питання: якщо абсолютна влада правлячої партії буде похитнута в іншому місці, вона може досягти успіху навіть у нижній палаті федерального парламенту наступного року.
Джерело: Index з посиланням на MTI/Moscow Times/Meduza
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися