Сійярто: ми приїхали сюди з метою відновлення атмосфери довіри між нашими країнами

Сійярто: ми приїхали сюди з метою відновлення атмосфери довіри між нашими країнами

08:30 Січень 30, 2024

Політика 2821 7 хвилин

Magyar

Зроблено обнадійливі кроки на шляху до відновлення клімату довіри між Угорщиною та Україною, але попереду ще довгий шлях і потрібно буде багато працювати, до чого Угорщина готова, заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто в понеділок в Ужгороді.

Фото: Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сійярто, голова Офісу Президента України Андрій Єрмак та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба (зліва направо) під час пресконференції після зустрічі в Ужгороді, 29 січня 2024 року. MTI/Янош Немеш

Згідно із заявою Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, на спільній пресконференції за підсумками переговорів зі своїм українським колегою Дмитром Кулебою та Андрієм Єрмаком, головою Офісу Президента України в Києві, міністр наголосив, що права угорської громади на Закарпатті постійно обмежувалися після 2015 року. Це стало причиною того, що двосторонні відносини останніми роками були скоріше відкритими питаннями, ніж добрими відносинами.

Міністр привітав той факт, що закон, прийнятий українським парламентом у грудні минулого року, “безсумнівно, зупинив цю негативну спіраль”, але повторив: уряд очікує, що угорці Закарпаття отримають знову ті свої права, які вони мали у 2015 році.

“Я хотів би підкреслити тут і зараз, що Угорщина не просить нічого додаткового, ми не просимо більше того, що ми вже маємо. Ми просимо лише про те, щоб угорська національна громада на Закарпатті отримала знову ті права, які вона вже мала у 2015 році”, – заявив він.

“Відповідно, сьогодні ми узагальнили вимоги угорської сторони в одинадцяти пунктах, серед яких, наприклад, відновлення статусу шкіл нацменшин, відновлення можливості отримання вищої освіти угорською мовою та необмежене використання угорської мови у вищій освіті, культурі, державному управлінні та громадському житті”, – додав він.

Петер Сійярто також оголосив про створення двосторонньої міжурядової комісії, яка буде намагатися якомога швидше узгодити конкретні пропозиції і подати їх у текстовій формі на розгляд обом міністерствам закордонних справ.

“Ми приїхали сюди з метою відновлення клімату довіри у наших двосторонніх відносинах. Я думаю, ми можемо погодитися, що ми зробили обнадійливі кроки в цьому напрямку. У нас попереду довгий шлях, у нас багато роботи, але ми з угорської сторони готові до неї”, – сказав він.

Сійярто підкреслив, що протягом останніх двох років позиція Угорщини була послідовною і чіткою. “Ми підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України. Ми засуджуємо війну і хотіли б бачити мир у нашого сусіда якомога швидше”, – підкреслив він.

“Ми повинні подвоїти наші зусилля для того, щоб народ України нарешті міг жити в мирі. Угорщина готова і надалі продовжувати докладати свої зусилля в цьому напрямку, адже ми знаємо, що врятувати людські життя можна тільки єдиним мирним шляхом”, – зауважив Сійярто.

Розмовляючи зі своїми українськими колегами, він нагадав, що з 2022 року Угорщина провела найбільшу гуманітарну операцію в своїй історії, коли із сусідньої країни прибуло понад мільйон біженців, а 5224 українські дітини наразі відвідують загалом 1558 угорських шкіл та дитячих садків.

Він також повідомив, що угорська гуманітарна допомога охопила понад півмільйона сімей у 20 українських округах, наприклад, 14 000 українських дітей були забезпечені місцями для відпочинку, а уряд і надалі сприятиме відновленню та реконструкції лікарень, шкіл та клінік.

Сійярто також торкнувся питання розвитку транскордонної інфраструктури, яке, за його словами, обговорювалося ґрунтовно. Він зазначив, що в Угорщині на кордоні з Україною було створено великий логістичний центр, в який інвестовано 120 млн євро, і що незабаром буде відкрито ще один прикордонний перехід між Nagyhódos та Велика Паладь (Nagypalád).

За його словами, на зустрічі було домовлено про розширення автомобільних та залізничних переходів у Берегшурань та Захонь, а також про спільну мету щодо будівництва нового мосту через Тису.

Петер Сійярто також повідомив, що попросив свого українського колегу зберегти надійний маршрут транспортування нафти і забезпечити справедливі умови роботи для угорських компаній.

Наостанок міністр подякував губернатору Закарпаття Віктору Микиті за те, що угорське та українське населення досі може мирно жити пліч-о-пліч, оскільки без нього не вдалося б впоратися зі “штучними спробами створення напруги”.

“Неправильна інтерпретація та викривлення позиції Угорщини (…) є улюбленим видом спорту певної частини міжнародних ЗМІ. І ця діяльність також може створювати напругу в повсякденному житті, а не тільки в політиці”, – сказав Сійярто.

Він нагадав, що через кілька днів після початку війни запевнив Віктора Микиту, що будь-яке його прохання про допомогу буде негайно розглянуте урядом і в міру можливості буде виконуватись.

“Протягом останніх двох років саме так і було (…) і так триватиме далі”, – підкреслив політик.

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня