Andrius Kubilius szerint a NATO keleti szárnyán fekvő országok viselik a legnagyobb terhet a védelmi beruházások terén

Andrius Kubilius szerint a NATO keleti szárnyán fekvő országok viselik a legnagyobb terhet a védelmi beruházások terén

16:47 Június 26, 2026

Politika 110 4 хвилини

A NATO keleti szárnyán fekvő országok viselik a legnagyobb terhet az egész Európát szolgáló védelmi beruházások terén – jelentette ki Andrius Kubilius védelemért és űrpolitikáért felelős uniós biztos csütörtökön a lengyelországi Gdanskban.

Andrius Kubilius az észt, a finn, a lengyel, a lett, a litván, a román és a svéd politikai vezetőkkel együtt vett részt Gdanskban a keleti szárnyon fekvő államok csúcstalálkozóján.

A szóban forgó országok a legmagasabb GDP-arányos védelmi költségeket viselik, magukra vállalva ezzel a felelősséget az egész térség biztonságáért – fogalmazott az uniós biztos.

Kubilius utalt a Keleti Szárny Őrsége nevű, az európai védelmi ipar fejlesztésére szánt források felhasználását is célul kitűző uniós projektre. Kiemelte: ennek keretében a légvédelmet és a drónvédelmet is támogatni fogják a NATO keleti szárnyán.

Petteri Orpo finn kormányfő aláhúzta: a keleti szárny biztonságának erősítése az egész EU érdeke.

Nicusor Dan román elnök szerint fontos, hogy az EU és a NATO kiegészítse egymást Európa védelmében.

Gitanas Nauseda litván elnök rámutatott: a gdanski értekezletre a júliusi ankarai NATO-csúcstalálkozó előtt került sor. Szorgalmazta, hogy a tagállamok vezetői „egy hangon beszéljenek” az észak-atlanti szerződés ötödik, a kollektív védelemről szóló cikkéről, valamint hogy Oroszországot „elkerülhetetlen és tartós fenyegetésnek” tekintsék.

Úgy ítélte meg: Washingtont meg kell győzni arról, hogy az Egyesült Államok erős jelenléte a keleti szárnyon meghatározza a NATO erejét és ellenállóképességét.

Donald Tusk lengyel kormányfő aláhúzta: a keleti szárnyon senkinek sincs kétsége afelől, hogy az amerikai jelenlét és az Egyesült Államokkal folytatott együttműködés jól szolgálja Európa és a térségbeli országok biztonságát.

A gdanski találkozón részt vevő országok képviselői osztják azt a véleményt is, hogy a helyzet rendkívül instabil, a következő hetekben és hónapokban különféle típusú eszkalációkra lehet számítani – jelentette ki Tusk.

Hozzátette: az Oroszországgal, Fehéroroszországgal és Ukrajnával határos országok fel akarnak készülni arra, hogy országcsoportként „nagyon szorosan együttműködjenek mindenféle reagálási lehetőség kidolgozásában, ha netán valami rossz dolog történne”.

A NATO keleti szárnyán fekvő európai országok csúcstalálkozóját párhuzamosan szervezték az Ukrajna újjáépítéséről szóló, pénteken Gdanskban kezdődött kétnapos nemzetközi konferenciával.

(MTI)

social
Kövessenek bennünket a közösségi oldalakon
subscribe
Szeretnéd olvasni a híreket akkor is, ha nem vagy internetközelben?

Iratkozz fel speciálisan erre a célra kialakított Telegram-csatornánkra, melyen teljes egészében megosztjuk cikkeinket! A telefonod háttérben futó üzemmódban fogja betölteni az aktuális híreket, így nem fogsz lemaradni a legfontosabb eseményekről!

Feliratkozás
subscribe
Feliratkozás
Iratkozzon fel
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a legaktuálisabb hírekről. Mi nem küldünk spam üzeneteket, ugyanis tiszteljük a magánéletét.
A nap hírei