Екс-посол Угорщини в Україні пояснив, над чим треба працювати українським законодавцям
Нинішня модернізація законодавства про національні меншини в Україні- провалилася. Закон, який зараз розробляється, – набагато гірший за той, що діяв з 1992-го року: він був коротшим, більш конкретним і більш прийнятним. Так вважає Іштван Ійдярто, Угорський інститут міжнародних відносин, екс-посол Угорщини в Україні, свою думку він висловив на панельній дискусії під час форуму Re: Open Zakarpattia 2023.
«Не ЄС, і не Угорщина має зобов’язання по відношенню до національних меншин, щодо людей, які мешкають у цьому регіоні – вони такі самі українські громадяни, які воюють, вчаться, живуть на цих територіях. Їхня головна відмінність – вони мають власну неукраїнську ідентичність: угорську, румунську, польську ідентичність, яка настільки ж цінна, як і українська, – каже Іштван Ійдярто. – Баланс є дуже важливим. І дивлячись на відносини між державою і нацменшинами, у держави є влада і важелі впливу, а у нацменшин – навпаки цих важелів менше. Якщо ми говоримо про відносини між державою і нацменшинами – останні повинні мати союзників для захисту своїх інтересів».
По-перше, за словами експерта, у сфері освіти: це єдиний спосіб не просто жити на певній території, але й передавати свою ідентичність. По-друге, мова є дуже важливим аспектом, який потрібно захищати. Крім того, мова – це інструмент для асиміляції, і це дуже сенситивне питання. Третій аспект – питання репрезентації на місцевому і навіть центральному рівні. «Національні меншини повинні мати право впливати на процеси і мати можливість представляти свої інтереси у органах влади. Я дуже рекомендую українським законодавцям подумати про ці три аспекти та шляхи імплементації»,- додав Іштван Ійдярто.
Екс-посол зауважив, що Угорщині знадобилося 20 років, щоб підготувати таке законодавство про нацменшини.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися