Ільдико Орос про форум «Права національних меншин в Україні», який відбувся в Кракові
У польському місті Краків за організації адміністрації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу відбувся форум, на якому розглядалися питання захисту прав національних меншин в Україні, покращення їхнього правового статусу та приведення у відповідність до європейських стандартів. Закарпатських угорців на заході представляла зокрема голова постійної комісії з питань освіти, науки, культури, духовності та національних меншин Закарпатської обласної ради Ільдико Орос.
У форумі взяли участь зокрема голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ільков, голова ГО «Рада національних спільнот України» Ашот Аванесян, а також лідери організацій нацменшин, які проживають в Україні.
Закарпаття, окрім Ільдико Орос, також представляли начальник управління національностей та релігій Закарпатської обласної військової адміністрації Олександр Лях, голова Демократичної спілки угорців України (ДСУУ) Ласло Зубанич, депутатка Європарламенту Андрея Бочкор, а також голова Благодійного фонду «Закарпатські угорці» Борис Вашкеба.
Ільдико Орос повідомила, що з-поміж представників меншин ситуацію в Україні критикували лише вона та очільниця Асоціації румунських вчителів України Ауріка Божеску. Щодо застосування європейських стандартів у сфері забезпечення прав національних меншин виступила депутатка Європарламенту Андрея Бочкор. Ільдико Орос у своїй презентації пояснила, які права мали нацменшини України в період 1991–2017 років, а також які права залишилися у них донині. Вона зазначила – Президент Володимир Зеленський під час візиту до Берегова пообіцяв, що Україна готова надати закарпатським угорцям усі ті права, які мають національні меншини, котрі проживають в Угорщині, тобто, «можна говорити про «дзеркальні закони». Насамкінець Ільдико Орос також окреслила, які саме права надаються національним меншинам в Угорщині.
«Цікавою була реакція Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, який зазначив, що в Україні немає проблем із питаннями меншин, тому що національні меншини, зокрема угорська, не зверталися до нього з жодного питання. Він також зовсім інакше підійшов до можливості «дзеркальних» законів, бо почав протиставляти кількість угорських та українських шкіл у двох країнах, а не можливості, які дає законодавство», – повідомила Ільдико Орос. Вона звернула увагу Уповноваженого та інших учасників заходу на те, що закарпатські угорці, не біженці, а громадяни України, які платять податки, і що держава має забезпечити їм можливість навчання рідною мовою, а також право використовувати національну символіку, бо це стандарти Європейського Союзу.
Оцінюючи краківський форум, Ільдико Орос підкреслила: «Сподіваюся, що форум сприяв наближенню до європейських позицій бодай на крок. Рада, що мала можливість висловити свою думку, водночас шкодую, що Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС), яке представляє інтереси угорської громади Закарпаття, не брало участі у цьому форумі. Сподіваюся, що до наших зауважень прислухаються та врахують їх.
Подібною була позиція й Ауріки Божеску, яка представляла Асоціацію румунських педагогів України. Хоча їй не надали можливості виступити з окремою доповіддю, але після окремих блоків форуму вона кілька разів виступала і підтверджувала нашу позицію. Зокрема повідомила, що вони також не просять більшого, лише просять повернути ті права, які румунська громада України мала до 2017 року», – резюмувала Ільдико Орос.
Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися