Федір Шандор: «Після перемоги треба дозволити подвійне громадянство»

Федір Шандор: «Після перемоги треба дозволити подвійне громадянство»

18:06 Вересень 10, 2023

Політика 4395 7 хвилин

Magyar

Федір Шандор, затверджений на посаді Посла України в Угорщині, дав велике інтерв’ю виданню «Главком». Закарпатець, частково угорського походження, професор Ужгородського національного університету, сержант Збройних сил України та майбутній посол учергове зробив низку проугорських заяв, критикуючи тих, хто зацікавлений у розпалюванні українсько-угорської ворожнечі.

Як не дивно, Федір Шандор схвально відгукнувся навіть про політику прем’єр-міністра Віктора Орбана, мовляв, «він захищає інтереси Угорщини, а Україна – свої».

Щодо завдань, які постали перед ним, він наголосив на важливості згладити гострі кути розбіжностей між двома країнами. У майбутній роботі для нього буде дуже важливий культурний напрям, адже Федір Шандор хоче показати угорцям Україну. Серед конкретних кроків він згадав збільшення кількості пунктів пропуску між двома державами.

На думку Федора Шандора, потреби в угорській автономії на Закарпатті немає, оскільки вона, по суті, реалізована через нову адміністративну систему, засновану на принципі територіальних громад, і потрібно лише використати закладені в ній можливості.

На питання про навчання рідною мовою він відповів, що український закон про освіту передовсім спрямований на боротьбу з російським ворогом – носієм агресивної ворожої культури, і це справедливо, але «ліс рубають – тріски летять». Федір Шандор не сказав конкретно, що стосовно угорсько- та румунськомовних шкіл необхідні поправки, водночас, за його словами, не тільки уряд Орбана має зауваження, але й румунська сторона, яка просто робить це не так акцентовано. Однак майбутній посол детально зупинився на тому, що українська система освіти не спроможна створити умови для якісної україномовної освіти нацменшин. Федір Шандор стверджує, що для цього немає достатньої кількості ані вчителів, ані підручників. «У першу чергу необхідно, щоб випускники угорських шкіл не виїжджали з України. Якщо людина знає і угорську, і українську мови, вона знадобиться на місці. Якщо ж лише угорську, то їде до Угорщини. Через це кількість людей у селах зменшується. Звідси й походять нові конфліктні ситуації».

Репортер видання «Главком» пригадав колишню заяву майбутнього посла про те, що «міф» про неприязнь угорців до українців створили в Києві, і запитав, хто і коли почав цей процес міфотворення. Пан Шандор вказав на Віктора Медведчука та колишнього лідера України Леоніда Кучму, зазначивши, що «цей міф створювався за певних президентів у певних офісах». Медведчук очолював Адміністрацію президента на початку 2000-х, а його брат Сергій тоді тривалий час працював на державних посадах у Закарпатській області.

Щодо інтересів Угорщини та України Федір Шандор сказав, що ніхто не має права ставити інтереси іншої країни вище за інтереси власної. За його словами, угорські інтереси в негативному ключі розкручують конкретні агенти Москви як з українського, так і з угорського боку. «Дайте мені сто днів відпрацювати, і тоді я зможу говорити конкретніше та правильніше», – наголосив він.

Перераховуючи заслуги Угорщини, майбутній посол заявив, що є речі, які ніколи не зміняться. Наприклад те, що Угорщина першою визнала українську незалежність 1991 року; незважаючи ні на що, дала свого часу Україні паливо завдяки реверсному напрямку та не закрила кордони для українців після початку повномасштабної війни й забезпечила біженців значною допомогою.

«Я бачу наші відносини крізь призму позитивного сприйняття. Якщо дивитися на світ тільки з негативом, то можна піти і здійснити суїцид», – зазначив він.

За словами пана Шандора, зрозуміло, чому Угорщина приділяє особливу увагу закордонним угорцям, адже є таке угорське прислів’я: «Угорщина межує з Угорщиною». Унаслідок укладення Тріанонського мирного договору майже 50% етнічного населення опинилося за межами материнської держави, нагадав майбутній посол. На сьогодні ці люди необхідні для Угорщини і як електорат. Україні так само доведеться залучати той електорат, який зараз перебуває за кордоном. Федір Шандор каже, що, зокрема, у зв’язку з цим після української перемоги потрібно негайно запровадити інститут подвійного громадянства.

Викладач, сержант ЗСУ, майбутній дипломат Федір Шандор говорив і про військовополонених, переданих Угорщині росією. За його словами, слід критикувати не уряд Угорщини, який не брав участі у вирішенні цього питання, а російську православну церкву та Мальтійський орден, котрі займалися ним, тож запитувати треба саме їх.

В інтерв’ю йшлося і про закарпатських угорців, які служать у Збройних силах України. Федору Шандору відомо про 400 таких краян, зокрема 31 особа загинула. Пан Шандор зазначив, що його угорські побратими одночасно схвалюють політику Віктора Орбана та героїчно борються з агресором і серед них не зафіксовано жодного дезертира. Саме такими є реалії.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня