Швейцарія готова відмовитися від нейтралітету заради українців

Швейцарія готова відмовитися від нейтралітету заради українців

17:20 Лютий 6, 2023

Політика 562 5 хвилин

Magyar

Законодавці Швейцарії переосмислюють, що означає зберігати нейтралітет на тлі російсько-української війни, хоча ця зміна може відбутися занадто пізно для Києва.

Уряд Швейцарії з початку російсько-української війни перебуває під тиском через перешкоджання запланованим поставкам зброї та боєприпасів до України. Втім, буде відправляти Берн зброю в Україну чи ні, залежить не стільки від політичного рішення: на заваді законодавців стоїть низка правових питань і багатовікова доктрина військово-політичного нейтралітету. Про це повідомляє угорське видання Magyar Nemzet.

Міжнародний нейтралітет Швейцарії бере свій початок від Паризького мирного договору 1815 року, який поклав кінець наполеонівським війнам, але його коріння сягає близько п’ятиста років тому.

Більше того, через принцип нейтралітету Швейцарія не тільки не має можливості відправляти зброю безпосередньо до країн, які перебувають у стані війни, але й не може дозволити реекспорт, тобто не може дати дозвіл іншим державам на передачу своєї зброї швейцарського виробництва до третьої країни для воєнної мети.

Згідно з чинним законодавством, Швейцарія не може безпосередньо постачати зброю до воюючих країн, а також не може дозволити реекспорт, тому безпосередньо уряд країни має погоджувати всі поставки зброї в Україну. Берн, незважаючи на прохання Києва, посилаючись на нейтралітет, уже запобіг запланованим постачанням зброї кількох держав – членів ЄС, включаючи Німеччину, Іспанію та Данію, і патова ситуація ще більше посилюється тим, що нейтралітет за міжнародним правом також означає – нейтральна країна повинна однаково ставитися до сторін, які беруть участь у війні. Іншими словами, долучившись до заборони торгівлі зброєю проти Москви, Берн має застосувати такий самий підхід і до України.

Видання Politico повідомляє, що уряд Швейцарії всіма силами шукає відповідь на питання, як обійти принцип нейтралітету для реекспорту швейцарської зброї. Серед тих, хто виступає за зміни, – ліберальний політик Тьєррі Брукарт, який в інтерв’ю виданню повідомив:

«Збереженням свого нейтралітету в нинішній ситуації ми не даємо можливості нашим західним партнерам підтримати Україну».

Українські посадовці теж закликали уряд Швейцарії переглянути свою позицію.

«Я прошу Швейцарію надати оборонну зброю, яка захистить життя людей», — заявив мер Києва Віталій Кличко минулого місяця, зазначивши, що, коли йдеться про права людини, життя та смерть, війну та мир, Швейцарія не може бути нейтральною.

До речі, Тьєррі Брукарт, який очолює Вільну демократичну партію, минулого літа подав поправку до закону, яка дозволяє експорт зброї в Україну через країни, які поділяють швейцарські цінності, без запиту прямого дозволу уряду.

Це питання обговорювалося в п’ятницю в парламентському комітеті з політики безпеки, який, як і очікувалося, підтримав пропозицію, але вніс певні поправки, згідно з якими реекспорт буде можливим лише через п’ять років після доставки зброї до країн-союзників.

Процес внесення змін до законодавства в Швейцарії надзвичайно трудомісткий, тому, на думку експертів, набуття чинності пропозиції Брукарта очікується в кращому випадку не раніше літа.

(hirado.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня