Мер Будапешта відвідав Берегово

Мер Будапешта відвідав Берегово

13:10 Лютий 3, 2023

Політика 3274 7 хвилин

Magyar

Мер столиці Угорщини Ґерґей Карачонь відвідав Берегово, де зустрівся з головою міської територіальної громади Золтаном Бабяком. Стосовно обмеження прав угорської нацменшини гість наголосив, що влада й опозиція вважають однаково: закарпатські угорці повинні мати ті ж колективні права нацменшин, які мають усі національності в Європі.

Закарпатському місту-побратиму, яке бореться з воєнними труднощами, угорська столиця передала автокран та прально-сушильні машини. Крім того, мер пообіцяв надати допомогу закарпатському місту для оцінки можливостей використання геотермальної енергії. На початку кількаденного робочого візиту в область, 2 лютого, у стінах міськради Ґерґей Карачонь зустрівся з депутатами та очільниками Берегівської територіальної громади, а відтак відповів на запитання представників ЗМІ. У планах мера Будапешта також ознайомитися із закарпатським містом, поспілкуватися з місцевими політиками, відвідати могили полеглих у боях військових на місцевому кладовищі та меморіал Героїв Небесної сотні.

Голова Берегівської міської територіальної громади Золтан Бабяк під час зустрічі розповів гостям із Будапешта про будні громади та труднощі, спричинені війною. За його словами, згідно з рішенням депутатського корпусу, всі кошти, окрім ресурсів, необхідних для утримання міста, передаються на захист країни. Таким чином громада залишилася без можливостей розвитку, тому звернулася по допомогу до міста-побратима Будапешта. Завдяки підтримці столиці Угорщини раніше було побудовано футбольне поле зі штучним покриттям у Берегівській гімназії ім. Лайоша Кошута та дитячий майданчик у місті. Крім того, Будапешт допомагає забезпечувати функціонування соціальної кухні.

Золтан Бабяк повідомив, що в територіальній громаді із 44-тисячним населенням в українських школах навчаються 1587 дітей, а в угорськомовних – 3142. Задля уточнення він зазначив: «У країні вже не існує такого поняття, як угорські та українські школи, усі школи українські. Де є така можливість, ми відкрили угорські класи. Там навчання ведеться угорською мовою». Очільник територіальної громади попросив допомоги насамперед для підвищення енергоефективності. А відтак зазначив, що радо приймуть також обладнання й засоби, необхідні для обслуговування міста, зокрема машини та камери спостереження.

Ґерґей Карачонь, у свою чергу, наголосив, що з великою радістю відвідав Берегово, де нарешті має можливість особисто зустрітися зі своїм колегою. З початку війни столиця Угорщини вже двічі надала допомогу закарпатському місту-побратиму. Цього разу передали автокран з люлькою, який полегшить обслуговування вуличного освітлення, та 8 прально-сушильних машин. Ґерґей Карачонь наголосив, що Будапешт – це столиця угорської нації, тож кожен мер цього міста повинен відчувати відповідальність за кожного угорця та населеного пункту, де живуть угорці. Крім того, за його словами, намагатимуться допомогти Берегову в оцінці потенціалу використання геотермальної енергії. Планують відправити сюди групу експертів, котрі оцінять, як можна використати цей ресурс у сфері енергопостачання закарпатського міста, опалення комунальних об’єктів, а також у сфері туризму. Ґерґей Карачонь розповів, що на прохання посольства України Будапешт подарував кільком українським містам автобуси, а в разі виникнення потреби надасть їх і Берегову.

Відтак слова попросив депутат місцевої ради, керівник фракції «Команда Андрія Балоги» Золтан Ковач. Він передав запрошення від міського голови Андрія Балоги відвідати Мукачево. Ґерґей Карачонь ввічливо зазначив, що цього разу не зможе приїхати в місто через щільний графік, але не виключив можливості здійснити цей візит згодом. Золтан Бабяк жартома зауважив, що також хотів би супроводжувати мера угорської столиці до Мукачева на відкриття оновленої відновленої скульптури Турула, що розвеселило більшість присутніх.

Відповідаючи на запитання кореспондента нашого видання, Ґерґей Карачонь повідомив: «Усі громадяни Угорщини та кожен представник угорської нації зацікавлені у відстоюванні колективних прав закарпатських угорців використовувати рідну мову та навчатися нею. Звичайно, в умовах війни першочерговим є мир, але вважаю, що в процесі вступу України до Європейського Союзу можна отримати дійсні гарантії, щоб закарпатські угорці могли користуватися своєю мовою, зберігати національну ідентичність, використовувати свої символи. Війна завдає травм, а травма – поганий порадник для всіх народів, тому я сподіваюся, що якнайшвидше настане мир і нам удасться вирішити проблеми закарпатської угорської громади. У внутрішній політиці Угорщини в уряду та опозиції однакові погляди щодо цього питання: у закарпатських угорців повинні бути ті ж колективні права нацменшин, що й у всіх національностей у Європі».

Мер Будапешта заявив, що має суперечки з урядом Угорщини з певних питань, але це не одне з них. «У 2017 році я протестував під посольством України, коли приймали мовний закон. Те, що я сказав зараз, я не щойно вигадав, я був відданий цьому все своє життя. Це не партійно-політичне питання, це європейське та національне питання», – заявив Ґерґей Карачонь.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Karpat.in.ua

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня