Каталін Новак у Києві: ті, хто потребує допомоги, завжди можуть покластися на угорців

Каталін Новак у Києві: ті, хто потребує допомоги, завжди можуть покластися на угорців

21:03 Листопад 26, 2022

Політика 1081 8 хвилин

Magyar

«Люди, які потребують допомоги, завжди можуть розраховувати на угорців, тому я сьогодні приїхала до Києва і тому ми підтримуємо, зокрема, ініціативу «Зерно з України», – заявила президентка Угорщини Каталін Новак у суботу в Києві, куди прибула на запрошення президента України Володимира Зеленського.

На фото, опублікованому палацом Шандора (угор. Sándor-palota, офіційна резиденція президента Угорщини), голова Офісу президента України Андрій Єрмак, прем’єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте, прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо, президент України Володимир Зеленський, президентка Угорщини Каталін Новак, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький та прем’єр-міністр України Денис Шмигаль (зліва направо) в Києві 26 листопада 2022 року. Фото MTI/Sándor-palota

Главу держави запросили взяти участь у програмі «Зерно з України» (Grain from Ukraine), до якої долучилися міжнародна галузева платформа для діалогу найбільших представників агроринку, керівники українських агропродовольчих компаній, комерційних та інвестиційних банків, а також технологічних трендсеттерів в агросфері.

Гуманітарна програма, започаткована до 90-ї річниці Голодомору, створює основу для транспортування українських продуктів харчування до найбільш постраждалих від голоду країн Африки та Азії.

Каталін Новак наголосила, що для неї як президентки сусідньої з Україною держави мир і стабільність мають фундаментальне значення. «Безпека ланцюгів постачання продовольства й, відповідно, гарантія безперешкодного потоку товарів – це не просто питання вільної торгівлі чи ринкової економіки, а лінія розмежування між життям і смертю», – зазначила президентка Угорщини.

Вона нагадала, що великий голод 1932–1933 років був жахливим. За її словами, угорці не тільки усвідомлюють це, але й є одним із небагатьох народів, які вшановують пам’ять жертв цієї трагедії. «Ми робимо це, зокрема, перед меморіалом жертвам Голодомору в самому центрі Будапешта, на мосту Єлизавети, і угорський парламент також ушановує події 1932–33 років», – наголосила Каталін Новак, додавши, що угорський парламент видав резолюцію про великий голод, яка була прийнята одностайно.

Президентка розповіла про те, як для забезпечення широкої автономії меншин кожна з них має свого представника та речника в угорському парламенті. «Я пишаюся тим, що український представник також є депутатом парламенту в Будапешті», – підкреслила вона.

За словами Каталін Новак, трагедія 90-річної давнини нагадує всім нам, що навіть сьогодні є чоловіки, жінки й особливо діти, яким загрожує голодна смерть.

«Угорщина завжди чітко заявляла, що допомогу слід доставляти туди, де вона потрібна. Ми, угорці, поруч, коли йдеться про гуманітарну допомогу, навіть коли йдеться про прийняття більше мільйона біженців з України. Крім того, якщо необхідно надіслати або подарувати медичне обладнання через національну програму гуманітарної допомоги «Угорщина допомагає», ми робимо це. Ми надаємо допомогу також безпосередньо, як тепер», – заявила вона. А відтак повідомила, що в рамках щойно оголошеної програми Угорщина фінансує транспортування 10 тисяч тонн зерна до Африки на суму 3,5 млн доларів.

Каталін Новак додала, що Угорщина надає допомогу також у сфері логістики. Центр на угорсько-українському кордоні слугує для прискорення доставки та в разі потреби зберігання товарів, які надходять. «Можу тільки наголосити: використовуйте цю додаткову можливість, особливо якщо один маршрут застряг, використовуйте інший», – додала вона.

Президентка Угорщини звернула увагу на те, що війна в Україні є найбільш актуальним і значним викликом у нашому регіоні. Сторони повинні повернутися за стіл переговорів, треба відкрити дипломатичні канали, а кінцевою метою має бути досягнення справедливого миру, що є в інтересах усіх нас, заявила вона.

За її словами, вона перебуває на посаді пів року і з самого початку засуджувала російську агресію та безжальне нищення незалежної України. «Те, що відбувається в сусідній державі, жахає мене. Як дружина і мати трьох дітей, я глибоко розділяю горе та біль усіх матерів, батьків, дружин, чоловіків, бабусь, дідусів і дітей», – підкреслила президентка Угорщини.

Каталін Новак наголосила, що всі ми зобов’язані допомагати постраждалим і нужденним. «Щодня до моєї країни прибувають тисячі біженців, які залишили все. Угорщина негайно відкрила кордони, дітей прийняли до шкіл, ми надаємо медичну допомогу і навіть можливість відпочинку та рекреації. Я особисто відчула унікальну соціальну співпрацю вздовж угорсько-українського кордону, і я рада, що громадські та благодійні організації беруть активну участь у цьому». Найбільша в історії Угорщини гуманітарна програма, започаткована для допомоги Україні, українському народу та родинам, триває й досі, заявила Каталін Новак.

«Відповідальність Володимира Путіна за цю війну є абсолютно очевидною. Ми, угорці, з самого початку виступили проти безглуздого кровопролиття, болю та страждань», – наголосила президентка Угорщини.

Учасники програми прийняли спільну декларацію, у якій зазначається, що з початку війни на світовий ринок надійшло на 10 мільйонів тонн сільськогосподарської продукції менше, ніж за аналогічний період минулого року. Тож продовольча безпека мільйонів людей у ​​всьому світі опинилася під серйозною загрозою. У заяві наголошується, що, незважаючи на війну, Україна в співпраці з міжнародними партнерами активно працює над забезпеченням нужденних сільськогосподарською продукцією. Надається підтримка, зокрема, Сомалі, Ефіопії, Судану, Ємену, Кенії й Нігерії. Робиться все можливе для забезпечення експорту зерна до Африки, Азії, Європи та Америки.

У неділю Каталін Новак відвідає Закарпаття.

Після зустрічі з представниками європейських держав Володимир Зеленський зазначив, що продовольча безпека є одним із ключових елементів української формули миру. Глава держави підкреслив, що російська агресія становить загрозу не лише для України, а й для інших країн світу.

«Нашої спільної відповіді буде достатньо, щоб пом’якшити гостроту продовольчої кризи, врятувати мільйони людей від голоду та подальшого соціального хаосу», – заявив Володимир Зеленський.

VV/MTI/obozrevatel.com

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня