Глави урядів країн Вишеградської четвірки досягли згоди в основних питаннях щодо війни в Україні

Глави урядів країн Вишеградської четвірки досягли згоди в основних питаннях щодо війни в Україні

12:43 Листопад 25, 2022

Політика 1819 7 хвилин

Magyar

Очільники урядів країн Вишеградської групи (Угорщини, Словаччини, Чехії та Польщі) досягли згоди в основних питаннях щодо війни в Україні, а саме, що територіальна цілісність України має бути збережена, війна, яка триває, має бути якнайшвидше припинена, і що Росія не має становити загрози для Європи, – одностайно заявили четверо прем’єр-міністрів на спільній пресконференції, яка відбулася після зустрічі в Кошице у четвер.

Глави урядів країн V4 сіли за спільний стіл переговорів після більш ніж піврічної перерви, на зустрічі в Кошице обговорювалася тема війни в Україні та пов’язані з нею питання, енергетична криза, нелегальна міграція та ресурси Європейського Союзу.

Глави урядів назвали співпрацю країн Вишеградської групи важливою та необхідною для майбутнього та підкреслили, що, незважаючи на відмінності позицій з певних питань, усі вони оцінюють війну в Україні однаково.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, який назвав зустріч надзвичайно конструктивною, зазначив: незважаючи на те, що в минулому здебільшого йшлося про розбіжності в думках країн V4, зустріч у Кошице підтвердила, що вишеградським партнерам справді потрібна взаємна підтримка.

«Країни Вишеградської групи завжди були переможцями, коли залишалися разом», – зазначив Моравецький.

Прем’єр-міністр Польщі наголосив – вони з партнерами погодилися в тому, що війна в Україні має закінчитися якнайшвидше збереженням територіальної цілісності країни. Він зазначив, що внаслідок війни слід очікувати нової хвилі біженців з України, і в цьому контексті він закликав Єврокомісію вжити кроків на випередження, щоби впоратися з хвилею біженців і допомогти більшій кількості країн, яких це торкнеться. Він також торкнувся і питання посилення нелегальної міграції з півдня, що назвав серйозним викликом.

Прем’єр-міністр Польщі зазначив, що на зустрічі йшлося і про ресурси ЄС, розподіл яких, за його словами, є несправедливим щодо деяких країн, хоча має бути справедливим. «Вважаємо, що керівництво ЄС повинно однаково ставитися до всіх держав-членів», – заявив прем’єр.

Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала висловив переконання, що співпраця V4 має сенс і майбутнє, і що вона буде продовжена і на рівні міністерств. Він назвав важливою зустріч у Кошице, де відбувся відкритий діалог із питань, щодо яких були різні точки зору, і при взаємній повазі була досягнута згода щодо більшості суттєвих для України питань, зокрема щодо необхідності збереження територіальної цілісності України, а також щодо військової та фінансової допомоги у боротьбі з російською агресією.

За його словами, обговорювалися також питання енергетики.

«Ми хочемо, щоби ціни на енергоносії не впливали на наші країни, хочемо зміцнити стійкість енергетичних систем і хочемо позбутися енергетичної залежності від Росії», – заявив він.

Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер заявив, що попросив допомоги у партнерів, щоби впоратися з кризою в галузі охорони здоров’я, що настала в його країні, оскільки уряд Словаччини досі не зміг досягти остаточної угоди з медичними профспілками, які вимагають підвищення заробітної плати, внаслідок чого понад дві тисячі лікарів подали заяви на звільнення.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив, що країни Вишеградської групи об’єднують конкретні та складні питання, відповісти на які легше відповісти разом, ніж окремо, тому у Вишеградської четвірки (V4) є майбутнє. Спільні проблеми – це нелегальна міграція, енергетична криза, запобігання економічної рецесії та захист кордонів Шенгенської зони.

Віктор Орбан також повідомив, що Угорщина підтримує членство Фінляндії та Швеції в НАТО, і парламент внесе це питання до порядку денного на першій сесії наступного року. «Шведи та фіни досі не втратили жодної хвилини через Угорщину і не втратять, Угорщина обов’язково надасть необхідну підтримку для їх вступу», – сказав він.

Прем’єр-міністр Угорщини також підкреслив, що Угорщина вчасно повідомила Єврокомісії свою позицію щодо фінансової підтримки українців, «ми заздалегідь сказали, що підтримуємо фінансову допомогу Україні», це правильно і необхідно. Також повідомили, що Угорщина візьме на себе частку фінансового тягара, яка припадає на неї, додав Віктор Орбан.

Він наголосив, що йдеться про 18 мільярдів євро, і ту частку, котра припадає на Угорщину, уряд країни вже заклав у бюджеті, і ці гроші нададуть українцям. За його словами, міністру закордонних справ вже доручено провести відповідні переговори.

«Але ми не будемо підтримувати жодне таке рішення, яке веде Європейський Союз далі в напрямку спільного боргу», – заявив він.

Отже, «ми беремо на себе свою частку тягаря, але хочемо робити це не через Союз, тому що вважаємо, що це неправильний напрямок: йти в майбутнє з дедалі більшими сумами боргу, які обтяжуватимуть Союз та країни-члени», зазначив Віктор Орбан.

(MTI)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
baner 1 baner 2
Новини дня