karpat.in.ua

Боррель: очікується подальша напруженість – угоди між Сербією та Косовом немає

Президент Сербії Олександр Вучич і прем’єр-міністр Косова Альбін Курті не досягли згоди на позачерговій зустрічі в Брюсселі, що може ще більше посилити напругу, наголосив у понеділок верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель.

У понеділок верховний представник провів зустріч у Брюсселі з лідерами Сербії та Косова, аби послабити напругу, яка знову виникла через суперечку щодо номерних знаків на транспортних засобах косовських сербів.

У перший тиждень листопада представники сербської нацменшини вирішили покинути інституції держави Косово на знак протесту у зв’язку з тим, що влада Приштини наказала замінити номерні знаки, видані Сербією, на косовські. Відтак влада Косова штрафуватиме тих, хто відмовляється змінити номерні знаки.

«Минуло лише три місяці після останньої позачергової зустрічі між Сербією та Косовом, але суперечка щодо номерних знаків продовжує загострюватися: 600 сербських поліцейських звільнилися в Косово, у відставку пішли й працівники місцевої державної адміністрації. Зараз відділки Північного Косова очолюють менше 50 косовських албанців, а це дуже високий ризик для безпеки і в без того надто нестабільній ситуації», – повідомив Боррель.

За його словами, сторони не змогли дійти згоди навіть після кількох годин обговорень і «несуть повну відповідальність за провал сьогоднішніх перемовин та за подальшу ескалацію напруженості й насильства». Верховний представник додав, що в понеділок він надав пропозицію, яка б запобігла подальшому загостренню ситуації. Цю ініціативу прийняв президент Сербії, але прем’єр-міністр Косова відповів «ні». «Це посилає негативний політичний сигнал з боку Косова», – зауважив Боррель.

Верховний представник наголосив, що ЄС очікує від Косова негайного призупинення подальших кроків, пов’язаних з перереєстрацією транспортних засобів на півночі країни, а від Сербії – припинення видачі нових номерних знаків із назвами міст Косова. «Цей запит мають виконати обидві сторони, щоб виграти час і знайти більш стійке рішення для послаблення напруженості», – заявив Боррель.

На його думку, нормалізації відносин між Белградом і Приштиною не досягнуто, хоча це вирішило б виникнення подібних серйозних криз. «Ми очікуємо, що лідери Сербії та Косова продемонструють готовність до компромісу, і якщо вступ до ЄС є їхньою метою, ми очікуємо, що вони поводитимуться відповідно», – заявив очільник європейської дипломатії.

Косово проголосило незалежність у 2008 році, однак Сербія відмовляється визнавати її.

MTI