karpat.in.ua

Тегеран: Іран міг би створити ядерну бомбу, але не хоче

Іран міг би виготовити ядерну бомбу, але в нього немає таких планів, заявив у понеділок глава Іранського агентства з атомної енергії.

Мохамед Есламі, чиї слова цитує напівофіційне іранське інформаційне агентство Fars, заявив у червні, що шиїтська держава не проводить жодних секретних ядерних розробок.

Інформагентство Reuters нагадує, що подібні заяви в липні вже робив Камаль Харазі, радник верховного політичного та релігійного лідера Ірану аятолли Алі Хаменеї. Згодом з’явилися припущення, що близькосхідна країна все ще готується до виробництва ядерної зброї, хоча Тегеран неодноразово заявляв, що його ядерні розробки слугують виключно мирним цілям.

Шиїтська держава вже виробляє уран, збагачений до 60%, хоча ядерна угода 2015 року дозволяла робити це до 3,67%.

Переговори про відновлення ядерної угоди почалися минулого року у Відні. Іран і п’ять постійних членів Ради Безпеки ООН: Сполучені Штати, Китай, росія, Франція та Великобританія, а також Німеччина 2015-го погодилися поступово скасувати більшість санкцій проти Тегерана в обмін на стримування його ядерної діяльності.

У 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп в односторонньому порядку вивів свою країну з угоди і знову ввів санкції, які душили іранську економіку. У відповідь Іран поступово скасував власні зобов’язання, у тому числі збільшення збагачення урану.

Переговори у Відні зайшли в глухий кут в основному через розбіжності в поглядах між Вашингтоном і Тегераном: Іран, зокрема, ставить успіх переговорів у залежність від зняття санкцій. Керівництво держави неодноразово заявляло, що, хоча є відкритим до обговорень та з оптимізмом очікує нових переговорів, водночас сподівається на скасування каральних заходів до моменту укладення остаточної угоди.

Джерело: MTI