Золтан Бабяк: «Позаду в нас насичений подіями рік»

Золтан Бабяк: «Позаду в нас насичений подіями рік»

17:22 Січень 26, 2022

Політика 5704 12 хвилин

Magyar

2021 рік у жителів Берегова й Берегівської територіальної громади був надзвичайно насиченим новаціями та подіями. Про деталі ми розпитали в очільника міста, голови територіальної громади Золтана Бабяка.

– 2021-й став роком перебудови в усіх територіальних громадах, у тому числі й Берегівській.

– Місто стоїть там, де і стояло, його історична вага залишилася незмінною. Я дуже пишаюся тим, що й у ці непрості часи є очільником Берегова та територіальної громади. Ми об’єдналися з 14 населеними пунктами, відтак робота мерії стала не лише більш цікавою, але й складнішою, адже ці села мають свою історію та традиції. Звичаї і традиції відрізняються певним чином навіть у межах Берегова, не кажучи вже про те, що звичаї в Бадалові не такі, як, приміром, у селі Гать. Тепер, коли ми стали великі й нас багато, важливо пам’ятати про різноманітність.

Такий же різнобарвний і наш депутатський корпус: ніколи раніше нас не було так багато, тому це абсолютно нові розклади адміністративної роботи. Чимало депутатів, звісно, генерують розбіжності, але я намагаюся працювати так, щоб ми разом рухалися в правильному напрямку. Це не завжди вдається, не всі депутати хочуть одного й того ж, проте дві найбільші організації захисту інтересів та їхні партії є рушійною силою. Ми працюємо в дуже тісному тандемі з Товариством угорської культури Закарпаття (КМКС) та Демократичною спілкою угорців України (УМДС). Кожен, хто може зробити більше в територіальній громаді з такими доходами, такою кількістю зібраних податків, імовірно, утрирує. Протягом останніх 9 років нам вдавалося досягти більше, ніж дозволяли наявні ресурси та можливості. Важливу роль у цьому відіграє Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство, за допомогою якого ми змогли оновити навчальні заклади не за рахунок бюджету міста чи територіальної громади.

Найголовніше, вважаю, щоб у наших садочках і школах було комфортно й тепло, щоб наші діти навчалися в належних умовах. Важливо, аби кожен населений пункт мав свій дитячий садок, школу, амбулаторію та будівлю, де проводяться різноманітні культурні заходи. Ми працюємо з хорошою командою. Маємо спільну з іншими територіальними громадами програму поводження з відходами: ми всі докладаємо зусиль, щоб якнайшвидше відновити берегівське сміттєзвалище. Для цього спершу потрібно вирішити питання зі сміттєпереробним заводом у Яноші. На жаль, в екологічних питаннях ми значно відстаємо від сусідніх країн. Нам потрібно модернізувати поводження з відходами в громаді та очистити русло каналу Верке. Щодо останнього ситуація складається непогано, нещодавно вдалося поговорити з підрядником. Він буде виконувати роботи, які незабаром розпочнуться.

– Ідеальної системи не існує, проблеми є всюди. Мабуть, найбільшою у 2021 році була епідемія коронавірусу.

– Історія про коронавірус уже настільки «бородата», що не хочеться нікого нею нудити. Напевно, вона торкнулася кожної родини. Щоб вийти з цього періоду епідемії, потрібні здоровий глузд, належний досвід та довіра до лікарів.

Там, де є люди, можуть ставатися й помилки. Я працюю над тим, щоб це були не стратегічні помилки на рівні бюджету, а такі, що їх легко виправити. У 2022 році кожен населений пункт нашої територіальної громади матиме свого доглядача за територією. Цього вимагали старости й депутати, але я також вважаю надзвичайно важливим, щоб про громадські місця дбали не лише тоді, коли ми готуємося до якогось важливого заходу, а кожного дня.

Я прагну досягти того, щоб люди довіряли працівникам органу місцевого самоврядування. Хочу зламати стереотип, що чиновник не може бути порядною людиною.

З максимальною смиренністю прошу читачів довіряти одне одному, бо без цього не можна говорити про плідну спільну роботу. На мою думку, якщо хтось випадково потрапляє на не відповідну для нього посаду, то система все одно через деякий час його викине, але ті, хто не відступає, підставляють плече, несуть тягар і не бояться публічності, усе інше відкладають на другий план. Повірте, нами керують насамперед благі наміри і Всевишній.

– З якими організаціями ви можете співпрацювати, щоб забезпечити подальший розвиток територіальної громади?

– Моє завдання як голови шукати партнерства та співпраці з усіма. Роль КМКС та УМДС надзвичайно важлива для ефективного функціонування міста й територіальної громади. Я повинен відзначити також і Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, перлину Берегова, котрий є не лише найбільшим платником податків, а й нашим стратегічним партнером. Завдяки організації «Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство» оновилося дуже багато навчальних закладів. Надзвичайно важливу роль у цьому відіграє голова організації Ілдико Орос. Крім того, слід виділити й історичні церкви, які підтримують нас в освітніх та соціальних питаннях. Вважаю важливою також діяльність громадських організацій, що допомагають роботі органів місцевого самоврядування. На мою думку, ці ГО відіграватимуть ще більшу роль у майбутньому, оскільки сприяють комунікації між зацікавленими сторонами.

– Розкажіть про плани розвитку на цей рік.

– Яким би бідним не був бюджет, ми не можемо дозволити собі забути про села. Наша першочергова мета – оновлення тротуарів та доріг у районі, модернізація громадського освітлення. Сподіваємося, що продовжиться ремонт кільцевої дороги, завдяки якій легше дістатися до сіл Мочола, Чома, Бадалово, Вари та Боржави, а також що буде завершена й кільцева дорога, тож Велика Бакта та Геча матимуть відповідне дорожнє покриття. Цікавою є ділянка дороги села Кідьош, оскільки вона перебуває на балансі області. Сподіваюся, протягом року її також відремонтуємо. Нам вдалося провести діалог з мешканцями Кідьоша стосовно дороги в напрямку села Затишне, яка завдяки «турботі» області майже зникла, хоча плани, необхідні для ремонту, ми підготували ще п’ять років тому.

Радісною подією для нашої територіальної громади є те, що автошлях М21, який з’єднує Берегово з Вилоком, частково оновили в рамках ініційованої президентом державної програми «Велике будівництво». Сподіваємося, цього року всюди буде нанесено верхній шар, дорожню розмітку, зокрема пішохідні переходи, та встановлено дорожні знаки.

Зазначену ділянку відремонтували, але, на жаль, під час проведення робіт зруйнували одну з вулиць Берегова. Раніше ми ініціювали, щоб дорога на Мікеша Келемена в подальшому перебувала на балансі області, але цього не сталося. Заподіяну під час великого ремонту шкоду ми показали й керівнику краю, коли він відвідав наше місто. Я щиро співчуваю мешканцям вулиці й обіцяю знайти спосіб вирішити цю проблему.

– У місті стає дедалі більше світлофорів, розширилася система моніторингу безпеки.

– Усі світлофори в Берегові встановлені після мого призначення на посаду міського голови. Відповідні пристрої регулювання руху потрібні також і в Яноші, Мужієві, Бене та Балажері, оскільки йдеться про шляхи з інтенсивним рухом і не всі водії дотримуються швидкісного режиму через якість дороги.

Кількість камер відеоспостереження в місті для забезпечення громадської безпеки зростатиме й надалі. Слід відзначити роботу поліції, яка ефективно вирішує проблеми, але водночас наголосити, що розкриття злочинів пов’язане із записами комунальних камер відеоспостереження, а не приватних. Завдяки передовим технологіям маємо можливість вистежити громадян, які випадково чи навмисно скоюють правопорушення в нашому місті, а особи місцевих злочинців уже відомі поліції.

Завдяки камері контролю швидкості з 1 січня кожен може бути оштрафований онлайн. Частина надходжень від штрафів залишатиметься в місцевому бюджеті, решта буде передаватися в державну скарбницю. Наразі головне призначення нашої камери – це обмеження швидкості та фіксація її перевищення, таким чином запобігання аваріям, адже за останні 10 років більшість ДТП у нашому місті відбувалися на цьому перехресті біля поліклініки.

Підсумовуючи, зазначу, що хотілося б, аби якомога більше берегівчан, які покинули наше чудове місто, повернулися додому, адже Берегово всіх чекає назад. Щоб нас було більше, щоб ми стали ще сильніші, щоб разом сказали, що це місто з чудовим минулим і новостворена територіальна громада приречена на успіх.

Давід Шімон/Simon Dávid/Kárpátalja hetilap

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня