karpat.in.ua

Столтенберг: Ніхто не запрошував російські війська в Україну, Грузію і Молдову, вони там небажані

Дотримання суверенітету та територіальної цілісності всіх держав належать до ключових принципів європейської безпеки, тож НАТО закликає Росію вивести свої війська з територій України, Грузії й Молдови, куди їх ніхто не запрошував, і де вони не є бажаними.

Про це у Брюсселі під час пресконференції за підсумками засідання ради НАТО-Росія заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, передає Укрінформ.

Саме так він відповів на запитання агентства, чи вплинуть поточний шантаж з боку Росії та погрози новою війною в Європі на позицію НАТО стосовно інших порушень Росією принципів міжнародного права, включаючи тимчасову окупацію Криму й Донбасу, регіонів Грузії та військову присутність у Молдові проти волі її уряду.

«Росія має військові сили в Грузії, в Україні, – в Криму, а також у Молдові. І ці сили знаходяться там без згоди урядів цих країн, їх ніхто не запрошував, і вони там не вітаються. Союзники по НАТО також під час зустрічі сьогодні закликали Росію відвести свої сили, поважати територіальну цілісність та суверенітет Грузії, України і Молдови. Це фундаментальні принципи, – поважати кордони всіх країн, що є важливим для миру й безпеки в Європі», – наголосив Єнс Столтенберг.

Він зауважив, що НАТО долучається до діалогу з Росією на принципах доброї волі, але не піде на поступки у дотриманні ключових принципів, включаючи дотримання суверенітету та територіальної цілісності будь-якої європейської держави, права кожної з них обирати власний шлях у сфері безпеки, а також готовність союзників по НАТО захищати одне одного.

«НАТО залучається до діалогу на принципах доброї волі. Але ми маємо бути готовими до того, що Росія обере конфронтацію, і це буде серйозною стратегічною помилкою з боку Росії… Ми дали Росії дуже чіткий сигнал: якщо вони використають військову силу, це потягне важкі наслідки – економічні санкції, політичні санкції» – сказав генеральний секретар НАТО.

Він окремо наголосив: якщо Росія розпочне нову агресію проти України, НАТО буде вимушеним серйозно збільшити військову присутність у східній частині Альянсу.

Водночас Столтенберг зауважив, що хоча НАТО надає і надалі надаватиме Україні політичну та практичну підтримку, однак варто пам’ятати, що Україна є країною-партнером, але не членом НАТО. Гарантії безпеки, що містяться у статті 5 Вашингтонського договору про колективну оборону, стосується лише членів Альянсу.