Шість країн Західних Балкан залучать до інтеграції в ЄС
Західні Балкани належать до європейської сім’ї, у нас спільні цінності та долі, заявила Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії (ЄК), у середу в Брдо при Кранху, Словенія, напередодні саміту ЄС – Західні Балкани. Європейський комісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї зазначив, що ЄС повинен бути відданим питанню повної інтеграції Західних Балкан.
За словами Урсули Фон дер Ляєн, економічний та інвестиційний план Європейського банку на суму 30 млрд євро має велике значення для розвитку економіки регіону. «Важливо, аби в регіоні розуміли, що ЄС звертає увагу на них», – сказала вона.
«За останнє десятиліття ми вже бачили вплив членства на країни Євросоюзу. В інтересах ЄС є також розвиток держав», – підкреслила Урсула Фон дер Ляєн.
Європейський комісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї повідомив, що ЄС повинен продемонструвати прихильність до повної інтеграції Західних Балкан та вжити заходів із залучення всіх шести партнерів.
Він привітав початок реалізації інвестиційного плану Євросоюзу на суму 30 млрд євро й висловив сподівання, що це приведе до економічної інтеграції країн-кандидатів.
«Лідери держав ЄС на саміті ЄС – Західні Балкани підтвердять європейську перспективу регіону», – ідеться в проєкті документа, який може бути прийнятий главами країн та урядів Євросоюзу наприкінці зустрічі без визначення цільової дати.
«ЄС підтверджує свою підтримку європейської перспективи Західних Балкан та вітає прихильність партнерів із Західних Балкан європейській перспективі, що є взаємним стратегічним інтересом», – зазначається в проєкті.
Згідно з інформацією місцевої преси, Словенія, яка головує в Раді Європейського Союзу, виступає за якнайшвидшу євроінтеграцію регіону й запропонувала внести до проєкту документа цільову дату – 2030 рік.
Лідери країн Західних Балкан усвідомлюють, що вони не можуть очікувати на конкретну дату вступу, а також те, що багато держав – членів ЄС не захоплені приєднанням до союзу нових членів, пишуть газети. У проєкті документа, як зазначають ЗМІ, не згадується навіть саме слово «розширення». Прем’єр-міністр Косова Албін Курті заявив пресі напередодні саміту, що вони очікують, зокрема, прогресу в питанні лібералізації візового режиму, а також перспективи розширення. «Досі ЄС розчаровував», – підкреслив він.
Албанія, Північна Македонія, Сербія, Боснія і Герцеговина, Косово та Чорногорія хочуть приєднатися до Євросоюзу, але точки зору країн-членів на це питання різняться.
Угорщина, Хорватія, Австрія, Словенія та Німеччина попереджають, що занадто довге очікування може призвести до впливу інших країн на регіон, маючи на увазі Росію й Китай, тоді як у Франції, Данії та Нідерландах залишаються застереження щодо надто швидкого інтеграційного руху.
За прогнозами, глави держав та урядів країн ЄС підтвердять прихильність до розширення Євросоюзу, але чи буде досягнуто консенсусу щодо конкретного плану, залишається під питанням. Така зустріч з особистою присутністю востаннє проводилася на саміті перед епідемією коронавірусу.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися