Заява Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) та Демократичної спілки угорців України (УМДС)

Заява Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) та Демократичної спілки угорців України (УМДС)

11:33 Липень 24, 2021

Політика 4372 6 хвилин

Magyar

Заява Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) та Демократичної спілки угорців України (УМДС) щодо проєкту нової редакції Закону «Про національні меншини в Україні».

Доопрацьований проєкт нової редакції Закону «Про національні меншини в Україні» розміщений на сайті Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Основним нововведенням у законопроєкті про національні меншини України є зміна поняття, що змінює об’єкт регулювання, предмет правовідносин (суб’єкт). А саме: законопроєктом пропонується використовувати формулювання «Національні спільноти України та особи, що до них належать», замість «Національні меншини України та особи, що до них належать». Вважаємо таку зміну, таку модифікацію поняття неприйнятною, оскільки термін «національна спільнота» не визначений ані в Конституції, ані в міжнародних договорах, укладених Україною. У цих важливих для українського законодавства документах для визначення об’єктів правового захисту використовуються терміни «національна меншина», «мовна меншина», «мова нацменшини», «релігійна меншина», «корінний народ» тощо, а термін «національна спільнота» відсутній. Тому ми категорично відхиляємо введення зазначеного терміну в закони України, оскільки вважаємо, що, відступаючи від принципів конституційного та міжнародного права, це створює основу та передумови для подальшого руйнування системи правового захисту національної меншини в нашій країні.

Також ми не можемо погодитися з нормативними положеннями, запропонованими проєктом, які дозволяють використовувати мови меншин у публічній сфері лише за рішенням місцевих рад і лише на рівні місцевих громад, оскільки ми розглядаємо це як намір обмежити конституційні права та порушення міжнародно-правових зобов’язань України. Намір зафіксувати у законопроєкті позбавлення представників національних меншин права на освіту рідною мовою ми також розглядаємо як спробу порушення наших прав.

Звертаємо увагу також на те, що декларативний стиль значної частини положень, а також невизначеність тлумачення роблять текст нормативно-правового акта непридатним для використання на практиці як юридичного документа для захисту прав національних меншин. Виходячи з вищевикладеного, можемо справедливо стверджувати, що законопроєкт порушує конституційні норми забезпечення прав національних меншин на освіту та вільне використання рідної мови, також порушується норма Конституції, яка забороняє обмежувати існуючі права та свободи прийняттям нових законів.

У законопроєкті простежується відсутність або вибіркове застосування міжнародних правових документів, окремих їх принципів та норм, що зобов’язують Україну, а також таке їх формулювання, яким втрачається їх змістовна вага, крім того, ігноруються рекомендації Венеціанської комісії з цього питання.

У проєкті відсутня фіксація певних існуючих прав, перш за все, забезпечення права на участь у політичному житті як на рівні місцевих, так і державних органів влади. Тобто, в проєкті правовий статус громад меншин закріплений виключно як предмет правовідносин, тому громади меншин повністю позбавлені правових інститутів та механізмів впливу на власну долю.

Законопроєкт, порівняно із діючим законом про меншини, ще більше обмежує права на освіту рідною мовою, можливість використання мов нацменшин та національної символіки, що явно є неконституційним.

Вважаємо, що прийняття такого закону призведе до порушення прав національних меншин, гарантованих Конституцією та міжнародними зобов’язаннями України, та значного погіршення їх правового статусу. Сам факт, що такий текст буде поданий на розгляд Верховної Ради України, може суттєво зашкодити міжнародному іміджу нашої держави.

Ми надіслали свої докладні зауваження та пропозиції щодо проєкту до спеціального Комітету Верховної Ради України.

м. Ужгород, 23 липня 2021 р.

Василь Брензович           Ласло Зубанич

голова ТУКЗ-КМКС     голова ДСУУ-УМДС

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня