Українцям дозволять мати два паспорти, але «єдине громадянство» обов’язково залишається

Українцям дозволять мати два паспорти, але «єдине громадянство» обов’язково залишається

12:08 Грудень 18, 2019

Політика 2535 10 хвилин

Питання подвійного громадянства останні кілька років є топовою темою для обговорення в нашому суспільстві. І у першу чергу через бажання багатьох громадян України вільно пересуватися та подорожувати світом, при нагоді працювати за кордоном. І це їхнє природнє право.

Так от, 26 жовтня цього року український топ-посадовець фактично вперше публічно і конкретно заговорив на цю тему. Мова йде про віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитра Кулебу, який заявив, що в Україні «потрібно запровадити подвійне громадянство для українців з діаспори». А вже у листопаді заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар коментуючи для «Укрінформу» це питання зазначив, що український уряд вивчає два можливі шляхи запровадження концепції подвійного громадянства в Україні. Зокрема, пан Боднар зауважив: «Перше бачення – це скасування у чинному законодавстві тих обмежень, які нині змушують українців позбавлятися свого громадянства для отримання іншого або навпаки не дають можливості людям українського походження отримувати наші паспорти».

За його словами, інший підхід пропонує розширення статусу закордонного українця. «Хтось може не хотіти отримувати інше громадянство, комусь такого права не дає законодавство країни проживання. Тому ми працюємо над розширенням спектру прав, які надає ця посвідка. Зараз це лише безвіз, необмежене проживання і можливість навчання. Чесно кажучи, для українців із Західної Європи це не дуже цікаво, але ми хочемо це змінити. Наявність цього статусу мала б давати право на пришвидшене отримання громадянства. Другий етап – це можливість ведення підприємницької діяльності та участі у роботі різних органів. Не скажу про державні, але може йтися про місцеве самоврядування, різні фундації. До того ж деякі привілеї щодо безкоштовного вивчення української мови, професійної освіти», – зазначив дипломат.

Він також додав, що процес запровадження в Україні подвійного громадянства вже перейшов у практичний етап. «Я сповнений оптимізму щодо цього, бо ми вже перейшли від розмов до конкретних практичних речей. Вже сформовані робочі групи, які працюють над кількома концепціями законопроєктів», – зауважив пан Боднар.

До речі, за вісім місяців 2019 року громадянство України за указом Президента отримали майже 850 іноземців. Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ розробити механізм надання громадянства України представникам української діаспори за кордоном. Нині Конституція забороняє українцям мати громадянство іншої країни.

Про подвійне громадянство говорив також і «шеф» пана Боднара – міністр закордонних справ України Вадим Пристайко. Так, в інтерв’ю ТСН.ua. ще на початку листопада він зазначив дослівно наступне: «Я би сказав, що зараз відбувається напрацювання концепції. Запропоновано декілька концепцій. Концепції іноді складні, іноді цікаві, наприклад, вихід на подвійне громадянство у двосторонніх відносинах із країною. Тобто, це буде визнаватись тими країнами, які готові до цього один на один із нами, на двосторонній основі. Можливе більш широке залучення українців за кордоном. Наприклад, документ, який ми зараз видаємо, документ закордонного українця, також буде братись до уваги. Є певна низка концепцій, які ми зараз опрацьовуємо. Не забудьте, що до цього процесу залучені дуже багато українських органів: і міграційна служба, і СБУ, і прикордонники, і МЗС».

За його словами, є дуже багато інституцій, які мають висловитися про цю ідею. «Відбуваються дискусії між ними, і я думаю, далі ми будемо залучати більше і більше депутатський корпус, щоб вони стали частиною процесу, тобто передати вже наші напрацювання далі до депутатів», – підсумував пан Пристайко.

І ось, вже на цьому тижні у Державній міграційній службі (ДМС – авт.) заявили, що дозволять громадянам України мати два паспорти, але «єдине громадянство» залишиться. Про це, 16 грудня в інтерв’ю «Європейській правді», зокрема, заявив і голова ДМС Максим Соколюк.

Як відомо, Максим Соколюк – керівник Державної міграційної служби з 2015 року. Він хоч і є посадовцем найвищого рангу, але уникає участі у публічній політиці; можливо, саме тому він і зберіг посаду під час майже тотальної зміни влади цього року.

Зараз відомство Соколюка долучене до низки реформ, найрезонансніша з яких – «узаконення» ідеї подвійного громадянства. Та, як з’ясувалося, на часі ще декілька новацій – реформа «прописки»; запровадження віртуального паспорта у смартфоні, поїздки до Шенгену без закордонного паспорта.

За словами пана Соколюка «Президент Зеленський не раз про це говорив (про подвійне громадянство – авт.). За його дорученням, за підготовку необхідних проєктів відповідальне МЗС, але міграційна служба також долучена. І перший крок вже зроблений – президентський законопроєкт №2590 поданий на розгляд до Верховної ради. Цей документ, певно, ще має дискутуватися у парламенті, він може бути змінений. Не виключено, що будуть і додаткові проєкти з цього питання. Але вектор змін встановлений президентом.

І тут є питання, яке багато що визначає: що це дасть Україні? Подвійне громадянство – це засіб. А мета яка?».

На думку пана Соколюка «Конституційна норма про «єдине громадянство» збережеться: вона означає, що ми і далі будемо сприймати таких людей як громадян лише України, не зважаючи на те, чи мають вони також паспорт іншої держави. А зміна буде у тому, що ми не будемо вимагати виходу з іншого громадянства для отримання українського паспорта».

Він також уточнив, що будуть діяти певні обмеження щодо країн міграційного ризику. За словами глави ДМС, обмеження будуть діяти, зокрема, щодо Російської Федерації.

«Подвійне громадянство – це до певної міри програма імміграції в Україну. Ми втрачаємо населення, дуже багато втратили економічних мігрантів. А тому повинні запропонувати певним категоріям мігрантів: «Приїжджайте в Україну». Зараз у світі є, за різними оцінками, від 5 до 15 мільйонів етнічних українців, які або народжені в Україні, або їхні батьки народилися в Україні. Багато з них знають українську. Їхня інтеграція у суспільство буде простою», – зазначив голова ДМС.

Також Соколюк розповів про деталі нововведень для бажаючих отримати громадянство України. На його думку, крім перевірки знань історії та мови, потрібно запровадити присягу громадянина України.

До відома, сьогодні питання про громадянство в Україні стоїть «на фундаменті» Ст. 4 Конституції України, яка закріплює принцип «єдиного громадянства». Однак, попри схожість назви, цей термін не містить заборони «подвійного» або множинного громадянства. Йдеться саме про «єдине громадянство держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України».

Також, за цим принципом, «якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України».

Натомість непряма заборона мати подвійне громадянство ґрунтується на тому, що при отриманні українського паспорта громадянин бере зобов’язання відмовитися від інших громадянств, які він має.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня