karpat.in.ua

Європейський парламент: відносини між Євросоюзом і Туреччиною погіршилися

Якщо Туреччина не змінить курс, Європейська комісія повинна офіційно запропонувати призупинити переговори про вступ країни до ЄС, ідеться в резолюції Європарламенту, прийнятій на пленарному засіданні в середу.

За документ проголосувало 480 депутатів, 64 були проти та 150 утрималися. Як підкреслюється в резолюції, відносини між Європейським Союзом і Туреччиною погіршилися до такої міри, що Брюсселю потрібно принципово переоцінити свої взаємини з Анкарою.

На думку євродепутатів, за останні роки уряд Туреччини відійшов від цінностей та норм ЄС, унаслідок чого відносини між двома сторонами максимально погіршилися. У Європарламенті особливо стурбовані станом верховенства права в Туреччині та ситуацією з основними правами. Депутати заявили, що судова влада там не є незалежною, авторитарна президентська система консолідована, тож влада зосереджена в руках лідера держави.

Конфронтація та ворожа зовнішня політика Туреччини щодо деяких країн –членів ЄС, зокрема Греції та Кіпру, характеризується в резолюції як тривожна. Депутати Європарламенту розкритикували участь Анкари в конфліктах у Сирії, Лівії та Нагірному Карабаху й заявили, що Туреччина повинна визнати геноцид вірмен, це може відкрити шлях до примирення між турецьким та вірменським народами.

Водночас євродепутати підкреслили, що Туреччина відіграє ключову роль у забезпеченні стабільності в регіоні, та відзначили дипломатичні зусилля ЄС щодо налагодження ефективного діалогу. Вони нагадали, що Анкара надала прихисток майже чотирьом мільйонам біженців, з яких близько 3,6 мільйона – із Сирії.

Відзначили також зусилля Туреччини та закликали ЄС продовжувати надавати необхідну підтримку сирійським біженцям і приймаючій стороні. Однак назвали неприйнятним використання іммігрантів та біженців для політичного впливу й вимагання.

Євродепутати закликали турецьку владу негайно звільнити всіх правозахисників, журналістів, юристів, викладачів університетів та інших громадян, затриманих за необґрунтованими звинуваченнями.

(MTI)