karpat.in.ua

Алжир вимагає компенсації за французьку колонізацію

Алжир продовжує вимагати від Франції сплатити їй компенсацію за злочини, скоєні протягом 132 роки колонізації, – заявив міністр інформаційних технологій та речник уряду Алжиру Аммар Белхімер у суботу, з нагоди Дня пам’яті, який відзначили в країні вперше.

В Алжирі в цей день згадали рухи за незалежність 8 травня 1945 року, які тоді були придушені Францією. Президент Алжиру Абдель-Маджид Теббун прийняв відповідне рішення щодо вшанування пам’яті минулого року.

Ще одним важливим елементом у врегулюванні колоніального минулого є те, що Франція повинна взяти на себе відповідальність за експериментальні ядерні вибухи на території Алжиру та передати карти, які відображають місця, де зберігаються ядерні відходи, – заявив Белхімер. Ця тема є одним із найбільших джерел невдоволення між Парижем та Алжиром. У період із 1960 по 1966 рік Франція здійснила 17 експериментальних ядерних вибухів в алжирській пустелі, спочатку в Реггане, а потім в Ін Еккер. Крім того, одинадцять із них відбулися після здобуття Алжиром незалежності в 1962 році. Один із пунктів Евіанської конвенції, – яка завершила Війну за незалежність, – підписаної в березні 1962 року, дозволив Франції використовувати експериментальні місця Сахраві до 1967 року.

Міністр інформаційних технологій у суботу зазначив: наразі Алжир отримав лише скромну фінансову, та дещо більшу моральну компенсацію від своїх вимог, які залишаються важливими для північноафриканської країни. Глава міністерства підкреслив, що в липні минулого року було передано черепи 24 воїнів-націоналістів, а в березні президент Франції Еммануель Макрон визнав відповідальність французької армії за катування та вбивство націоналістичного лідера Алі Бумангеля в 1957 році.

Цитуючи промову алжирського міністра, французький щоденник “Le Monde” нагадав: останніми місяцями, коли наближалася шістдесята річниця незалежності Алжиру, Макрон зробив ряд символічних жестів для примирення. У той же час доповідь історика Бенджаміна Стори, на яку спирається політика колоніальної пам’яті Макрона, не пропонує ні вибачень, ні відшкодування, через що його і критикує багато людей в Алжирі.

Джерело:  (magyarnemzet.hu)