Справа з виконанням гімну – в іншому місці
Українським націоналістам не достатньо, що СБУ розпочала провадження проти представників Сюртівської ОТГ, які після виконання державного гімну заспівали й національну молитву угорців. Певною мірою було очікуваним, що справа матиме продовження: наступною мішенню, здається, стала рада Берегівської ОТГ.
Дотепер у берегівському органі місцевого самоврядування було традиційним, що святкові засідання ради час від часу завершувалися виконанням українського та угорського гімнів. Досі цей звичай не був закріплений у регламенті місцевого самоврядування, оскільки ніхто, навіть представники української меншості не вважали за потрібне врегульовувати це питання: хто хотів, співав угорський гімн, хто ні – мовчав. Однак з огляду на події в Сюртівській ОТГ, на погоджувальному засіданні ради Берегівської ОТГ підняли питання, що для збереження та врегулювання традиції було б доцільно включити можливість співу національної молитви угорців в регламент місцевого самоврядування. Щоб уникнути непорозумінь та конфліктів, депутати вирішили за необхідне отримати юридичну консультацію щодо того, чи не буде порушенням закону, якщо після державного гімну, з ініціативи одного чи кількох депутатів, на початку та наприкінці урочистих засідань прозвучать «молитви, пісні» місцевої національної меншини та Європейського Союзу. Після відповідного рішення Людмила Токар, представник Демократичного союзу угорців України (УМДС), секретар ради, у грудні направила проєкт рішення про внесення змін до регламенту на оцінку.
Проте на цьому етапі у справі стався несподіваний поворот, оскільки проєкт рішення оцінювала не компетентна районна чи обласна адміністрація, та навіть не прокуратура, на яку покладено обов’язок здійснення нагляду за додержанням та правильним застосуванням законів, тобто не ті органи державної влади, до компетенції яких входить давати оцінку рішенням органів місцевого самоврядування, а Науково-дослідницький інститут стратегічних та політико-правових досліджень Карпатського університету ім. Августина Волошина. Дослідницький інститут маловідомого ужгородського закладу освіти надіслав відповідь через місяць. Експертна оцінка на кількох сторінках перераховує статті законів та про діяльність органів місцевого самоврядування, права національних меншин та громадян, у підсумку доходить до висновку, що органи місцевого самоврядування не мають права забезпечувати виконання молитов та пісень національних меншин та Європейського Союзу в їхніх регламентах, оскільки це порушує Конституцію та закони України. Додамо, що експерт не представив жодного пункту закону в документі обсягом дев’ять сторінок, який би по суті суто забороняв виконання гімну чи співання молитви.
Варто сказати кілька слів і про особу експерта, це не хто інший, як Віктор Бедь: закарпатський український політик-націоналіст, підприємець, юрист та православний священник (єпископ!) в одній особі. Для молодших читачів, можливо, мало що або взагалі нічого не відомо про політичну діяльність Бедя, що сягає 90-х років минулого століття і тривала десятиліттями. Як повідомляє pershij.com.ua, він розпочав свою кар’єру як посадовець радянської комуністичної молодіжної організації «Комсомол» у Тячівському районі. Згодом його обрали депутатом Верховної Ради в кольорах Народного Руху, потім був членом інших українських патріотичних партій та громадських організацій і завжди знаходив причину та можливість критикувати угорців і не втомлювався доводити, що Закарпаття споконвічно було українською землею. Більшість із нас запам’ятало Бедя завдяки його газеті «Срібна Земля», яка час від часу публікувала радикальні думки, а також через його рішучий протест, який він зі своїми товаришами висловлював проти надання дозволу та встановлення меморіального знаку на Верецькому перевалі. Після цього можете собі уявити, яким було сюрпризом, коли в 2019 році стало відомо, що він таємно отримав угорське громадянство. Звичайно, і цю ситуацію він вирішив дуже оригінально: після виявлення цього факту він заявив, що відмовився від угорського громадянства. Він нібито навіть скаржився на те, наскільки повільний цей процес. Врешті-решт, президент Янош Адер виконав його прохання.
Експертну думку Бедя представили минулого тижня на засіданні ради Берегівської ОТГ. Голова фракції «КМКС» Партії угорців України Кароліна Дарчі, звичайно, відразу повідомила, що вони ініціюватимуть підготовку іншої незалежної експертизи.
Проте випущеного з пляшки духа вже не можна було заховати. Звістка про цей випадок дійшла до націоналістичного сайту «Закарпаття онлайн», де в одній з публікацій одразу виявили змову «радикальних сил» за подіями в Берегові.
Ось так виглядає зараз ситуація і всі чекають, чи буде в Україні державна установа, яка наважиться заявити, що в нинішній ситуації жоден закон не забороняє виконувати національну молитву на засіданнях органів місцевого самоврядування.
Правда, ми не знаємо, як довго буде тривати нинішня ситуація. Анатолій Костюх, народний депутат із Закарпаття, який був обраний до Верховної Ради в 2019 році від партії «Слуга народу», вніс на розгляд обранців дві зміни до закону з цього приводу. Один з них забороняє «виконання іноземних гімнів» на засіданнях органів місцевого самоврядування (за винятком присутності закордонних делегацій), тоді як виконання державного гімну стане обов’язковим як на початку, так і в кінці засідання. Інший проєкт пропонує зробити питання виконання гімну в раді адміністративним правопорушенням з накладанням штрафу на порушників від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (1700 – 3400 гривень).
Проєкти Костюха підтверджують, що до цих пір влада не знайшла жодної правової норми, яка чітко забороняє виконання молитви чи гімну на засіданнях рад.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися