Підсумки київського саміту країн-членів ГУАМ – про що домовилися і що підписали політики чотирьох країн

Підсумки київського саміту країн-членів ГУАМ – про що домовилися і що підписали політики чотирьох країн

13:11 Грудень 13, 2019

Політика 2417 5 хвилин

Україна бажає посилювати співпрацю щодо зони вільної торгівлі з країнами ГУАМ та хоче спрощеної процедури перетину кордонів.Свої пропозиції українська влада висловилаголовамделегацій держав-учасниць організації – прем’єр-міністру Грузії Гіоргі Гахарію, прем’єр-міністру Молдови Іону Кіку та віце-прем’єру Азербайджану Алі Ахмедову.

Так вчора, 12 грудня під час саміту країн-учасниць ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова) Президент України Володимир Зеленський запропонував продовжити процес втілення спрощеної процедури перетину кордонів громадянами цих країн. Зокрема, із використанням внутрішніх паспортів формату ID-карток.

Також Володимир Зеленський у рамках завершення головування України у 2019 році в Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ привітав активізацію співпраці України, Азербайджану, Грузії та Молдови в рамках ГУАМ і проведення щорічного засідання на рівні глав урядів. «Україна, Грузія, Азербайджан і Молдова пов’язані не лише спільною історією, але й спільним баченням розвитку нашого майбутнього. Нас об’єднує прагнення до безпеки та стабільності в регіоні, економічного розвитку, зростання інвестицій, розбудови інфраструктури та культурного обміну між нашими людьми», – сказав Володимир Зеленський під час зустрічі. Президент України також наголосив, що багатосторонній діалог має великий потенціал.

Учасники зустрічі підтвердили незмінність взаємної підтримки суверенітету, територіальної цілісності та непорушності визнаних міжнародною спільнотою кордонів України, Азербайджану, Грузії та Молдови. Сторони також обговорили низку спільних економічних та інфраструктурних проектів. Було наголошено на важливості розробки перспективних транспортних маршрутів, зокрема для здійснення мультимодальних перевезень.

Учасники ГУАМ погодилися з необхідністю здійснення конкретних кроків для розширення потенціалу організації, покращення внутрішньої комунікації ГУАМ і популяризації об’єднання. Також у ході київського саміту очільників урядів країн ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова) сторони підписали два документи – протоколи про спільні наміри.

Голови делегацій акцентували увагу на посиленні динаміки розвитку економічної співпраці країн-учасниць організації. «Для цього ми маємо виконати низку завдань. По-перше, створити інструменти функціонування зони вільної торгівлі. Створення ЗВТ є безумовним пріоритетом в умовах кризи, яка триває у світовій економіці, та значного зниження показників товарообігу. По-друге, на практиці реалізувати концепцію транспортного коридору ГУАМ. По-третє, посилити режим вільної торгівлі між нашими країнами шляхом взаємної лібералізації ринку послуг», – заявив прем’єр України Олексій Гончарук.

За результатами зустрічі глави делегацій підписали спільну заяву, в якій визначено «чіткий намір відповідних держав вживати заходів для реального зміцнення економічного співробітництва держав-членів та збільшення обсягів товарообігу».

Очільники митних адміністрацій держав-членів ГУАМ підписали два протоколи про наміри: щодо використання блокчейн-технологій у процесі верифікації сертифікатів походження товарів, а також щодо взаємного визнання Уповноважених Економічних Операторів.

«Найближчим часом ці протоколи про наміри будуть реалізовані. Обидва документи дуже важливі для налагодження ефективної роботи митниці та оперативного проходження товарами державних кордонів. Я впевнений, що це значно спростить торгівлю між нашими державами», – підкреслив Гончарук.

Прем’єри України й Молдови вирішили окремо провести у березні 2020 року спільне засідання українсько-молдовської міжурядової комісії з питань економічного співробітництва.

Як відомо, ще у березні 2017 року глави урядів країн-членів ГУАМ підписали протокол про створення робочого органу з координації дій в рамках Угоди про створення зони вільної торгівлі.

Нагадуємо, що Україна головує в Організації за демократію та економічний розвиток ГУАМ з 1 січня 2019 року.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня