
Таліби розвивають гірничодобувну промисловість Афганістану
Афганістан багатий на мінеральні ресурси, але через конфлікти останніх чотирьох десятиліть їх було неможливо видобувати. Після приходу до влади Талібану афганська гірничодобувна промисловість пішла вгору.

Міністерство гірничної промисловості Афганістану регулярно оголошує тендери на проєкти з розвідки та видобутку і запрошує іноземні компанії подавати заявки. За даними Світового банку, результати вже помітні: у 2023 фінансовому році розширення гірничодобувної промисловості на 6,9 відсотка підтримало зростання промислового сектора на 2,6 відсотка.
Хоча азійська країна перебуває під санкціями, держави, які мають дипломатичні та економічні зв’язки з Кабулом, зокрема Іран, Туреччина, Китай, Узбекистан і Катар, скористалися цією можливістю. Пекін особливо активний: китайська державна компанія China Metallurgical Group веде видобуток у Мес-Айнаку за 40 кілометрів від Кабула, де розташоване одне з найбільших у світі родовищ міді.
Компанія в 2007 році підписала контракт із тодішнім керівництвом Афганістану, але бойові дії в країні затримали реалізацію проєкту. Однак таліби продовжили угоду, тому видобуток триває з минулого літа. Китайські компанії розпочали реалізацію щонайменше трьох інших великих інвестиційних проєктів.
Іноді в сектор заходять і афганські бізнесмени: місцеві підприємці експлуатують шахту в схилі гори Гошта, де добувають дорогоцінні камені (наприклад, нефрит). Велика частина видобутого матеріалу закуповується Китаєм і використовується для виготовлення ювелірних виробів. Міністерство гірничої промисловості Афганістану повідомило, що з 2021 року в секторі було створено 150 тисяч робочих місць.
Афганістан багатий на мінеральні ресурси, загальна вартість яких оцінюється від одного до трьох трільйонів доларів. У країні можна знайти нафту, золото, залізо, мідь, рідкоземельні метали, дорогоцінне каміння та літій, але через конфлікти останніх чотирьох десятиліть їх було неможливо видобувати.
Наразі видобутку сприяє дешева робоча сила та відносно слабке регулювання, а також постійне покращення громадської безпеки. З моменту приходу до влади у 2021 році таліби завдали сильного удару по «Ісламській державі», послабивши терористичну організацію. Це дозволило іноземним компаніям активізувати свою діяльність у країні.
Незважаючи на це, напади на іноземців періодично відбуваються, відповідальність за які взяло на себе угруповання «Ісламська держава». Востаннє терористи вбили китайського шахтаря в січні. Хоча кілька країн зацікавлені в природніх ресурсах, існують певні перешкоди: наприклад, бракує інфраструктури, необхідної для великомасштабного видобутку, доріг, залізничної мережі та відповідного електропостачання.
Ускладнюють видобуток також рельєф Афганістану та відсутність виходу до моря.
Незважаючи на це, Кабул налаштований оптимістично, керівництво держави продовжує розширення виробництва. Водночас аналітики попереджають, що слабке регулювання може залишити екологічні шрами, які в довгостроковій перспективі можуть коштувати країні значних коштів.
Однак міністерство гірничодобувної промисловості стверджує, що дотримується чинного законодавства з усіма компаніями. І це навряд чи турбує країни, які прагнуть мінеральних ресурсів, тому афганська гірничодобувна промисловість і надалі приноситиме великі суми талібам.

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися