Анджей Дуда: уряд Дональда Туска порушує верховенство права

Анджей Дуда: уряд Дональда Туска порушує верховенство права

13:09 Червень 6, 2024

Політика 620 4 хвилини

Magyar

Президент Польщі Анджей Дуда заявив у вівторок в радіоінтерв’ю, що нинішній уряд на чолі з Дональдом Туском порушує верховенство права і діє за наказом прем’єр-міністра. На противагу цьому, попередній уряд, очолюваний партією «Право і справедливість», яку критикував Брюссель, діяв законно.

Виступаючи на польському комерційному радіо RMF FM, Анджей Дуда нагадав, що Європейська комісія (ЄК) минулого тижня закрила процедуру за статтею 7 проти Польщі, яка була розпочата у 2017 році.

«Виявилося, що достатньо було замінити польський уряд і верховенство права було відновлено в очах ЄК, що є дуже особливим підходом до демократії», – сказав Дуда.

Президент назвав деякі кроки уряду Туска, який прийшов до влади в листопаді минулого року, в тому числі метод заміни прокурора, абсолютно нелегітимними. «Скажу коротко: верховенство права в Польщі порушується тільки зараз», – зауважив він.

На запитання, чи верховенство права не порушувалося при попередньому уряді, глава держави відповів, що ні, адже все базувалося на демократичних засадах і уряд «Права і справедливості» (ПіС) робив все відповідно до закону, а не за вказівками прем’єр-міністра, за свавільним рішенням міністрів.

Нинішній уряд, з іншого боку, бачить, що він не в змозі здійснити зміни в Польщі на основі закону […] і тому діє в дусі беззаконня, використовуючи насильницькі рішення”, – стверджував Дуда.

Під час інтерв’ю було порушено питання про поправку до закону про Національну судову раду (KRS), яка знаходиться на розгляді в парламенті, що передбачає скорочення терміну повноважень цього органу. За словами Дуди, таке рішення викликає серйозні конституційні сумніви.

Якщо поправка буде прийнята парламентом, а потім заветована Дудою, вона може бути відхилена лише нижньою палатою парламенту більшістю в три п’ятих голосів, яких нинішня правляча коаліція не має.

Минулого тижня міністр юстиції та генеральний прокурор Адам Боднар в ефірі комерційного каналу новин TVN24 назвав завершення процедури верховенства права ЄС успіхом для всього уряду. Він сказав, що цей крок є важливим, оскільки він зробить Польщу сильнішою в Європейському Союзі. «Ми можемо рухатися вперед з подальшими кроками для покращення верховенства права», – додав Боднар.

Колишній прем’єр-міністр Ярослав Качинський, лідер «ПіС», заявив минулої середи в ефірі консервативного телеканалу TV Republika, що наразі просте визначення верховенства права в ЄС полягає в тому, що якщо у вас є уряд, підпорядкований німцям, то у вас є верховенство права, а якщо ні, то немає.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня