karpat.in.ua

Німеччина дуже активно закликає країни світу реформувати ООН

Нaпepeдoднi кaнцлep Нiмeччини Aнгeлa Мepкeль зaкликaлa про необхідність peфopмувaти OOН для пoдaльшoгo poзвитку. Пpo цe вoнa, зoкpeмa, зaявилa нa уpoчистoму зaсiдaннi Гeнepaльнoї Aсaмблeї (ГA) OOН з нaгoди 75-piччя opгaнiзaцiї. Дo peчi, сaмi виступи нa Гeнaсaмблeї пpoxoдять у вiдeoфopмaтi у зв’язку з oбмeжeннями чepeз пaндeмiю кopoнaвіpусу.

Як відомо, сьогодні усі проєкти реформи ООН зводяться до різних варіантів розширення складу цього органу, який іноді називають «радою директорів» ООН, маючи на увазі привілеї членства і виконавчу силу рішень.

До прикладу, африканські країни також уже давно пропонують розширити Раду Безпеки до 26 місць, включивши туди шість нових повноправних постійних членів, у тому числі дві держави Африки. На ці місця претендують ПАР, Нігерія та Єгипет. Проте, на думку фахівців, цей варіант нереалістичний. Однак, не слід забувати, що африканські держави мають 53 голоси, і у разі їхнього небажання підтримати ті чи інші проєкти останні будуть приречені на провал.

Ще одна група – це ряд економічно потужних держав, їх називають «групою чотирьох» – Німеччина, Бразилія, Індія і Японія. Вони також вже досить давно лобіюють свій проєкт реформи Ради Безпеки. Він також передбачає розширення РБ ООН до 25 членів з шістьма новими постійними місцями, – але без права вето. Ці країни домагаються голосування Генеральної Асамблеї відразу ж після дебатів.

У цій ситуації скептики вважають, що «група чотирьох» навряд чи приверне на свій бік у Генеральній Асамблеї більшість, необхідну Статутом ООН. Їм потрібно отримати дві третини голосів, тобто майже 130 країн із понад 190 повинні проголосувати за реформу Ради Безпеки.

Як зауважив представник Німеччини в ООН Гюнтер Плойгер (Günter Pleuger), «кожна держава має свої уявлення про реформу і заходи, необхідні для її здійснення». Разом з тим він зазначив, що три з п’яти держав, що володіють правом вето, виступають за збільшення числа постійних членів Ради Безпеки ООН. За словами пана Плойгера, до такої реформи позитивно ставляться Франція, Великобританія і Росія. Дипломати у кулуарах Генеральної Асамблеї уже проводять переговори, прагнучи заручитися їхньою підтримкою. А Вашингтон хотів би бачити у реформованій Раді Безпеки ООН Японію, проте Китай – категорично проти.

До прагнення Німеччини стати постійним членом Ради США ставиться прохолодно, оскільки не може забути її рішучу опозицію війні в Іраці. Втім, ще президент Джордж Буш заявляв: «Ми не проти бажання будь-якої країни увійти до Ради Безпеки. Ми згодні з необхідністю реформувати Раду Безпеки ООН. Але ООН потребує також і більш широкої реформ… реформ управління, реформ Комісії з прав людини… І частина цієї (широкої) реформи – Рада Безпеки ООН».

Ще одна група країн, куди входять Італія, Пакистан і Мексика, також виступають зі своїм проєктом розширення складу Ради Безпеки до 25 членів, але з повним скасуванням інституту постійного членства. І, у цій ситуації, Пакистан не хоче посилення міжнародних позицій Індії, Мексика – Бразилії, а Італія – ​​Німеччини.

НЬЮЗМЕЙКЕР