karpat.in.ua

Венесуела законодавчо закріпила анексію території Ессекібо, контрольованої Гаяною

Президент Венесуели Ніколас Мадуро підписав закон про анексію багатої на нафту території Ессекібо, яка межує з країною і контролюється Гаяною.

«Рішення, прийняте народом Венесуели на референдумі, буде виконуватися повною мірою. Цей закон також слугуватиме захисту Венесуели на міжнародній арені», – заявив глава держави.

Суперечки навколо території Ессекібо, площа якої становить 160 тисяч квадратних кілометрів, а населення нараховує 125 тисяч жителів, точаться понад століття. В останні роки напруга відновилася з новою силою у зв’язку з виявленням у регіоні багатих покладів нафти.

У грудні Венесуела провела референдум щодо Ессекібо. Згідно з офіційними даними, 96% виборців проголосували за приєднання території й відхилили юрисдикцію Міжнародного суду щодо прикордонної суперечки.

Міжнародний суд розглядав цю справу на прохання Гаяни. Як заявила адміністрація президента Венесуели, згідно з ухваленим законом, у країні буде створено 24-й федеральний штат.

Відповідно до прийнятого документа, населення регіону матиме своїх депутатів у новому парламенті, вибори до якого відбудуться у 2025 році. Закон також передбачає створення комісії із захисту Ессекібо на державному рівні. Це викликає побоювання, що Венесуела може спробувати вторгнутися на територію та розпочати війну.

Міністерство закордонних справ Гаяни відреагувало на рішення Венесуели заявою, зазначивши, що «воно серйозно порушує принципи міжнародного права, оскільки передбачає анексію більше двох третин території Гаяни». Як додали у відомстві, Гаяна звертає увагу Венесуели та міжнародних організацій, зокрема ООН, на те, що «не потерпить окупації будь-якої частини своєї суверенної території».

«Образливі та зневажливі заяви президента Венесуели Мадуро не залишаються непоміченими, адже суперечать його попереднім зобов’язанням, у яких він погодився продовжувати мирне співіснування між двома країнами», – ідеться в заяві.

Нинішні кордони між двома державами були встановлені в 1899 році згідно з арбітражним рішенням Паризького трибуналу, ініційованого Сполученими Штатами та Великою Британією. Водночас Венесуела посилається на угоду 1966 року, яку вона уклала з Великобританією за кілька місяців до того, як Гаяна була звільнена від британського колоніального панування.

(hirado.hu)