Чому Шотландія знову хоче провести референдум про незалежність?
Напередодні стало відомо, що уряд Шотландії готує план проведення повторного референдуму про свою незалежність. У сучасних політико-економічних обставинах у Шотландської національної партії є всі підстави вважати, що у цей раз жителі проголосують за вихід із Сполученого Королівства.
Як відомо, попереднього разу – 18 вересня 2014 року на референдумі прихильники незалежності Шотландії отримали менше половини – 44,7% голосів. Тоді голосування проводилося за офіційною згодою центральної британської влади. І тоді діючий прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон поставив главі Шотландської національної партії (ШНП) Алексу Селмонду умову – найближчі кілька поколінь шотландців не оскаржуватимуть ці результати. Здавалося, що на цьому питання незалежності Шотландії можна вважати закритим на роки і навіть десятиліття.
Але у 2016 році Великобританія у цілому прийняла рішення вийти з Євросоюзу, а у Шотландії 62% населення висловилися проти цього. Але чого варті голоси 5,5 мільйона шотландців проти голосів 55 мільйонів англійців?
А того, що цей прецедент дав наступниці Алекса Селмонда – Ніколі Стерджен нові аргументи на користь повторення референдуму. А низка змін урядів країни, що послідувала за голосуванням за Brexit, нездатність парламенту Британії прийти до спільного рішення про майбутнє королівства і плутанина у відносинах з Євросоюзом, що продовжується до сьогодні привели до ще більшого зростання числа прихильників незалежності Шотландії.
Так, нещодавно проведене британським аналітичним центром YouGov опитування показало, що якби референдум відбувся вже у серпні цього року, то 53% жителів висловилися б за вихід із Сполученого Королівства. А криза, викликана пандемією COVID-19, тільки зміцнила ці настрої і віру у те, що Шотландія у змозі самостійно протистояти всім викликам.
У той час, як британський прем’єр Борис Джонсон метався від відмови від карантину до повного локдауна, глава шотландського місцевого уряду Нікола Стерджен, користуючись відносною автономією, твердою рукою ввела епідемічні обмеження. У підсумку – 72% шотландців вважають, що вона впоралася з кризою, а ось про прем’єра Джонсона такої ж думки дотримуються лише 20% опитаних.
Тож, за таких умов не дивно, що за даними центру YouGov, 52% місцевих жителів вважають, що Шотландія зможе існувати як абсолютно самостійна держава. А, ще рік тому, такої точки зору дотримувалися лише 32% шотландців.
Нагадуємо, що у грудні минулого року пані Стерджен направила Борису Джонсону звернення, в якому підкреслюється, що вибір, чи залишатися у Сполученому Королівстві або виходити з нього, повинні зробити шотландці. «У такому добровільному об’єднанні народів, як Великобританія, жодна зі сторін не може бути зацікавлена у тому, щоб наше право вибирати своє майбутнє залежало від якихось умов, було обмежено за часом або надавалося тільки один раз», – писала пані Нікола.
І, незважаючи на те, що тоді британський уряд відповів їй відмовою, а парламент визнав чергове голосування недоцільним, напередодні Нікола Стерджен оголосила, що референдум все одно відбудеться. На початку наступного року шотландський уряд представить місцевому парламенту проект закону, що визначає правову базу для нового референдуму про незалежність. Очікується, що він буде схвалений місцевими депутатами до травня, на який у Шотландії заплановані чергові парламентські вибори.
Тож, поживемо-побачимо…
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися