Президент Володимир Зеленський у понеділок здійснить візит до Великої Британії. Буде обговорюватись посилення тиску на росію, написав глава Української держави у Телеграм 23 червня.
Зеленський оголосив про цей візит після чергової російської масованої атаки росії.
„Сьогодні під час візиту в Британію говоритиму з партнерами саме про це – про наш захист, який повинен стати основою значно сильнішого спільного захисту. А також будемо домовлятися про нові й сильні кроки тиску на росію за цю війну та заради припинення ударів”, – зазначив Зеленський.
За його словами, Україна прагне посилення міжнародної підтримки на тлі зростання загроз. Президент нагадав, що агресія росії вже виходить за межі, і до неї залучені Іран та Північна Корея.
„І кожному в країнах поруч із росією, Іраном, Північною Кореєю варто думати про те, чи зможуть там захистити життя, якщо ця коаліція вбивць збережеться й продовжить поширення терору”, – сказав він.
Норвегія планує спрямувати додаткові $400 мільйонів на закупівлю українського озброєння для потреб Сил оборони України.
Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров за підсумками зустрічі з норвезьким колегою Торе Оншуусом Сандвіком, який 22 червня прибув з візитом до Києва.
„Разом із Головнокомандувачем ЗСУ генералом Олександром Сирським, начальником Генштабу генерал-майором Андрієм Гнатовим та моїми заступниками провели предметні перемовини щодо подальшої співпраці. Ми високо цінуємо підтримку з боку Норвегії – уряду, народу, усіх, хто стоїть поруч з Україною у боротьбі за свободу. У 2025 році допомога Україні сягне 1.5% ВВП Норвегії – це надзвичайно важливий внесок. Дякую за солідарність і рішучість”, – заявив Умєров.
Під час зустрічі сторони обговорили довгострокову модель підтримки, яку назвали „норвезькою”. Зокрема, оглянули перспективи масштабних інвестицій у спільні оборонні проєкти та глибшу інтеграцію наших оборонно-промислових комплексів.
Окрему увагу приділили перспективам співпраці в таких напрямках:
виробництво та спільні закупівлі БПЛА
індустріальні проєкти в галузі ППО, радіоелектроніки, перехоплювачів
передача нових комплексів NASAMS та боєприпасів, здатних збивати балістичні цілі.
Також Україна передала партнерам перелік потенційних проєктів. На зустрічі також обговорили проєкт скандинавсько-балтійської бригади. Зазначається, що вже почали отримувати озброєння в межах цієї ініціативи.
Сандвік підтвердив, що Норвегія планує спрямувати додаткові $400 мільйонів на закупівлю українського озброєння – для потреб Сил оборони України.
„Домовилися скоординувати підходи до визначення планів військової допомоги на 2026 рік для найфективнішої підтримки українських захисників. Дякую пану Сандвіку, норвезькому уряду та всьому норвезькому народу за тверду позицію. Разом посилюємо європейську безпеку та наближаємо перемогу”, – додав Умєров.
Україна підтримує удари США по ядерних об’єктах Ірану, оскільки іранській програмі отримання ядерної зброї потрібно покласти край. Також Київ сподівається, що подібну ж рішучість західні країни продемонструють у протистоянні російському режиму.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву Міністерства закордонних справ України.
„Україна переконана, що іранській ядерній програмі має бути покладений край, аби вона більше ніколи не загрожувала ані країнам Близького Сходу, ані будь-яким іншим державам”, – сказано у повідомленні МЗС.
У заяві сказано, що багаторічні мирні зусилля із зупинки ядерної програми Ірану залишилися без результатів. До нинішньої ескалації на Близькому Сході призвела саме політика Ірану – агресивні дії режиму аятол та вороже ставлення до багатьох інших націй, в тому числі до Ізраїля.
„Іран є співучасником злочину агресії проти України. Іранський режим надає військову допомогу Росії, зокрема постачає БПЛА та технології, які Росія систематично використовує для вбивства людей і руйнування критичної інфраструктури” – нагадали у міністерстві.
В МЗС додали, що удари США та Ізраїлю стануть для Ірану переконливим сигналом неприпустимості продовження політики, яку зараз веде Тегеран, та закликали Тегеран припинити надавати допомогу Росії, поки ще не пізно. А також висловили сподівання, що таку ж рішучість буде проявлено у боротьбі з російським режимом.
Завершення російської агресії проти України так само вимагає рішучості, лідерства та збільшення тиску на тих, хто не демонструє конструктиву заради досягнення миру. Йдеться насамперед про санкційні удари по російським нафтовим прибуткам та воєнному бюджету, тиску на Росію та посилення оборонних спроможностей України”, – зазначено у повідомленні.
Російський диктатор Володимир Путін зазіхнув на всю Україну, пояснивши це тим, що українці та росіяни нібито „один народ”.
Як передає РБК-Україна, про це глава Кремля заявив під час Петербурзького економічного форуму.
У Путіна запитали, як далеко може зайти російська армія в контексті війни проти України, оскільки солдати РФ заходять за територію тих українських областей, які Москва незаконно визнала „своїми”.
„Ви сказали з приводу областей в Україні, які ми вважаємо своїми. Я вже багато разів говорив, що вважаю російський і український народ одним народом насправді. У цьому сенсі вся Україна наша„, – нафантазував диктатор.
Він вигадав, що росія „ніколи не ставила під сумнів” права українського народу на незалежність і суверенітет. Але Україна нібито стала незалежною і суверенною на підставі принципів позаблоковості, не ядерності та нейтральності.
Глава Кремля також цинічно додав, що в рф є „старовинне правило: там, де ступає нога російського солдата, то наше”.
Москва нібито не прагне капітуляції України. Однак Кремль бажає визнання „реальностей, які склалися на землі”.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву російського диктатора Володимира Путіна.
Під час свого виступу на пленарному засіданні ПМЕФ-2025, російський диктатор в черговий раз торкнувся теми щодо війни в Україні. Цього разу Путін заявив, що росія нібито не домагається капітуляції з боку України.
„Ми не домагаємося капітуляції з боку України. Ми наполягаємо на визнанні реалій, які склалися на землі”, – сказав він.
США тиснуть на союзників по НАТО з вимогою обмежити згадки про Україну в підсумковому комюніке саміту.
Про це, за інформацією кількох джерел, пише Newsweek. Білий дім відмовився надавати коментар на запит видання, передає ТСН.
Адміністрація президента США Дональда Трампа, як зазначено в матеріалі ЗМІ, чинить тиск на європейських союзників з метою мінімізувати згадки про Україну в підсумковому комюніке саміту НАТО в Гаазі.
«Такий символічний крок може свідчити про послаблення підтримки Києва з боку Вашингтона», — йдеться у виданні.
Джерела у Вашингтоні та Європі повідомляють, що представники Трампа прагнуть, щоб у комюніке — документі, який підсумовує результати щорічного саміту та визначає пріоритети Альянсу — Україна згадувалася якомога рідше. За словами європейського посадовця, який бачив проєкт документа, там є лише побіжна згадка про обороноздатність України без чіткого підтвердження підтримки Києва.
«Якщо чинна редакція буде затверджена, це стане різкою зміною порівняно з чіткими заявами підтримки України, які оприлюднювалися під час самітів НАТО за президентства Джо Байдена після вторгнення Росії 2022 року», — пише джерело.
Президент Американо-німецького інституту при Університеті Джонса Гопкінса Джефф Ратке зазначив, що в Москві, Пекіні та інших столицях уважно стежать за тим, як США і НАТО оцінюють ситуацію з безпекою у світі.
«Якщо Альянс відмовиться від попередніх зобов’язань, це буде розцінено як прояв слабкості», — сказав він.
Попри все очікується, що НАТО під час саміту оголосить деякі кроки на підтримку України. Генсек Альянсу Марк Рютте закликав країни-члени збільшити річні оборонні витрати, щоб стримувати Росію.
Як повідомляють джерела, планується оголошення нової мети — витрати на рівні 5% ВВП: 3,5% на основні оборонні програми та 1,5% — на військову інфраструктуру й логістику. Це буде суттєвим досягненням для Трампа, який давно вимагав від союзників посилення витрат на оборону.
Останніми місяцями Велика Британія, Франція та інші країни пообіцяли збільшити військову допомогу Україні, яка й далі значною мірою покладається на західну підтримку в боротьбі з Росією.
Однак це спричинило напруженість у відносинах між ЄС і США, адже Трамп ще на початку своєї каденції заявив про прагнення швидко закінчити війну в Україні.
Попри посередництво в мирних переговорах між Києвом і Москвою, значних результатів досягнуто не було. Трамп висловлює розчарування обома сторонами, однак частіше критикує українського президента Володимира Зеленського, ніж очільника Кремля Володимира Путіна.
Залишається незрозумілим, чи підтримає Трамп новий законопроєкт Сенату щодо санкцій проти Росії чи новий пакет допомоги Україні після завершення дії чинного фінансування.
Президент Володимир Зеленський увів в дію рішення РНБО про застосування санкцій проти фізичних та юридичних осіб, причетних до розробки та виробництва безпілотників у росії, а також задіяних у схемах обходу санкцій.
Відповідний указ №415/2025 опубліковано на сайті глави держави.
Загалом у списку 56 фізичних та 55 юридичних осіб. Всі фізичні особи – громадяни рф, серед юридичних осіб – шість компаній з реєстрацією у Китаї, одна – з Білорусі. Інші – російські компанії, що пов’язані з ВПК.
Новий санкційний пакет стосується осіб, залучених до розробки та виробництва БПЛА Герань, Орлан-10, SuperCam, FPV-дронів, виступають постачальниками ТОВ Алабуга Машинері; також щодо тих, які імпортують і постачають комплектуючі підсанкційному АТ Кронштадт для виробництва засобу Бандероль; також щодо тих, які задіяні у схемах обходу санкцій для імпорту товарів подвійного призначення.
Згідно із додатком до указу застосовуються, зокрема, такі обмеження, як блокування активів, позбавлення державних нагород, обмеження торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів, зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань, заборона на набуття у власність земельних ділянок.
Російська делегація готова прибути до турецького Стамбула після 22 червня для „продовження переговорів” з Україною.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на речницю Міністерства закордонних справ (МЗС) Росії Марію Захарову, яку цитує „РИА Новости”.
„Після 22 червня наша делегація, яка була затверджена рішенням президента (Володимир Путін, диктатор Росії, – ред.), буде готова прибути в Стамбул для продовження переговорів. Конкретні терміни будуть визначені найближчим часом і будуть озвучені представниками і керівником самої делегації”, – заявила вона.
За її словами, в рамках третього раунду переговорів російська делегація планує обговорити український та російський меморандуми із пропозиціями щодо врегулювання повномасштабно війни.
Закон про множинне громадянство, який цього тижня планує ухвалити Верховна Рада, має врегулювати відносити з українцями, що перебувають за кордоном.
Про це заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю РБК-Україна.
Як зазначив Стефанчук, рамковий закон, який дає дуже потужний сигнал усім громадянам України, які зараз знаходяться за межами України: „Україна не відвертається від своїх громадян”.
„Україна не змушує вас здавати український паспорт і брати інший, у відносинах з Україною ви назавжди будете громадянами України. І ми чекаємо вас після завершення цієї страшної війни”, – сказав він.
Стефанчук повідомив про потребу в громадянах, щоб відбудувати Україну. „Для того, щоб Україна могла воскреснути після цієї страшної навали з боку Російської федерації. Тому що, на відміну від росіян, які сьогодні святкують один мільйон своїх вбитих, ранених, поранених і так далі, українці боряться і переживають за кожного громадянина України”, – сказав він.
Спікер парламенту нагадав слова президента Володимира Зеленського про те, „що ми ніколи не будемо своїх громадян як дрова в піч війни кидати”.
„Це дуже правильно. Це інша філософія, розумієте? Це абсолютно інше ставлення до людини як найвищої соціальної цінності. І тому мені здається, що це те, що ще раз підкреслює, що ми з ними (росіянами, – ред.) різні. Ми знаходимося на різних краях цивілізаційної прірви”, – додав він.
Висока представниця ЄС із зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас заявила, що росія продовжує невпинні атаки по Україні, демонструючи цілковиту відсутність зацікавленості у мирі. Її слова цитує The Guardian.
Також Каллас висловилася про атаку рф по Україні в ніч проти 17 червня. За її словами, це була одна з найбільш руйнівних повітряних атак на Київ за весь час повномасштабної війни.
„росія продовжує свої напади, націлені на цивільне населення, і затягує війну. Це ще одна ознака того, що росія просто не зацікавлена в мирі. Тому ми повинні продовжувати чинити тиск”, – сказала Каллас.
Також висока представниця ЄС закликала знизити граничну ціну на російську нафту. Вона відкинула ідею про те, що росія може виступати посередником у будь-якому іншому конфлікті.
„Поки ми бачимо такі дії, вона не може вважатися посередником”, – підкреслила Каллас.
Крім того, висока представниця ЄС згадала і конфлікт на Близькому Сході. Вона заявила, що необхідно домогтися деескалації бойових дій. Проте вона запевнила, що Європа не може бути поблажливою щодо Ірану.
За словами Каллас, Іран не може мати ядерну зброю. Саме дипломатія має стати вирішенням конфлікту, на чому і наполягатиме ЄС.
„Я також взяла до відома підтримку міністрів ЄС щодо Європейського союзу і моєї участі в деескалації, тому я не пошкодую зусиль у цьому напрямку”, – додала Каллас.