Румунія не готова відповідати очікуванням Єврокомісії щодо одностатевих пар

Румунія не готова відповідати очікуванням Єврокомісії щодо одностатевих пар

15:32 Листопад 25, 2023

Політика 1609 5 хвилин

Magyar

За словами прем’єр-міністра Марчела Чолаку, Румунія не готова запровадити положення про правовий статус одностатевих пар, яке відповідає очікуванням Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

У вечірній програмі комерційного радіо Europa FM прем’єр-міністра запитали про відповідь уряду Румунії на рекомендації Європейського суду з прав людини щодо правового статусу одностатевих пар.

«Румунське суспільство наразі не готове прийняти таке рішення. Це не перше і, ймовірно, не останнє засудження. Румунію засуджують і за умови, які панують у в’язницях. Це не один із моїх пріоритетів. Повторюю: не думаю, що Румунія зараз готова. Зі свого боку, я відкрита людина, я також живу в цьому світі, у мене немає застережень, у мене є друзі, які живуть у стосунках з чоловіками. Але зараз я говорю з точки зору прем’єр-міністра», – сказав Чолаку.

У травні Європейський суд засудив Румунію за відсутність належного правового захисту для одностатевих пар. Це відбулося за результатами розгляду звернень 21 румунського позивача та кількох громадських організацій. У серпні Румунія оскаржила рішення, яке зобов’язує Бухарест офіційно визнати права одностатевих пар, що бажають стати сім’єю, але Велика палата ЄСПЛ відхилила перегляд справи.

Міністерство закордонних справ, яке представляє країну в суді, нещодавно закликало уряд до 28 листопада висловити свою позицію стосовно справи, оскільки до 25 березня Румунія має представити міністерській комісії заходи, прийняті у зв’язку з рішенням, або обґрунтовані пропозиції щодо правового статусу одностатевих пар.

У травні Європейський суд з прав людини більшістю голосів визнав, що Румунія порушує 8-му статтю Європейської конвенції з прав людини, яка передбачає повагу до приватного й сімейного життя, тим, що румунське законодавство визнає лише одну форму сімейного союзу – шлюби протилежних статей – і не надає одностатевим партнерам тих же соціальних та громадянських прав.

Суд постановив, що країни-члени повинні забезпечувати правову базу, яка гарантує визнання та захист стосунків одностатевих пар.

Європейський суд визнав, що держави можуть на власний розсуд установлювати форми визнання й типи захисту, але водночас заявив, що негативне ставлення гетеросексуальної більшості не може переважати над правом заявників на визнання їхніх стосунків. Визнання одностатевих шлюбів не зашкодить інституту шлюбу, оскільки не перешкоджає одруженню осіб протилежної статі, вважають у Європейському суді.

Чинна конституція Румунії не виключає офіційного визнання одностатевих шлюбів, адже в ній використовується поняття «сім’я, заснована добровільним рішенням подружніх пар», але новий Цивільний кодекс Румунії, який набув чинності у 2011 році, чітко визначає, що шлюб можуть укладати тільки чоловік і жінка. Парламент країни навіть після кількох спроб не зміг прийняти закон, який би легалізував одностатеві шлюби.

У 2018 році з громадської ініціативи в Румунії відбувся референдум щодо внесення до основного закону концепції сім’ї, заснованої на шлюбі чоловіка та жінки, щоб запобігти подальшій легалізації одностатевих шлюбів. Але в референдумі взяла участь не достатня кількість виборців для того, аби його результати були обов’язковими.

Опитування, проведене у 2021 році, показало, що більшість румунів проти розширення прав представників ЛГБТ-спільноти і схвалили б посилення в законодавстві соціальної ролі традиційної сімейної моделі. На запитання про те, чи варто розширювати права ЛГБТ, 12% респондентів відповіли так, 57% – ні, 31% утримався.

Стосовно того, чи потрібно законодавчо посилювати роль традиційної сім’ї, 62% відповіли ствердно, 14% були проти, 24% не змогли або не захотіли дати відповідь.

 (hirado.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня