Словаччина просить у ЄС ще один рік на те, щоб позбутися російської нафтової залежності
Словаччина просить ЄС продовжити звільнення від заборони на імпорт російської нафти на один рік, пише POLITICO із посиланням на двох європейських дипломатів. Більш швидка відмова, за словами Братислави, може спричинити зупинку найбільшого в країні нафтопереробного заводу.
Столиці ЄС обговорюють 12-й пакет санкцій проти росії через її вторгнення в Україну. Минулого тижня Європейська комісія надіслала країнам нову пропозицію, яка включає заходи щодо посилення встановленого минулого року G7 ліміту цін на нафту.
Торік ЄС заборонив імпорт морської російської нафти з тимчасовими виключеннями для Чехії, Словаччини та Угорщини через їхню залежність від імпорту московської нафти через трубопроводи. Термін дії виключення для Словаччини закінчується в грудні, однак новий уряд країни хоче продовжити його ще на рік.
За даними джерел, представник Словаччини в ЄС Петра Варгова звернулася із таким запитом на черговій зустрічі послів ЄС. Вона стверджує, що в іншому випадку, є ризик зупинки нафтопереробного заводу, що призведе до дефіциту дизельного палива в регіоні.
Словаччина є однією з країн ЄС, яка досі найбільше залежить від росії в енергетичних ресурсах, оскільки 60% природного газу, 70% нафти та все ядерне паливо надходять до країни із Москви.
Нафтопереробний завод Slovnaft, що належить угорській MOL, історично використовує виключно російську нафту. Цього літа компанія заявила, що проситиме у Брюсселя більше часу на внесення необхідних технологічних коректив для отримання нафти з інших джерел.
За словами одного зі словацьких дипломатів, наступного року Slovnaft інвестує 350 мільйонів євро в нові технології, щоб адаптуватися до неросійської сирої нафти. Він додав, що НПЗ також надсилає паливо в Україну.
Запит на продовження надійшов після приходу до влади у Словаччині нового уряду на чолі з прем’єр-міністром Робертом Фіцо, якого вважають дружнім до Москви та скептичним щодо передачі озброєння Україні.
«Швидше за все, існують як політичні, так і технічні причини для того, щоб Словаччина просила про продовження», — сказав один із дипломатів.
Кшиштоф Дембец, співробітник варшавського мозкового центру Центру східних досліджень, припускає, що бажання Словаччини ще на рік продовжити виключення щодо придбання нафти у Москви також може бути пов’язане із небажанням MOL пришвидшувати диверсифікацію своїх постачальників.
«Це залишає Словаччину країною, чия критична енергетична інфраструктура фактично належить іноземній державі, яка не зацікавлена у обмеженні цієї залежності», — наголосив Дембец.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися