Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо законопроєкту про відбір суддів КСУ
Венеційська комісія опублікувала звіт щодо законопроєкту №9322 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення положень про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України». У комісії зазначили, що не всі її рекомендації були дотриманні при прийнятті законопроєкту в першому читанні, однак документ все ж зазнав «значних покращень».
«Венеційська комісія шкодує, що її рекомендація додати сьомого члена до Консультативної групи експертів (AGE) не була виконана. Однак вона вітає значні вдосконалення, запропоновані у відповідь на ключові рекомендації», – йдеться у висновку.
Зокрема, серед вдосконалень законопроєкту:
- виключення «невідповідних» кандидатів із подальшого розгляду після оцінки чесності та професійної компетентності;
- забезпечення вирішального голосу для міжнародних членів Консультативної групи експертів під час оцінки як доброчесності, так і професійної компетентності кандидатів;
- положення про те, що членів AGE призначать на заміну для забезпечення безперервності роботи у разі відводу або самовідводу.
«Проте рекомендує виключити зі статті 10 законопроєкту норму про порядок голосування для обрання з’їздом суддів. Комісія також рекомендує уточнити, що імена членів AGE, які голосували за кожного кандидата на етапі рейтингу, також повинні бути опубліковані. Рекомендується вказати, що рішення AGE можуть бути оскаржені лише з формальних підстав, а не по суті», – зазначили у комісії.
Комісія висловила своє задоволення конструктивним підходом української влади до вдосконалення законопроєкту. У Венеційській комісії наголосили запровадити механізм добору суддів Конституційного Суду України, який забезпечує найвищий рівень незалежності та неупередженості Суду. Також комісія наголосила, що важливо забезпечити, аби посади суддів КСУ не залишалися вакантними протягом тривалого періоду.
«Попри загарбницьку війну Російської Федерації проти України, українська влада, а також громадянське суспільство продемонстрували взірцеву готовність просуватися вперед із реформами та виконувати рекомендації Венеціанської комісії… Венеціанська комісія вважає, що ключові рекомендації, які вона сформулювала у своєму висновку від грудня 2022 року і в подальших діях до такого висновку, були виконані», – йдеться у звіті.
Нагадаємо, минулого року Верховна Рада прийняла закон №7662 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах». Президент України Володимир Зеленський підписав документ попри те, що парламент проголосував за нього, повністю ігноруючи попереднього висновку Венеційської комісії.
Зокрема, закон передбачав створення Дорадчої групи (ДГЕ), до якої входитиме шестеро експертів. Це мала відбірна комісія, яка перевірятиме кандидатів на посади суддів КСУ.
Венеційська комісія за результатом аналізу законопроєктом №7662 максимально чітко дала зрозуміти, що у складі ДГЕ має бути сьомий член. І його необхідно призначити за квотою незалежних міжнародних експертів.
Тобто, приймаючи законопроєкт у редакції, яка передбачає лише шість членів Дорадчої групи, Верховна Рада проігнорувала рекомендації ключових міжнародних партнерів України. І це при тому, що реформа відбору суддів Конституційного суду України (КСУ) є найголовнішою серед семи пунктів, пов’язаних з отриманням Україною статусу кандидата і відкриттям переговорів про вступ до ЄС.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися