Україну образило те, що Угорщина за допомогою церкви прийняла від росії 11 військовополонених закарпатських угорців

Україну образило те, що Угорщина за допомогою церкви прийняла від росії 11 військовополонених закарпатських угорців

13:12 Червень 11, 2023

Політика 2176 7 хвилин

Magyar

Як і очікувалося, Україна не прихильно поставилися до того, що Угорщина за посередництва російської православної церкви та Суверенного Мальтійського ордену прийняла від рф 11 військовополонених угорського походження. Замість подяки Київ викликав до МЗС тимчасового повіреного Угорщини, щоб висловити своє незадоволення тим, що український уряд залишили осторонь звільнення військовополонених.

У четвер увечері російська православна церква заявила, що передала Угорщині групу українських військових, які потрапили в російський полон.

«З благословення святішого патріарха московського і всієї Русі Кирила за посередництва російської православної церкви в рамках міжцерковного співробітництва на прохання угорської сторони відбулося передання Угорщині групи українських військовополонених закарпатського походження, які брали участь у бойових діях», – ідеться в повідомленні.

На новину про цю, здавалося б, бажану подію незабаром від України надійшла неофіційна відповідь.

На запит новинного порталу rbc.ua неназване інсайдерське джерело повідомило: «Передача військовополонених жодним чином не узгоджена з Україною, а її доцільність пояснюється «закарпатським походженням» військових. Важливо розуміти, що всі згадані військові – українські громадяни, а тому переміщення їх у будь-яку третю країну неможливе без згоди та безпосередньої участі України».

Як пояснив інформатор видання, мета цієї акції – повернути втрачену легітимність російській церкві, щодо якої введено широкі міжнародні санкції. «Її патріарх намагається використати авторитет інших держав та міжнародну репутацію Мальтійської служби допомоги. Також росія вкотре має намір розіграти так звану «угорську карту» та актуалізувати уявні проблеми начебто «закарпатського сепаратизму», – додав співрозмовник.

«Ще одна мета – делегітимізація самого процесу обміну військовополоненими. Звісно, звільнення будь-яких українських громадян з рашистського полону – позитивна подія. Але безконтрольна передача наших військових іншим країнам – небезпечний шлях. Навіть попри те, що в цьому беруть участь шановані міжнародні організації», – зазначило джерело видання.

У п’ятницю на звільнення полонених відреагувала й українська військова розвідка. Представник Головного управління розвідки Міноборони та Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Андрій Юсов заявив, що українська розвідка перевіряє інформацію про нібито передачу російською православною церквою Угорщині групи українських військовополонених.

Він також повідомив, що Україна зв’язалася з Угорщиною. «Ми відстежуємо інформацію, яка стосується українських військовополонених, у тому числі інформацію, яка з’явилася на сайті так званої РПЦ. На сьогодні немає офіційного підтвердження цих даних», – заявив Юсов.

За його словами, українське МЗС у рамках роботи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими зв’язалися з угорськими колегами – дипломатами Угорщини в Києві та Москві, з угорським МЗС.

«Станом на зараз Міністерство закордонних справ Угорщини не підтверджує цієї інформації. Крім того, наше МЗС зв’язалося з віцепрем’єром Угорщини з питань релігії Жолтом Шем’єном. І в їхньому уряді станом на зараз не підтверджують інформацію, розміщену на сайті РПЦ», – зазначив Юсов, додавши, що повідомлення може виявитися фейковим.

Зрештою в п’ятницю Угорщина підтвердила передачу військовополонених. Віцепрем’єр-міністр з питань релігії Жолт Шем’єн, який координував звільнення військовополонених, заявив: «Це мій людський і патріотичний обов’язок». Водночас він відмовився надавати будь-які подробиці, посилаючись на «інтереси справи та людей». Але зазначив, що «це жест російської православної церкви щодо Угорщини й ці люди зобов’язані їй своєю свободою».

На заяву Будапешта незабаром надійшла відповідь від України. Замість подяки в п’ятницю вдень Київ викликав до МЗС тимчасового повіреного Угорщини, адже, як пояснив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, російська православна церква без згоди України передала Угорщині групу закарпатських військовополонених українців.

Прессекретар зазначив, що звільнення українських військовополонених – це завжди гарна новина, адже Україна у співпраці з міжнародними партнерами активно працює, щоб повернути всіх своїх захисників додому. «Водночас український уряд не був поінформований про відповідні переговори між угорською та російською сторонами. А про те, що росія передала Будапешту 11 українців угорського походження, українська сторона дізналася з публічних заяв віцепрем’єр-міністра Угорщини», – обурився Ніколенко.

Речник також повідомив, що до Міністерства закордонних справ України запросили тимчасового повіреного Угорщини для предметної розмови. «Українська сторона передала звернення надати детальну інформацію про наших громадян і невідкладно забезпечити до них доступ українського консула, щоб ознайомитися з їхнім станом здоров’я та надати їм консульську допомогу», – додав він. Ніколенко також зазначив, що під час зустрічі з тимчасовим повіреним Угорщини особливо наголосили на необхідності координації взаємодії з таких чутливих питань, як звільнення військовополонених.

Щодо виклику до МЗС України тимчасового повіреного Угорщини Жолт Шем’єн у коментарі виданню Mandiner повідомив: «11 закарпатців в Угорщині уже не військовополонені, а вільні люди. Якби я був представником України, я б подякував за це!».

(vb)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня