Арпад Янош Потапі запевнив про подальше продовження національної політики
Держсекретар з питань національної політики Угорщини в понеділок на засіданні Парламентського комітету національної єдності запевнив у незмінності курсу національної політики, яка втілюється протягом останніх 12 років. Він зазначив, що від стратегічних цілей не відмовляться і в майбутньому.
Кордони угорської нації та держави не збігаються вже 102 роки, тому уряд Угорщини повинен діяти й піклуватися про угорців, які проживають на територіях інших країн, наголосив Арпад Янош Потапі.
У 2022-му було започатковано програму «Рік дієвої нації», у рамках якої акцент робився на збереженні результатів роботи та спільних діях. 2023-й планують оголосити тематичним роком. У фокусі буде розбудова громади та мир, повідомив посадовець.
Відтак пан Потапі зазначив, що розбудова єдиної нації триває й угорці тепер об’єднані також на законодавчому рівні. Наразі понад мільйон 150 тисяч осіб повернули своє громадянство, повідомив він.
За його словами, у квітні закордонні угорці підтвердили, що довіряють нинішньому уряду Угорщини, адже на виборах 94% з них проголосували за «Фідес-КДМП».
Були відбудовані громади, створена сильна інституційна система у Воєводині, Трансильванії, словацькій Верховині, Муравському краї та в діаспорі.
Підтримка діяльності інституцій та оновлення тривали і цього року. Наразі завершено будівництво й реконструкцію 900 дошкільних навчальних закладів.
Допомога на навчання була уніфікована, підтримкою охоплено 225 тисяч закордонних учнів. Держсекретар підтвердив, що у 2023 році розмір допомоги зросте.
Повторно оголосили і програму «Без кордонів», а також схвалили реалізацію багатьох культурних програм, зазначив він.
У рамках програм ім. Шандора Кереші Чоми та ім. Шандора Петефі допомагають роботі 123 організацій діаспори. Буде започаткована також нова стипендіальна програма для підтримки навчання молоді з діаспори в Угорщині.
Із 2015 року запроваджено кілька масштабних програм економічного розвитку: понад 60 тисяч підприємців отримали майже 201 мільярд форинтів для розвитку. Завдяки цьому було вкладено інвестицій на суму понад 390 мільярдів форинтів по всьому Карпатському басейну.
Паралельно триває й підтримка сімей, зазначив держсекретар, адже вони створюють спільноти нації. З огляду на це зміцнення сімей є дуже важливим. Наразі 42 тисяч закордонних родин звернулися за допомогою матерям, 38 тисяч – за бейбі-бондом, було передано 20 тисяч пакунків малюка.
Крім того, зміцнилася політична інституційна система. У 2022 році відбулися засідання Угорського постійного конгресу (Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) та Ради діаспори.
Об’єднано виступили й на допомогу Закарпаттю. Реалізується закарпатська соціальна програма, у рамках якої підтримку одержали 8200 осіб.
Водночас тамтешні угорці все ще зазнають певних утисків. Зокрема в жовтні в Мукачеві було демонтовано скульптуру турула. Цей крок є обурливим, неприйнятним і несправедливим щодо тих, хто прийняв українських переселенців. Цей крок є також образою для Угорщини, наголосив Потапі, згадавши про широку підтримку українських біженців. Він зазначив, що від вищого керівництва за цю допомогу не було отримано жодного слова подяки.
Заступник голови Жолт Молнар (Угорська соціалістична партія, MSZP) говорив про те, що угорський уряд, можливо, був більш толерантним, ніж мав би бути в цьому питанні. Утім, за його словами, ще є низка дипломатичних кроків, які можна здійснити. Політик заявив, що це було вкрай неввічливе рішення і що такого робити не можна.
Карой Панцел («Фідес»), зокрема, звернув увагу на Рік Петефі, у рамках якого 2023-го також можна охопити угорські громади.
Щодо підсумків минулорічної роботи Фонду ім. Габора Бетлена, заснованого у 2011 році, державний секретар повідомив, що на початку 2021-го фонд становив 33,6 мільярда форинтів, а протягом року цю суму було збільшено до понад 61 мільярда із залученням додаткових ресурсів.
З цього джерела на реалізацію національної політики виділили 52,4 мільярда форинтів, 740 заявок на підтримку одержали фінансування.
Фінансування для реалізації отримали 2911 грантових заявок. З цього джерела була надана допомога закладам національного значення, реалізована програма «Угорською на батьківщині» та Програма розвитку мережі дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну. З фонду фінансувалася програма «Без кордонів», Програма населених пунктів-побратимів Карпатського басейну, а також виплата закарпатських соціальних пакетів.
За оцінкою держсекретаря, минулого року Фонд ім. Габора Бетлена добре виконував свою роботу і забезпечив надійне підґрунтя для реалізації національної політики Угорщини. Фонд успішно продовжував свою діяльність, як і в попередні роки, підкреслив він.
Генеральний директор Фонду ім. Габора Бетлена Рудольф Залан Ерделі додав, що вони також надають гранти для реалізації регіональних національних і церковних проєктів. Зокрема з фонду реалізується програма «Чанго» міністерства закордонних справ Угорщини.
15% коштів було надано на правовій підставі, 80% – за індивідуальними зверненнями, 5% – як грантові дотації.
Рудольф Залан Ерделі також повідомив, що минулого року було реформовано систему відкритих грантів і започатковано гранти на діяльність-розвиток та підтримку програм.
За його словами, Угорський постійний конгрес (MÁÉRT) у 2021 році класифікував 82 установи та 12 програм як національно важливі. Допомогу від фонду отримує і Товариство ім. Ракоці, зазначив гендиректор.
Комітет підтримав звіт одноголосно, дев’ятьма голосами «за».
(MTI)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися